Borderline - czyli zaburzenie osobowości z pogranicza. Objawy i przyczyny

Borderline to zaburzenie osobowości, które charakteryzuje się niestabilnym nastrojem i zaburzeniami tożsamości. To jest poważnym wyzwaniem nie tylko dla osób o tej osobowości, lecz także dla ich bliskich. Jak rozpoznać borderline?

Bordeline to zaburzenie osobowości, nazywane także osobowościami z pogranicza. Ujawnia się w okresie dorastania i wczesnej dorosłości. Sposób, w jaki osoba z borderline wchodzi w interakcje z innymi, jest ściśle związany z jej poczuciem własnej wartości i wczesnymi doświadczeniami społecznymi. 

Jak rozpoznać osobowość borderline?

Osoby z borderline często mają zniekształcony obraz samego siebie i mogą czuć się tak, jakby były  bezwartościowe. Ich reakcje emocjonalne są bardzo intensywne. Mają trudność z wyhamowaniem raz wzbudzonej emocji. Czują dotkliwą pustkę. Osoby z borderline częściej odczuwają emocje negatywne niż pozytywne. Do stałego repertuaru emocjonalnego osób z bordeline należą niepokój, złość, gniew, frustracja, smutek, wstyd i znudzenie (samym sobą, innymi ludźmi i światem). Boją się, że zostaną porzucone, jednocześnie same prowokują drugą osobę. Cechuje ich impulsywność w co najmniej dwóch sferach, które są potencjalnie autodestrukcyjne, jak np. wydawanie pieniędzy, seks, nadużywanie substancji, lekkomyślne prowadzenie pojazdów, objadanie się. Mają niewyraźny obraz własnych celów i preferencji. 

Zachowania charakterystyczne dla osób z borderline mogą być wywoływane przez sytuacje, które zdrowi ludzie uznaliby za normalne. Osobowości z pogranicza mają trudności z zaakceptowaniem szarych obszarów w życiu, często widząc rzeczy jako czarne lub białe. Mogą odczuwać niepokój z powodu niewielkiego oddzielenia od osób, które są im bliskie, na przykład w wyniku podróży służbowych lub nagłych zmian planów. Badania wykazały również, że osoby z BPD widzą gniew na twarzach neutralnych emocjonalnie lub reagują na słowa o negatywnych konotacjach znacznie silniej niż ludzie o innych osobowościach.

Według The National Institute of Mental Health aż 80 proc. osób z borderline ma myśli samobójcze, a 4-9 proc. decyduje. Samookaleczanie jest kolejnym powszechnym zachowaniem, charakterystycznym dla osób z borderline. Ludzie stosują tę metodę jako środek regulacji emocji, karania siebie lub wyrażania wewnętrznego bólu. Osoby "z pogranicza" są również bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywiania, czy nadużywania substancji psychoaktywnych.

Borderline w związku

Osoby z borderline często mają za sobą wiele nieudanych związków, burzliwych, intensywnych i romantycznych. Ludzie o osobowości z pogranicza mają pragnienie silnej relacji na wyłączność, ale równocześnie boją się, że zostaną "pochłonięte" przez taką osobę albo zostawione.  Osobom z borderline przypisuje się skłonność do ryzykownych zachowań seksualnych, czyli seksu bez zabezpieczeń, z przygodnymi partnerami.

Borderline - przyczyny

Przyczyny borderline nie są do końca znane. Naukowcy twierdzą, że można mówić o czynnikach środowiskowych, które zwiększają ryzyko rozwoju osobowości borderline. Są to np. niestabilne relacje rodzinne; przemoc słowna, emocjonalna, fizyczna; trauma z młodych lat, np. wykorzystywanie seksualne; opuszczenie przez rodziców.

Borderline - jak leczyć?

Osoby z borderline mogą zdecydować się na psychoterapię lub/i leczenie farmakologiczne. W skrajnych przypadkach, gdy ludzie z osobowością borderline np. próbują popełnić samobójstwo, poddaje się hospitalizacji. W większości przypadków wystarczy terapia poznawczo-behawioralna mająca na celu uzmysłowienie pacjentowi z osobowością borderline mechanizmów, które powodują u niego dany nastrój, czy zachowania.

Ludzie z osobowością borderline są skłonni do myślenia w kategoriach "coś jest jest czarne, albo białe, albo dobre, albo złe". Psychoterapia poznawczo-behawioralna ma na celu pokazanie im innych barw. Osobowość borderline jest poważnym wyzwaniem wyzwanie w codziennym funkcjonowaniu, dlatego warto dobrze poznać jej charakterystyczne cechy i nauczyć się panować nad negatywnymi aspektami.

Oto zaskakujący test opisujący twoją osobowość i twoje relacje z bliskimi

Zobacz wideo
Więcej o: