Zabawy z rocznym dzieckiem - w co się bawić z rocznym dzieckiem?

Zabawy z rocznym dzieckiem muszą spełniać kilka kluczowych warunków. Po pierwsze, muszą być dopasowane do możliwości rocznego malucha. Po drugie, mają rozwijać, a po trzecie - bawić i cieszyć. W co się bawić z 12 miesięcznym dzieckiem? Na jakie aktywności z dzieckiem warto postawić?

W co się bawić z rocznym dzieckiem?

Zabawy dla rocznego dziecka powinny być ciekawe i rozwijające, lecz nie przytłaczające. Wskazane jest, by rozwijały zdolności manualne, wspierały rozwój koordynacji ruchowej i pobudzały wyobraźnię. Dwunastomiesięczny smyk lubi, gdy dorośli poświęcają mu uwagę. Bardzo dużo rozumie, reaguje na bodźce i potrafi je zinterpretować. Jest chętny do poznawania świata i żądny nowych doświadczeń.

Aktywności z rocznym brzdącem wymagają od opiekunów kreatywności - proponując dziecku różne atrakcje i zabawy trzeba liczyć się z tym, że maluch nie zainteresuje się niczym na dłużej. Rodzice muszą znaleźć taką zabawę, która zaangażuje i nauczy czegoś nowego. Na początek niech to będą nazwy przedmiotów, zwierząt i jedzenia. Jeśli zabawa ma dawać radość i sprawiać przyjemność, nazwy te warto skojarzyć z kolorowymi obrazkami, ciekawymi rzeczami, czy zwierzątkami spotykanymi na spacerze.

Poniżej znajdziecie kilka propozycji zabaw dla dziecka, które ma pierwszy rok życia za sobą.

Rysowanie

Rysowanie uczy, bawi i angażuje. Rocznemu dziecku możemy zaproponować rysowanie kredkami lub farbami. Możemy być pewni, że taka zabawa przypadnie maluchom do gustu, będzie wspierać jego rozwój i pobudzi kreatywność.  Rysowanie razem z rodzicem/opiekunem to element budowania relacji, umacniania więzi i metoda na poznawanie świata. Z  czasem taka zabawa może posłużyć do nauki o zwierzętach, liczbach i kolorach.

Budowanie tunelu

Dzieci uwielbiają wyzwania - szczególnie te ruchowe, wymagające sprawności fizycznej. Dwunastomiesięczne dziecko nie zawsze potrafi już chodzić, ale raczkuje, pełza i się turla. Na wyznaczanie toru przeszkód jest trochę za wcześnie, ale może je zastąpić zbudowanie tunelu. Tunel można stworzyć z  przedmiotów codziennego użytku. Dziecko ma zadanie pokonać tunel.

Do przygotowania tunelu idealnie sprawdzą się koce, pudełka, kartony i poduszki. Zabawa wymaga kreatywności zarówno od dziecka, jak i od rodziców; pozwala na rozwój sprawności ruchowej.

Zabawa w sprzątanie

Praktyczna zabawa, która nie tylko będzie rozrywką, gdyż zawiera element edukacyjny. Bardzo pomoże rodzicom w... codziennym utrzymaniu porządku. Zabawa w sprzątanie ma nauczyć dziecko, na czym polega utrzymywanie porządku, czym jest systematyczność i regularność. Zabawa ta ma o wiele więcej zalet - pozytywnie wpływa na koordynację ruchową malucha.

Nietrudno się domyślić, na czym polega zabawa. Można ją bardziej urozmaicić, jeśli uczynimy z niej konkurencję polegającą na tym, kto szybciej posprząta klocki. Jeżeli dziecku uda się wszystko poukładać, może dostać oklaski.

Sortery i sortowanie

Sortowanie przedmiotów to kolejna zabawa, która rozwija i potrafi także zająć dziecko na dłużej. Do tego trzeba jednak "dorosnąć", dlatego jest to propozycja właśnie dla rocznych dzieci. Za pomocą sorterów dzieci uczą się rozróżniania kształtów i kolorów. Dopasowywanie przedmiotów wspiera rozwój motoryki małej i umiejętności manualne, poprawi sprawność i koordynację ręka-oko. Zabawa ta zazwyczaj zajmuje dzieci na dłuższą chwilę. Często do niej wracają, gdyż jest atrakcyjna. W sklepach można znaleźć różne modele sorterów, wykonane z rozmaitych materiałów - od plastikowych, po drewniane, materiałowe czy papierowe.

Zabawki, które pomogą twojemu dziecku rozwijać umiejętności

Zobacz wideo

Czytanie książek

Jedna z najlepszych i najbardziej rozwijających zabaw. Czytanie książek to fascynująca przygoda dla każdego dziecka - niezależnie od wieku. Czytanie wspiera rozwój mowy, uczy nazw otaczających przedmiotów i pokazuje, jak funkcjonuje świat. Z książek można uczyć się także liczb i kolorów. A do tego bardzo pobudzają wyobraźnię. Czytanie małym dzieciom wspomaga budowanie relacji i więzi między opiekunem a dzieckiem.

Jakie książeczki czytać  dwunastomiesięcznemu dziecku? Z pewnością takie ze skromną ilością tekstu, a z dużą zawartością obrazków. Takiemu dziecku można  zaproponować bardziej urozmaicone wersje - z otwieranymi okienkami, grające, świecące, z ruchomymi obrazkami czy z elementami układanki. Mogą być dosłownie o wszystkim - maluch szybko da znać, co go najbardziej interesuje.

Więcej o: