Kiedy trzeba natychmiast przerwać trening w ciąży? Anna Lewandowska przestrzega

Anna Lewandowska w najnowszym wpisie na Instagramie przedstawiła 12 zasad bezpiecznego i skutecznego treningu w ciąży. Czy można ćwiczyć zawsze? Trenerka przestrzega przed brawurą.

Ciąża. Jak ćwiczyć bezpiecznie?

Anna Lewandowska jest orędowniczką aktywnego trybu życia, także w ciąży. Trenerka daleka jest jednak od forsowania podejścia "mordercze ćwiczenia za wszelką cenę". W najnowszym wpisie na Instagramie przedstawiła 12 zasad bezpiecznego treningu w ciąży. Przyszła mama zaleca, aby zacząć ćwiczenia nie wcześniej niż w drugim trymestrze i zrobić to tylko po konsultacji lekarskiej. Najlepiej gimnastykować się, siedząc na piłce, leżąc na boku, w pozycji klęku podpartego lub w podporze bokiem. Lewandowska przypomina, by dbać o prawidłowe nawodnienie oraz przestrzega:

Nie unoście rąk powyżej linii barków. Wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego z uciskiem na żyłę główną dolną może powodować zaburzenie odpływu krwi z macicy. Może to, poza zaburzeniami ukrwienia macicy i płodu, powodować wystąpienie czynności skurczowej. Niewskazane są głębokie przysiady. Niewskazane są ćwiczenia, które wymagają dotknięcia palców u stóp. Nie wykonujcie ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha. Nie wykonujcie ćwiczeń w leżeniu na plecach

- wylicza Anna Lewandowska.

 

Czego unikać podczas treningu w ciąży?

Lewandowska uczula również przyszłe mamy przed groźnymi sytuacjami podczas treningu. W trzecim trymestrze należy na przykład unikać obciążeń czy ćwiczeń na stojąco. Warto też pamiętać, by nie kontynuować aktywności za wszelką cenę. Są sytuacje, gdy należy bezwzględnie przerwać trening.

Przerwijcie ćwiczenia, jeśli odczuwacie ból podbrzusza, głowy, macie spłycony oddech lub ciężko wam się rozmawia

- ostrzega Lewandowska. 

Aktywność fizyczna w ciąży może przybierać różne formy. Jeżeli tylko lekarz wyrazi zgodę, przyszła mama może na przykład morsować. Brzmi niewiarygodnie? Joanna Moro jest w zaawansowanej ciąży i nie boi się zimnej wody. Zobaczcie nasze wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: