Mama zauważyła na zdjęciu białą plamkę u dziecka. Okazało się, że to rak
Mama oglądała zdjęcia dziecka
Laila Gaudry oglądała zdjęcia swojego synka, gdy nagle jedna rzecz zwróciła jej uwagę. Na jednej z fotografii Noah miał na źrenicy białą plamkę. Zaniepokojeni rodzice od razu chcieli rozwiać swoje wątpliwości, więc umówili synka do lekarza.
Natychmiast umówiliśmy się do lekarza. Po trzech dniach badań usłyszeliśmy z ust lekarza słowo "siatkówczak". Spojrzeliśmy z mężem na siebie. Oboje czuliśmy, jakbyśmy się rozpadali na kawałki
- opowiadała Laila Gaudry w rozmowie z "Daily Mail".
Od momentu diagnozy wszystko zaczęło dziać się błyskawicznie. Chłopiec został natychmiast skierowany do Szpitala Królewskiego w Londynie, gdzie został poddany sześciu cyklom chemioterapii. Niestety, bez gwarancji, że nie straci oka. Lekarze nie wykluczali operacji w sytuacji, gdyby guz nie zareagował na leczenie.
Przygotowywaliśmy się na najgorszy scenariusz. Okazało się jednak, że chemioterapia zadziałała
- mówiła dalej mama chłopca.
Niestety, po kilku miesiącach dramat rodziny zaczął się na nowo. Nastąpił nawrót choroby, guz powiększał się. Chłopcu trzeba było usunąć oko.
Czułam ogromny gniew i ból w sercu, że nasz maleńki chłopiec jest zmuszony stoczyć tak ciężką batalię. Z drugiej strony chciałam, by usunięto mu już oko, bo wiedziałam, że wtedy rak nie będzie w stanie go już skrzywdzić. Byłam pełna podziwu dla Noah, jak dobrze radzi sobie po operacji. Rehabilitacja przebiegła bardzo sprawnie
- wspominała mama Noah.
Retinoblastoma - co to jest?
Retinoblastoma, czyli siatkówczak, to jeden z częściej, zaraz po czerniaku naczyniówki, diagnozowanych nowotworów złośliwych u dzieci. Odpowiedzialna jest za niego mutacja genetyczna. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest leukokoria, czyli biały odblask pojawiający na jednym lub obu oczach (można go zaobserwować na fotografii). Pojawia się też zaczerwienienie i ból chorego oka. Bardzo często dochodzi do wysięku ropnej wydzieliny lub wylewu krwi do przedniej komory oka.
W celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się USG oraz badania obrazowe (rezonans i tomografię). Czasami stosuje się testy histopatologiczne bądź biopsję wewnątrzgałkową. Wczesne rozpoznanie charakteru guza umożliwia całkowite wyleczenie z pomocą chemioterapii, radioterapii lub wycięcia przy użyciu lasera. Postępowanie u pacjentów z siatkówczakiem zależy od wielkości guza oraz skali zmian.
Więcej przeczytasz tutaj: Siatkówczak - Czy może zagrażać Twojemu dziecku? Objawy, diagnoza i leczenie
Siatkówczak (retinoblastoma) Shutterstock/ARZTSAMUI
Im wcześniej rak zostaje zdiagnozowany, tym większe jest prawdopodobieństwo jego pełnego wyleczenia. Samoobserwacja to pierwszy krok do wykrycia np. raka piersi czy czerniaka. Zobacz w naszym wideo, jak odróżnić groźne znamiona od zwykłych pieprzyków.
-
Ulga na dziecko 2021. Rodzice mogą dostać nawet 4 tys. złotych
-
W powrocie do szkoły mają pomóc programy Ministerstwa Edukacji. Czarnek: "Dzieci zostaną przebadane z uwagi na problemy psychologiczne"
-
Nową Miss Niemiec została 33-letnia matka dwójki dzieci. Ma "dodawać siły autentycznym kobietom"
-
Nietrafione zabawki dla dziecka. "Z mężem wyjmowaliśmy je 20 godzin. To był koszmar"
-
Kiedy 13. i 14. emerytura 2021? Wypłata trzynastki już wkrótce, ale wyniesie mniej niż minimalna emerytura
- Coraz mniej uczniów klas 1-3 chodzi do szkół? Minister Czarnek: Notujemy spadek frekwencji
- Lektury do matury 2021 to tylko osiem książek. "Nie jesteśmy w stanie przekazać wiedzy, jak w edukacji stacjonarnej"
- Dziecko dobrze rozwiązało z matematyki, nauczycielka odjęła punkty. Powód może dziwić
- CKE matury próbne 2021. "Niech próbne matury będą tym, czym są: diagnozą"
- Wielkanoc 2021. Najlepsze ciasto na Wielkanoc, które możesz przygotować razem z dzieckiem