Zabawy z dzieckiem w domu: inspiracje i pomysły

Zabawy z dzieckiem w domu w atrakcyjny sposób wypełniają wolny czas, pozwalają na bycie razem. Pomysły na nie przydają się w sytuacji, gdy pogoda bądź pora dnia nie sprzyjają spacerom i aktywności fizycznej na wolnym powietrzu. Co robić, by się nie nudzić w jesienne i zimowe popołudnia oraz wieczory?

Zabawy z dzieckiem w domu mogą być bardzo różne: szalone, kreatywne, edukacyjne, odkrywcze, awangardowe i klasyczne, aktywizujące i wyciszające. Najważniejsze, by były atrakcyjne i absorbujące dla dziecka. Aby młodego człowieka nie kusił telewizor, laptop, smartfon czy inne urządzenie elektroniczne, które jest pożeraczem czasu, wspólnie spędzony czas można wypełnić:

  • grami planszowymi,
  • układaniem puzzli,
  • budowaniem z klocków,
  • czytaniem i kolorowaniem książeczek,
  • rozwiązywaniem zagadek i łamigłówek,
  • rysowaniem, malowaniem, robieniem kolaży i wycinanek z papieru kolorowego,
  • twórczymi aktywnościami, takimi jak robienie glutów czy masy solnej, tworzenie domków i garaży z kartonów czy stworków z opakowań po jajkach. Inspiracji i wskazówek warto poszukać w internecie.

Można też postawić na zabawy. Jakie mamy pomysł na zabawy z dziećmi w domu?

Zabawy z dzieckiem w domu: raz, dwa, trzy, Baba-Jaga patrzy

Tę zabawę znają wszyscy. Jej zasady są proste, a każdej rundzie towarzyszą emocje i salwy śmiechu. Jeden z uczestników zabawy stoi odwrócony tyłem lub z zasłoniętymi oczami. Kiedy mówi: "raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy", gracze biegną w jego kierunku (Baba Jaga stoi w pewnej odległości). Gdy skończy wypowiadać swoją kwestię, odkrywa oczy lub się odwraca, gracze nieruchomieją. Nikt - oprócz Baby Jagi - nie może się poruszyć, mówić ani śmiać, choć "wiedźma" robi co może, by kogoś zdekoncentrować i rozbawić. Kto się poruszy lub zaśmieje, wraca na linię startu. Po chwili cykl się powtarza. Celem jest dotarcie do Baby Jagi, gdy ta nie patrzy - i dotknięcie jej. Zwycięzca oczywiście zajmuje jej miejsce.

Piasek kinetyczny to hit wśród najmłodszych. Sprawdź, jak zrobić go w domu

Zobacz wideo

Zabawy w domu dla dzieci: chowany

Tej aktywności nie trzeba nikomu przedstawiać, ponieważ jest stara jak świat. To doskonały pomysł na zabawy dla dzieci w domu, nawet jeśli rodzicom wydaje się, że w obrębie mieszkania nie ma żadnych skrytek i zakamarków. Dzieci z odnalezieniem ich nie będą miały żadnych problemów.

Pomysł na zabawę w domu: tor przeszkód

Jak zorganizować tor przeszkód? Wystarczy ustawić kilka przedmiotów tak, by dziecko, pokonując trasę, musiało się trochę pogimnastykować. Mały stolik, pod którym trzeba przejść, duży karton, który trzeba pokonać czy poduszka, którą trzeba przeskoczyć powinny załatwić sprawę.

Zabawy z dzieckiem w domu: podchody

Wprawdzie fantazję w tym przypadku nieco ograniczają warunki lokalowe, ale to się może udać. Wystarczy - zostawiając kartki ze strzałkami - kierować dziecko w różne części domu. W tajemniczych, oznakowanych miejscach, powinny znajdować się zadania, zagadki czy fanty.

Zabawy z dzieckiem: bitwa na kulki

Wystarczy stare gazety czy broszurki pognieść i uformować w kule. Zabawę czas zacząć. Można bić się na kulki, ale i zrobić zawody - kto przerzuci więcej kul na stronę przeciwnika. Można też, dla ostudzenia emocji, próbować trafić papierową kulę do celu, na przykład kosza czy pudła.

Zabawy z dzieckiem w domu: lustro

Lustro, lub jak kto woli - papugowanie, jest przykładem zabawy z dzieckiem, którą polubią nie tylko starszaki, ale i najmłodsze dzieci. Dwie osoby stają naprzeciwko siebie, jedna naśladuje drugą. W zależności od tego, czy dziecko powinno się wyciszyć, czy też w zabawnej atmosferze spożytkować nadmiar energii, można robić głupie miny i śmieszne gesty lub przysiady, pompki, skłony. Warto pamiętać o możliwościach i umiejętnościach dziecka.

Pomysł na zabawę z dzieckiem: Zgaduj zgadula

Do torebki należy włożyć różne małe przedmioty, które mają dość charakterystyczne kształty, fakturę, smak czy zapach. Dziecko - nie zaglądając do wnętrza - losuje fanty i zgaduje, co to jest. Co to może być? Muszla, marchewka, długopis, sucha fasola, cukierek, małe autko. Wystarczy się rozejrzeć  możliwości jest wiele.

Zabawy z dzieckiem w domu: ciepło-zimno

Ta zabawa to klasyk. Wystarczy ukryć w pokoju przedmiot i kierować dzieckiem tak, by go odnalazło. Wskazówkami są hasła "ciepło" i "zimno". Gdy mały poszukiwacz zbliża się bądź oddala od kryjówki, trzeba stopniować temperaturę: „ciepło, cieplej, zimno, mróz”! W tej zabawie nie mniej ważne niż emocje jest bezpieczeństwo. Warto rozejrzeć się po pokoju i usunąć przedmioty, które mogłyby być niebezpieczne dla dziecka, które porusza się, nie patrząc pod nogi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.