Dziecko ma dwie mamy. Obie kobiety były w ciąży. Pierwszy taki przypadek. "Naturalna alternatywa dla in vitro"

Jedno dziecko, dwie mamy i wspólna ciąża. Niemożliwe? A jednak. Dzięki wyjątkowej procedurze nazywanej "naturalną alternatywą dla in vitro" na świecie pojawił się pierwszy taki maluch.

Dziecko i dwie mamy

Donna i Jasmine Francis-Smith, dwie kobiety z Wielkiej Brytanii, właśnie zostały mamami. Wyjątkowości temu wydarzeniu dodaje fakt, że podzieliły się ciążą. Wszystko było możliwe dzięki zabiegowi AneVivo. To specjalnie zmodyfikowana procedura in vitro, która została opracowana przez szwajcarskich naukowców z biotechnologicznej firmy Anecova. 

Na czym polega AneVivo? W Londyńskiej Klinice Kobiet najpierw pobrano jajeczko Donny Francis-Smith, następnie zapłodniono je w jej ciele. 18 godzin później umieszczono zarodek w macicy jej żony Jasmine. To ona wydała na świat chłopca Otisa.

Tego typu metoda nazywana jest "naturalną alternatywą dla in vitro". Zarodek bowiem nie jest zapładniany pozaustrojowo, w środowisku laboratoryjnym, lecz w ciele matki. To niesie wiele korzyści medycznych, a w przypadku małżeństwa dwóch kobiet pozwoliło im obu doświadczyć ciąży. 

U par tej samej płci tylko jedna osoba bierze na siebie wszystko - tylko jedna zachodzi w ciążę i rodzi dziecko. W naszym przypadku obie mogłyśmy być zaangażowane w cały proces. To doświadczenie bardzo nas zbliżyło. Teraz, dzięki naszemu synkowi Otisowi, całą naszą rodzinę łączy wyjątkowa więź

- tłumaczyła Donna Francis-Smith w rozmowie z brytyjskim "The Telegraph".

Metoda AneVivo w Polsce

Metoda AneVivo jest też dostępna w Polsce. Parom zmagającym się z problemem niepłodności niesie szansę na poczęcie dziecka w warunkach bardziej zbliżonych do naturalnych niż ma to miejsce w przypadku in vitro. 

Jak w Polsce wygląda sytuacja par korzystających z in vitro? Małgorzata Rozenek-Majdan, która sama ma dwoje dzieci poczętych dzięki tej metodzie, surowo oceniła działania polityków:

Zobacz wideo

Dzięki zapłodnieniu zarodka w ciele matki jest on od pierwszych godzin pod jej ochroną i do minimum zostaje ograniczony jego kontakt z syntetycznymi laboratoryjnymi płynami.

Innowacyjna technika pozwala na swobodny przepływ płynów, substancji odżywczych, komórek endometrium i innych składników komórkowych w celu interakcji między zarodkiem a środowiskiem matki. Obecność zarodka w naturalnym środowisku podczas zapłodnienia może mieć korzystny wpływ na endometrium

- czytamy na stornie katowickiej kliniki Gyncentrum, pierwszej w Polsce i trzeciej na świecie placówce oferującą AneVivo.

Pierwsze dziecko w Polsce, które poczęto dzięki innowacyjnej metodzie AneVivo, urodziło się w 2017 roku. Natomiast pierwsze dziecko na świecie, któremu na świecie pomogła pojawić się procedura szwajcarskich naukowców, urodziło się w Hiszpanii w 2008 roku. Otis, syn Donny i Jasmine Francis-Smith, jest pierwszym dzieckiem jednopłciowej pary poczętym dzięki AneVivo.

Więcej o: