Endometrioza. Kobiety nie potrafiły opisać swojego bólu. Postanowiły go pokazać

Wizażystka postanowiła pokazać, jak wyglądałaby endometrioza, gdyby była widoczna. Chciała uświadomić innym, jak duży ból wiąże się z tą chorobą.

Endometrioza - ból na zdjęciach

34-letnia wizażystka Andrea Baines z Liverpoolu cierpi na endometriozę. Jest to gruczolistość zewnętrzna, która polega na obecności błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Endometrioza powoduje wzrost tkanki podobnej do wyściółki macicy w innych miejscach, takich jak jajniki, wyściółka miednicy i jajowody. Z każdym cyklem miesiączkowym komórki tkanki endometrium reagują jak tkanka macicy, gromadząc się, rozkładając i krwawiąc. Zostają uwięzione w ciele, powodując ból i blizny. Objawy przypominają kłucia ostrej igły, która "ociera się o narządy". Charakteryzuje się bólem podczas współżycia oraz problemami z zajściem w ciążę.

Andrea postanowiła więc przedstawić "traumatyczny" ból, z którym żyje. Zaaranżowała sesję zdjęciową. Modelce, która brała w niej udział (28-letniej Rachel Berwick z Warrington), namalowała na brzuchu wielkie, krwawe rany. Trzeba przyznać, że wykonany przez nią makijaż działa na wyobraźnię.

Wizażystka opowiedziała o tym, jak endometrioza wpłynęła na jej związek. Miała ogromne bóle podczas seksu, problemy z zajściem w ciążę i chroniczne zmęczenie. Andrea, kiedy miała 21 lat, podczas okresu traciła wiele krwi. Przez to rozwinęła się u niej anemia spowodowana niedoborem żelaza. Po tym, jak pewnego razu zemdlała, zdiagnozowano u niej endometriozę. Zupełnie nie wiedziała jednak, co to właściwie znaczy. Wiedza w tym zakresie, nawet pośród lekarzy, była zdecydowanie za mała. "Miałam jednego lekarza ogólnego, który nazwał mnie kłamcą i powiedział, że ból jest w mojej głowie" - opowiedziała.

Zobacz, kiedy krwawienie w ciąży jest groźne

Zobacz wideo

Endometrioza - leczenie

Leczenie endometriozy może być wyłącznie objawowe, gdyż nie są znane dokładne przyczyny jej występowania. Dwie podstawowe metody leczenia to leczenie chirurgiczne i leczenie farmakologiczne - hormonalne.

Leczenie operacyjne polega na usunięciu ognisk choroby oraz torbieli endometrialnych. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, możliwe jest również usunięcia jajnika, a nawet całej macicy. Leczenie operacyjne stosuje się przede wszystkim, kiedy występują torbiele endometrialne jajników, które bardzo słabo reagują na leczenie farmakologiczne. Po ich usunięciu należy je poddać badaniu histopatologicznemu ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych.

Leczenie hormonalne może być traktowane jako samodzielny rodzaj terapii albo jako wsparcie dla leczenia operacyjnego. W takim przypadku leki ułatwiają przeprowadzenie zabiegu oraz zapobiegają ewentualnym nawrotom choroby. Terapia hormonalna przedłuża jednak okres niepłodności. Niezależnie od wybranych leków hormonalnych celem ich podawania jest zmniejszenie dolegliwości związanych z chorobą i zatrzymanie oraz cofnięcie niepożądanych zmian. Podawane leki mają zahamować lub zmniejszyć wytwarzanie hormonów przez jajniki, zahamować działanie i syntezę estradiolu oraz zmniejszyć nasilenie lub całkowicie zatrzymać występowanie miesiączek.

Podczas endometriozy podaje się również leki. Najczęściej podawane to: progestageny, tabletki antykoncepcyjne, danazol, analogi gonadoliberyny i anytprogestageny.

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA