Dzień Babci i Dziadka 2020: data, prezenty, życzenia

Dzień Babci i Dzień Dziadka to daty, które wnukowie zapisują w kalendarzu. To ważne święta, do których należy się przygotować. Co podarować ukochanym dziadkom?

Dzień Babci i Dziadka 2020: data

Dzień Babci i Dzień Dziadka mają stałe daty. Babcie świętują 21 stycznia (w 2020 roku ten dzień wypada we wtorek), a dziadkowie dzień później - 22 stycznia (środa). Możemy świętować w tygodniu, ale i w weekend, zarówno ten, który wypada wcześniej, jak i później. Z okazji Dnia Babci i Dziadka w żłobkach i przedszkolach odbywają się uroczyste akademie. Występy możemy zorganizować także w domowym zaciszu - dziadkowie na pewno ucieszą się na prywatny recital.

Dzień Babci i Dziadka: prezent

Co podarować dziadkom? Nie musicie biegać po sklepach, najważniejsza jest pamięć. W codziennej bieganinie rzadko mamy czas na to, aby po prostu z kimś porozmawiać, pobyć. Spotkajmy się z dziadkami (lub do nich zadzwońmy, jeśli nie możemy się zobaczyć), spędźmy razem trochę czasu. Może potrzebują, aby zrobić im zakupy, pomóc z niezrozumiałą funkcją w telefonie. Może brakuje im towarzystwa, zainteresowania? To najlepsze prezenty, a nic nie kosztują.

Maluchy mają duże pole do popisu, własnoręczny prezent dla babci i dziadka to coś, co sprawi przyjemność obydwu stronom. Dzieci uwielbiają tworzyć, a dziadków ucieszy rzecz wykonana przez wnuka. Co przygotować? Podstawa to laurka, tę może wykonać (z pomocą rodziców) nawet najmniejszy maluch. Wystarczy na kartce odcisnąć dłoń lub stopę dziecka (wykorzystać możesz naturalne farby, jak np. sok ze szpinaku czy malin). Co jeszcze? Prezenty na Dzień Babci i Dzień Dziadka to np.

  • wisiorek z masy solnej,
  • broszka z modeliny,
  • magnes wtopiony w figurkę z modeliny lub masy solnej,
  • naszyjnik z makaronu,
  • krawat z papieru,
  • ozdobione podstawki pod kubki,
  • kwiaty z papieru,
  • wazon z butelki ozdobiony plasteliną,
  • świecznik na tealighty zrobiony z małego słoika.

Dziadkom można także podarować rysunek włożony w ramkę lub wspólne zdjęcie naklejone na ozdobioną przez dziecko kartkę.

A może babci i dziadkowi przygotować... szarlotkę w słoiku? Zobaczcie, jak ją zrobić:

Zobacz wideo

Życzenia na Dzień Babci i Dziadka

W internecie znajdziemy mnóstwo gotowych wierszyków, ale najlepiej stworzyć coś samemu. Może to być dosłownie kilka słów. Czego życzyć? Przede wszystkim zdrowia. Jeśli wolicie rymowanki, na pewno bez problemu coś wymyślicie. Poproście o pomoc dzieci, wspólnie stworzycie najpiękniejszą "klepankę". Bo to nie jakość rymów ma znaczenie, ale przekaz. I włożone w układanie życzeń serce.

Babcia z dziadkiem dziś świętują,
Wnuki do nich maszerują.
Życzymy zdrowia i dobrych wiadomości,
a sobie - pysznego ciasta, gdy przychodzimy w gości.
Pokazujecie nam, jak kiedyś wyglądał świat,
że dziadek to był niezły chwat.
Czas z wami spędzony to największa przyjemność,
mamy nadzieję, że będzie trwać wieczność!

Dzień Babci i Dziadka: dekoracje

Przygotowaliśmy kilka wersji plakatów, które możecie pobrać i wydrukować. Oprawione w ramkę będą wspaniałym prezentem i ciekawą dekoracją. A może zainspirują was do stworzenia czegoś własnego? W ramkę możecie oprawić kilka słów napisanych dziecięcą ręką, portret babci i dziadka lub inny rysunek. Dziadkowie będą zachwyceni!

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

W okolicach Dnia Babci i Dnia Dziadka dziadkowie są zapraszani do żłobków i przedszkoli do których uczęszczają ich wnuczęta. Grupy przygotowują występy dla swoich bliskich - są piosenki, wierszyki, tańce, wspólne zabawy i wiele, wiele wzruszeń. To moment na który czeka wielu maluchów, cieszą się, że dziadkowie ich odwiedzą, pokazują im wszystkie zakamarki. Spotkania w żłobkach i przedszkolach to także wręczenie prezentów, które przygotowały dzieci. Często jest także poczęstunek i wspólne spędzanie czasu.

Babciom i dziadkom życzymy wszystkiego, co najlepsze!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.