500 plus 2020. Siedem rzeczy, które należy wiedzieć o świadczeniu wychowawczym

500 plus to potoczne określenie programu "Rodzina 500+", który wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. Od 1 lipca 2019 świadczenie wychowawcze przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia. Co warto wiedzieć o 500 plus?

500 plus: podstawowe założenia programu

Świadczenie wychowawcze przyznawane jest na rok, aby przedłużyć wypłaty musimy złożyć kolejny wniosek. Możemy zrobić to stacjonarnie (m.in. w Urzędach Dzielnic i Urzędach Gmin czy w Ośrodkach Pomocy Społecznej) lub przez internet (przez portal Emp@tia, PUE ZUS lub za pomocą bankowości elektronicznej). O czym jeszcze pamiętać?

  • 500 zł jest wypłacane co miesiąc, aż do momentu ukończenia przez dziecko 18 lat (lub gdy nie złożymy wniosku),
  • wnioski musimy składać co roku,
  • 500 zł jest kwotą netto (tyle otrzymamy "na rękę") - jest to kwota nieopodatkowana (nie musimy wliczać ją do dochodów podczas corocznych rozliczeń podatkowych).

Co oprócz 500 plus państwo oferuje rodzicom? To m.in. 300 plus na wyprawkę szkolną czy becikowe:

Zobacz wideo

500 plus przysługuje niezależnie od dochodu

Od początku obowiązywania programu do 30 czerwca 2019 świadczenie niezależnie od dochodu przysługiwało na drugie i kolejne dziecko. Aby otrzymać 500 plus na pierwsze dziecko musieliśmy spełnić kryterium dochodowe. Od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia, bez względu na wysokość dochodów w rodzinie. W związku z wprowadzonymi zmianami od 1 lipca ubiegłego roku obowiązuje także nowy wniosek o świadczenie wychowawcze. Wzór znajdziemy m.in. na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Masz trzy miesiące, aby złożyć wniosek na nowo narodzone dziecko

Do połowy zeszłego roku, świadczenie na nowo narodzone dziecko przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku. Od 1 lipca 2019 na złożenie wniosku o 500 plus mamy trzy miesiące od dnia urodzenia dziecka. Jeśli dotrzymamy tego terminu, świadczenie zostanie nam z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.

500 plus a alimenty

Do niedawna rodzice samotni wychowujący dziecko, którzy wnioskowali o 500 plus musieli przedstawić dokumenty potwierdzające fakt, że na dziecko są ustalone alimenty od drugiego rodzica. Od 1 lipca nie jest już wymagane.

Rozszerzenie świadczenia

Od 1 lipca 2019 500 zł otrzymają także dzieci, które przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz w domach pomocy społecznej.

Śmierć rodzica a ciągłość świadczenia

Jeśli rodzic dziecka, któremu zostało przyznane świadczenie wychowawcze zmarł, można zachować ciągłość świadczenia. Aby było to możliwe, drugi rodzic musi złożyć wniosek w ciągu trzech miesięcy od dnia śmierci rodzica, który do tej pory pobierał 500 plus.

500 plus: zmiana okresu świadczeniowego

Od 2021 roku zmieni się okres świadczeniowy programu. Obecnie jest to październik-wrzesień, od 2021 roku będzie to czerwiec-maj. W związku z tym, składanie wniosków na nowy okres rozpocznie się w lutym, a nie tak, jak do tej pory - w lipcu. To ważna informacja dla tych, którzy wnioski o świadczenie wychowawcze składali od lipca 2019. Nie muszą oni robić tego w 2020 roku, ponieważ 500 plus zostało im przyznane na dłuższy okres, do 31 maja 2021 roku. Związane jest to właśnie z przesunięciem okresu świadczeniowego.

Korzystałam z informacji udostępnionych przez ministerstwo.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.