Anna Lewandowska wylicza, ile kalorii można spalić podczas porodu. Liczby mają przekonać ciężarne do ćwiczeń

Anna Lewandowska wyliczyła na Instagramie, jak dużo energii kosztuje rodzącą poród. Według jej danych przyszła mama równie dobrze mogłaby przebiec maraton. Jest jednak jedna znacząca różnica.

Anna Lewandowska o porodzie

Anna Lewandowska na Instagramie wyliczyła, ile energii zużywa rodząca. Co ciekawe, zapotrzebowanie energetyczne podczas porodu równa się temu, które potrzebne jest by przebiec maraton! Przyrównanie porodu do wyczerpującego biegu jest jak najbardziej adekwatne, z jedną tylko różnicą. Jak zauważa Anna Lewandowska, "maraton możemy przerwać w czasie biegu... A porodu już nie". 

Średni koszt energetyczny porodu to 2,3 kcal/min (marsz 4-5 km/h). Średni czas trwania porodu to 7-10 godzin. Wydatek energetyczny pozwalający przebyć dystans 40-50 km (maraton). Tylko maraton możemy przerwać w czasie biegu... A porodu już nie

- pisze na Instagramie Anna Lewandowska. 

Chcesz więcej wiedzieć o porodzie? Zobacz nasze wideo:

Zobacz wideo

Przytoczone przez Annę Lewandowską dane mają zachęcić kobiety do aktywności fizycznej. Dzięki kontrolowanemu wysiłkowi fizycznemu poród może być łatwiejszy. Co więcej, świeżo upieczona mama sprawniej wróci do formy po porodzie. 

Ordynator szpitala, w którym rodziłam, powiedział mi, że gdyby nie moje przygotowanie fizyczne i żywieniowe, nie udało by mi się urodzić naturalnie. To był chyba najpiękniejszy komplement, jaki w życiu usłyszałam

- przekonywała w rozmowie z Babybyann Anna Lewandowska. 

Swego czasu badacze z Duke University w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili badania dotyczące granicy ludzkiej wytrzymałości. Badali uczestników kilku imprez sportowych, które wymagały ogromnej wytrzymałości - takich jak: bieg na 3000 mil z Kalifornii do Waszyngtonu czy też Tour de France i inne mordercze zawody. 

Badacze stwierdzili, że trwała maksymalna wytrzymałość człowieka jest 2,5 raza większa od tempa metabolizmu spoczynkowego organizmu. Powyżej tej granicy długoterminowy maksymalny wysiłek jest niemożliwy, bo organizmowi zaczyna brakować energii i nie nadąża z jej produkowaniem.

Przy okazji naukowcy poddali badaniom również kobiety będące w ciąży. Okazało się, że ciężarne kobiety żyją niemal na granicy tego, z czym radzi sobie ludzkie ciało. Zużycie energii wynosi u nich 2,2 raza więcej niż spoczynkowe tempo metabolizmu.

Anna Lewandowska pokazała brzuch

Post o porodzie Anna Lewandowska opatrzyła naprawdę wyjątkowym zdjęciem. Pierwszy raz pokazała tak duży ciążowy brzuch w całej okazałości. 

 
Więcej o: