Maria Dejmek ma poczucie, że jest beznadziejną mamą. "Ostatnie dni to był istny Armagedon"

Maria Dejmek zdradziła, że miała baby blues'a po porodzie. Napisała, jak wyglądają jej pierwsze doświadczenia związane z macierzyństwem.

Maria Dejmek urodziła dziecko 28 listopada. Napisała, że nie ominął jej baby blues. Po porodzie pierwsze pół nocy siedziała przy łóżeczku, drugie pół nocy przepłakała. 

Ostatnie dni to był istny Armagedon. Co za okropne uczucie, gdy Twoje dziecko płacze a Twoje nieudolne próby uspokojenia go spełzły na niczym.

Maria Dejmek zwróciła się z prośbą do fanek

Aktorka z "Barw Szczęścia" wyznała, że płacze razem z dzieckiem i ma poczucie, że jest beznadziejną matką. Zwróciła się na Instagramie do internautek z prośbą o podzielenie się podobnymi doświadczeniami. 

Błagam pocieszcie mnie, napiszcie, że też tak miałyście

Kobiety napisały:

Też tak miałam. Wsparciem dla mnie zawsze jest mąż. Będzie dobrze
Nie jesteś sama! Też płakałam razem z maluchem i w myślach byłam najgorszą matką na świecie
Początki są najtrudniejsze, ale z każdym dniem jest lepiej.
 

Maria Dejmek napisała również, że gdy syn i jego tata spali, ona zrobiła sobie kawę, owsiankę, umalowała się, ułożyła grzywkę i wyjęła z szafy najładniejszą sukienkę.

W końcu mogę poczuć się jak kobieta i spojrzeć na siebie w lustrze.Trzymajcie kciuki za dalsze postępy

Trzymamy kciuki! 

Baby blues - co to?

Tak do końca nikt nie wie, co to jest baby blues, ale specjaliści uważają, że te zmiany psychiczne po porodzie są związane ze zmianami hormonalnymi i sytuacyjnymi. Kobieta musi odnaleźć się w nowej roli społecznej i zmierzyć z nowymi obowiązkami. Często nie jest to proste, bo okazuje się, że marzenia o pierwszych dniach z maluchem w domu mają się nijak do rzeczywistości i w jej mniemaniu zdają się przerastać możliwości świeżo upieczonej mamy. Wtedy pojawiają się niepokój, smutek, nerwy, drażliwość... Dlatego tak ważne w tym pierwszym okresie jest wsparcie bliskich, którzy utwierdzą ją w przekonaniu, że nie wszystko musi robić perfekcyjnie i ma do kogo zwrócić o pomoc.

Baby blues nie wymaga leczenia farmakologicznego, ale dobrze, by ktoś bliski zwracał uwagę na samopoczucie młodej mamy, bo może przejść w depresję poporodową. Ta pojawia się zwykle na przełomie 1. i 2. miesiąca życia dziecka i wymaga pomocy specjalisty. Cierpi na nią 10-20 procent kobiet.

Jak wspierać osobę chorą na depresję

Zobacz wideo
Więcej o: