Mama pod koniec ciąży zmagała się z dokuczliwym swędzeniem. Okazało się, że to choroba, która zagraża dziecku
Mamie w ciąży dokuczało swędzenie
Ashley Sicher jest mamą z USA. Pod koniec trzeciego trymestru swojej pierwszej ciąży zaczęły dokuczliwie swędzieć ją dłonie i stopy. Szybko jednak świąd zaczął rozprzestrzeniać się na ramiona i tułów.
Jak relacjonuje "The Washington Post", 34-letnia ciężarna początkowo ignorowała swędzenie. Jej położnik zapewnił ją na jednej z wizyt, że swędząca skóra jest normalną przypadłością w ciąży. Jednak dolegliwości Sicher zaczęły się nasilać. Odczuwała silny, przenikliwy, wręcz psychicznie irytujący świąd.
Miałam wrażenie, jakby ktoś mnie pod skórą przypalał żywym ogniem lub żądliła mnie pszczoła
- opowiadała w cytowanym już artykule mama.
Sicher zaczęła się niepokoić, gdy swędzenie nie pozwalało jej spać w nocy. Kiedy nie znalazła sposobu na uśmierzenie swojej dolegliwości, jej mąż natychmiast pojechał z nią do lekarza.
Cholestaza ciążowa
Dokuczliwe swędzenie okazało się objawem groźnej choroby - cholestazy ciążowej. W tym przypadku świąd (nie zawsze tak bardzo dokuczliwy, jak w opisywanej historii mamy z USA) jest kluczowym i praktycznie jedynym objawem. Swędzenie pojawia się dopiero pod koniec ciąży, ponieważ cholestaza rozwija się dopiero w trzecim trymestrze. Wiele osób bagatelizuje świąd, myląc go ze skutkami zmian hormonalnych czy rozciąganiem się skóry.
Ashley Sicher trafiła na oddział patologii ciąży jeszcze tej samej nocy. Badania potwierdziły cholestazę i natychmiast podjęto leczenie. Pacjentkę wypisano do domu, jednak po czterech dniach znów wróciła na oddział. Podczas kontroli jej lekarza zaniepokoiło niskie tętno dziecka. Podjęto decyzję o natychmiastowej indukcji porodu. Sicher była w 36. tygodniu ciąży. Adaline Sicher, córka pacjentki, trafiła na oddział neonatologii ze względu na żółtaczkę, jednak poza nią nie stwierdzono żadnych komplikacji. Po tygodniu zarówno mama, jak i jej nowo narodzona córka wróciły do domu.
Cholestaza nie należy do najpowszechniejszych chorób w ciąży. Zobacz w naszym wideo, z jakimi chorobami ciężarne zmagają się najczęściej:
Cholestaza ciążowa przyczyny, skutki i leczenie
Większość lekarzy uważa, że cholestaza ciążowa ma podłoże genetyczne, a bezpośrednią przyczyną jest nadwrażliwość na hormony płciowe - estrogeny i progesteron. Leczenie trzeba podjąć natychmiast, ponieważ choroba zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia stanu zagrażającego rozwojowi i życiu płodu, przedwczesnego rozpoczęcia akcji porodowej lub nawet urodzenia martwego dziecka.
Leczenie cholestazy przebiega trzytorowo. Należy zmniejszyć uporczywy świąd, odciążyć przeciążoną wątrobę poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety oraz przede wszystkim zminimalizować ryzyko powikłań. Do rozwiązania konieczne jest również regularne monitorowanie przebiegu ciąży. Gdy stan pacjentki zaczyna niepokoić i powstaje stan zagrożenia dla dziecka lub matki, wywołuje się poród.
Więcej o cholestazie ciążowej przeczytasz w naszym artykule:
-
Zapomnimy o 500 plus? Będzie Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? To aż 1200 zł dla dorosłego, 600 zł dla każdego dziecka
-
W niezwykły sposób pomógł dziecku ze spektrum autyzmu. "Okazał mu zrozumienie i dał namiastkę poczucia bezpieczeństwa"
-
Kiedy wracamy do szkoły 4-8? Adam Niedzielski: Będziemy obserwować wzrost zakażeń w kolejnych dniach
-
Joanna Koroniewska pozuje z mężem i córką. "Parcie na szkło wyssała z mlekiem matki"
-
Popularne imiona 2020. Najpopularniejsze i najbardziej nietypowe imiona dla dzieci
- Kasia Tusk mówi o macierzyństwie. Fanki dziękują za szczerość i naturalność. "Trafne wnioski"
- Skorzystał z pomocy surogatki i stanął w ogniu krytyki. "To tak, jakby kupić sobie dziecko i wykorzystać ciało kobiety"
- Pięciolatek nie chciał posprzątać pokoju. Takiej reakcji mamy się nie spodziewał
- Zofia Zborowska miała "babski wieczór" z koleżankami z show-biznesu. Wierzą w zabobony o ciąży?
- Lektury obowiązkowe matura 2021. Wymagania egzaminacyjne zostały okrojone. Na liście lektur niewiele pozycji