1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Pluszaki dla domów dziecka. "Na misiach gotujemy zupy, misiami opłacamy recepty w aptekach"

Gdy zbliża się Boże Narodzenie, wraz ze świąteczną atmosferą pojawia się w nas często jeszcze chęć pomagania. Ale jak to robić sensownie, aby nasze "świąteczne otwieranie serc" naprawdę zmieniło czyjeś życie?

"Znajomy, który prowadzi rodzinny dom dziecka, napisał właśnie, że w zeszłym tygodniu przywieziono mu setkę pluszaków od darczyńców. Setkę" - tak zaczyna się wpis na Facebooku, który udostępniono ponad tysiąc razy. Jego autorka porusza ważną kwestię, nad którą zazwyczaj się nie zastanawiamy. Jak mądrze pomagać? Wystarczy, że zrobimy "coś"? Potrzebujący będą się cieszyć ze wszystkiego, bo i tak nic nie mają? Nie, nie, nie.

W opublikowanym na Facebooku poście w sarkastyczny sposób opisano to, do czego dzieciom nieuprzywilejowanym potrzebne są pluszaki. Jak się okazuje - właściwie do niczego. Bo one potrzebują - poza tym, czego darczyńcy nie chcą dać, czyli prawdziwym domem - choćby pralki oraz rzeczy, o których marzą inne dzieci w ich wieku (to nie są maskotki, a bluzy z zabawnym napisem czy konsole do gier). Potrzebne są też pieniądze, które będą wykorzystane na realne wsparcie podopiecznych.

Czasem też odwołujemy terapię u seksuologa, bo ona kosztuje, a my przecież mamy pluszaka od darczyńcy i nasze dziecko spokojnie może poopowiadać misiowi, co robił ojciec, jak często i jak się wtedy czuło. Tak samo robimy z terapią traumy, wczesnym wspomaganiem rozwoju, zajęciami na basenie czy hippoterapią.
Pod koniec miesiąca często płaczemy, bo wtedy PCPR [Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie - przyp. red.] wypłaca nam świadczenia na dzieci, a my wolelibyśmy kontyngent misiów. Na misiach gotujemy zupy, misiami opłacamy recepty w aptekach, w teatrze zamiast biletu podajemy misia. Z tym, że zawsze nas wtedy sprawdzają: czy to jest taki zwykły miś czy może miś od darczyńcy? Bo za zwykłego misia nie dadzą nam Zinnatu i nie wpuszczą na "Frozen 2", ale za tego od darczyńcy to już spoko, ten miś otwiera wszystkie drzwi.
Słyszałam też o usamodzielniającym się nastolatku z rodziny zastępczej, który chciał dostać mieszkanie socjalne, ale go wyśmiali, bo bez przesady z tą roszczeniowością, dzieciak w swoim życiu dostał co najmniej trzy setki pluszaków od darczyńców, jeszcze mu mało?

- czytamy we wpisie.

Ofiarodawcom wydaje się, że pluszakami wywołają uśmiech na twarzach dzieci, rozwiążą ich problemy. Jednak to nie maskotki są im potrzebne. "Bo jak ostatnio pytałam w kinie czy mogę zapłacić za sześć biletów sześcioma pluszakami od darczyńców to jednak nie chcieli, no i nie poszliśmy do kina. Wiem, dziwne, bo kto by się spodziewał, nie?" - kończy post autorka.

Wsparcie, które ma realne znaczenie, to m.in. to udzielane przez WOŚP. Jak fundacja pomaga dzieciom?

Zobacz wideo

Na Święta otwieramy serca

Nadchodzi Boże Narodzenie, a my chcemy komuś pomóc. Co powinniśmy zrobić?

- Dzieci nieuprzywilejowane nie oczekują serc otwartych na święta, a przez cały rok. Co gorsza rzadko potrzebują tzw. pomocy instant - mówi mi autorka wpisu na Facebooku. - Ponad 1300 dzieci poniżej siódmego roku życia znalazło się w 2018 roku w domach dziecka, choć żadne z nich, zgodnie z ustawą, nie powinno tam trafić. Stąd odpowiedź na pytanie "jak najlepiej pomóc?" jest trudna, ponieważ brzmi "stworzyć rodzinę zastępczą, bo tylko ona jest alternatywą dla placówki" - dodaje moja rozmówczyni.

Proponuje także, jeśli z różnych powodów nie jest możliwe przyjęcie dziecka do rodziny, aby skupić się na pomocy celowanej - wsparciu konkretnej rodziny i konkretnego dziecka w taki sposób, jakiego potrzebują. Na stronie Ogólnopolskiego Portalu Domów Dziecka znajdziemy spis placówek i dokładne informacje, co jest w danej chwili niezbędne. To pomoc rzeczowa, ale nie tylko - często potrzebny jest czas i umiejętności (jak np. przy udzielaniu korepetycji z chemii).

Pomoc na Boże Narodzenie. Jakie jest najlepsze rozwiązanie?

Moja rozmówczyni wskazuje na dwie rzeczy. Po pierwsze, musimy się upewnić, czy naszą intencją faktycznie jest doprowadzenie do pozytywnej zmiany w cudzej sytuacji (a jeśli tak, warto skontaktować się z organizatorami zbiórki i zadać im pytania: dla kogo, po co, w jaki ma się ona przysłużyć, jaki jest planowany efekt) czy też poprawienie własnego świątecznego samopoczucia. Jeśli motywatorem jest ta druga opcja, lepiej nie pomagać. Pomoc bezmyślna jest gorsza niż brak pomocy, a na pewno zawsze rozczarowująca dla darczyńcy.

Po drugie, jeśli decydujemy się na pomoc rzeczową, dobrym ćwiczeniem będzie postawienie na miejscu dziecka nieuprzywilejowanego własnego dziecka (albo dziecka nam bliskiego) i zadanie sobie pytania, czy ofiarowana rzecz ucieszyłaby także naszego syna/córkę. Jeśli nie, prawdopodobnie powinniśmy zmienić własne założenia dotyczące pomagania.

Bo - co warto wziąć sobie do serca - w pomaganiu nie chodzi o sam akt pomagania, o to, by odhaczyć to na liście rzeczy do zrobienia. Ono ma naprawdę pomóc.

Więcej o:
Komentarze (73)
Pluszaki dla domów dziecka. "Na misiach gotujemy zupy, misiami opłacamy recepty w aptekach"
Zaloguj się
 • koment22

  Oceniono 39 razy 17

  To trzeba zrobić listę i ogłosić w necie w jaki sposób darczyńcy mogą pomóc. Jak ktoś pomoże to "odhaczać" żeby nikt kolejny w ten sam sposób nie pomógł i po sprawie. Nie wiem po co ten prześmiewczy artykuł i jeszcze wytykanie ludziom, że nie chcą dać dzieciom domu. To nie jest takie proste...

 • optimistic

  Oceniono 23 razy 15

  Ciężki temat... Z jednej strony rozumiem potrzeby tych dzieciaków i to, że pluszaki są im kompletnie zbędne. Z drugiej, w momencie gdy chcę pomóc i wchodzę na listę potrzebnych rzeczy i widzę, że 16-latka potrzebuje suszarki do włosów za ponad 230 pln?... Dżizas, to żonie kupiłem połowę tańszą a i tak oboje mieliśmy wyrzuty, że wydaliśmy na to kupę kasy..
  Nie wiem, może znajdzie się ktoś, kto tę suszarkę kupi, mnie zwyczajnie na to nie stać.
  Albo inny przykład, z innego domu - prośba o wózek spacerówkę. Luz, z chęcią pomogę. Wchodzę na podany link - a tam X-Lander za 1350 pln! Żart jakiś? Kurła, mój syn jeździł w używanej za 75 pln z OLX..
  9 na 10 próśb o pomoc to prośby o rzeczy w takich cenach, że głowa mała...

 • kryssttyna_011

  Oceniono 23 razy 11

  Ale dlaczego tak agresywnie i zjadliwie? Kupno pluszaka oczywiście jest najprostszą formą pomocy, ale może wystarczy skanalizować tę pomoc inaczej, np. poprosić na FB aby pieniądze przeznaczone na misa wpłacić na jakieś konto? Najlepiej zniechęcić tych, którzy jakkolwiek chcieli pomóc i narzekać, że zamiast misia nie chcą kupić konsoli albo mieszkania, sukces takiego gadania na pewno gwarantowany.

 • hilux_ie

  Oceniono 12 razy 10

  Ja nie daję misiów ani konsol ani mieszkań. Daję co roku kilkadziesiąt kilo psiej i kociej karmy. I cukierki dla pracowników schroniska i wolontariuszy.

 • kopanakopa

  Oceniono 9 razy 7

  Mama jest lekarką, kiedyś przyniosła ze szpitala koszmarnego, zezowatego miśka bo "dzieci go nie chciały" a jej się spodobał. Reszta poszła do śmieci, a ludzie to dalej znoszą, wszędzie gdzie próbują "pomóc". Dobrze, że ktoś to napisał, może parę osób zapamięta, zawsze to mniej niepotrzebnie wydanych pieniędzy i mniej śmieci. Ludzie znoszą całe worki z wesel, gdzie robią akcje misiek zamiast kwiatów, zamiast dać zarobić ogrodnikom i kwiaciarni, dają chińskim fabrykom.

 • ebom

  Oceniono 21 razy 7

  Tylu mędrców w komentarzach. Oddam ci swoje niepotrzebne śmieci, a ty sobie wystaw na aukcję, zarobisz miliony. Ale to dobrze, że ten wpis jest tak brutalny, jak ktoś traktuje dom dziecka jak śmietnik na zalegające w domu maskotki, to i tak nic pożytecznego tym potrzebującym dzieciom nie będzie próbował podarować - tylko rzeczy, które jego własne dzieci już porzuciły, ale ty sieroto całuj po rękach. To, czy te jego miśki trafią na śmietnik, czy do worka w piwnicy domu dziecka nic nie zmienia. Ale osoby, które naprawdę chcą pomóc, dostały dobrą wskazówkę, jak (nie) działać. Pokojowe kampanie anty-miśkowe z poprzednich lat niestety się w mediach nie przebijały.

 • next-mcgyver2

  Oceniono 8 razy 6

  To rzeczywiście jest słaba forma pomocy. Z jednego czy dwóch pluszaków pewnie dzieci byłyby zadowolone, ale nie z dziesięciu. Przecież nawet te 10 zł można lepiej przeznaczyć.

 • pamejudd

  Oceniono 12 razy 6

  Oczywiscie na stronie OPDD nie ma Paypala, bo to obce i zle jest... I w ogole wydziwianie takie.

 • grey-sky

  Oceniono 11 razy 5

  Czy widzieliście obecnie dzieci, które mają za mało zabawek, ubranek? Większość jest zasypana takimi rzeczami. Ale rodzice mają problem ze spłatą kredytów, z remontem, z opłaceniem wyjazdu dziecka na wakacje. Znam dzieci, które mają zapchany pokój zabawkami, a każdy kto przychodzi przynosi następne chińskie badziewie. A dlaczego nie dać pieniędzy, by dziecko uskładało na nowy rower czy obóz sportowy? Utarło się przekonanie, że następne klocki to lepszy prezent niż pieniądze. Ale to już nie te czasy że trudno było coś kupić, więc jeśli nie stać nas na porządny prezent dajmy pieniądze. I nauczmy dziecko, że może składać na coś potrzebnego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX