Boże Narodzenie i pytania o dziecko. Fundacja radzi, jak przygotować się do rozmów przy świątecznym stole

Boże Narodzenie to czas, gdy pada wiele pytań: o ślub, o dzieci... Z filmu przygotowanego przez Fundację Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego dowiadujemy się, jak możemy się zachować, gdy padają trudne dla nas pytania.

Boże Narodzenie i pytania "kiedy dziecko?"

Święta to czas rodzinnych spotkań, przy stole siada wtedy cała rodzina. W sieci krąży wiele memów przedstawiających "świąteczne bingo" - są pytania, które padną przy niejednym stole. "Kiedy ślub?", "kiedy dziecko?", "macie synka, teraz czas na córeczkę". Ci, którzy je zadają, najczęściej mają dobre intencje, nie są świadomi, że mogą swoimi słowami krzywdzić. A za tym, że ktoś nie ma dzieci, może stać wiele przyczyn, często wyjątkowo trudnych: niepłodność, poronienie.

Fundacja radzi, jak się zachować

Założona przez Nicole Sochacki-Wójcicką, znaną jako Mama Ginekolog i jej męża Jakuba Wójcickiego Fundacja Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego, w nagraniu zatytułowanym "Trudne rozmowy przy świątecznym stole" pokazuje, jak możemy ze sobą rozmawiać. Wskazuje, co mogą odpowiadać ci, którym pytania są zadawane, jak mogą reagować ci, którzy je formułują.

 

Co robić? Z nagrania dowiadujemy się, aby mówić prawdę. Wtedy i reakcja bliskich będzie zupełnie inna - bo oni nie wiedzą, z jakimi problemami się mierzymy.

Pokazaliśmy tylko jeden z możliwych scenariuszy. Takich filmików można by nagrać tysiące. W trakcie Świąt (ale nie tylko) pamiętajcie by zadbać o siebie i swoje zdrowie emocjonalne. To jest najważniejsze, ale dla każdego będzie to oznaczało coś innego

- napisała na instagramowym profilu Fundacji Małgorzata Sochacka.

Są osoby, które czekają, aby podzielić się z innymi emocjami, które w sobie duszą, świąteczne pytania są dla nich niezwykle ważne. Inni nie chcą opowiadać o swoich problemach - ale jeśli damy bliskim znać, że to dla nas delikatny temat, możemy uniknąć dalszego dopytywania.

Fundacja wskazuje, że obydwie strony potrzebują pomocy. Warto, aby nagranie obejrzeli nie tylko ci, którzy spodziewają się trudnych pytań podczas świątecznych spotkań, ale i ci, którzy zastanawiają się, dlaczego ich bliscy jeszcze nie zdecydowali się na powiększenie rodziny.

Siedem rzeczy, których dziadkowie nie powinni mówić ani wnukom, ani ich rodzicom:

Zobacz wideo
Więcej o: