Cellulit - czym jest, skąd się bierze i jak można się go pozbyć?

Cellulit, czyli inaczej "pomarańczowa skórka", to głównie problem kobiet. Jednak nie tylko tych, które mają nadmiar kilogramów. Z tym problemem zmagają się również osoby szczupłe. Jakie są przyczyny powstawania cellulitu i metody jego usuwania?

Cellulit - co to jest?

Cellulit popularnie nazywany jest „pomarańczową skórką". Nieprzypadkowo ta nazwa pojawia się niemal jako synonim cellulitu - ta głównie kobieca dolegliwość wyglądem przypomina właśnie skórkę tego smacznego owocu. Niestety, wygląd cellulitu nie jest tak apetyczny - skóra z cellulitem ma nieestetyczną strukturę - pomarszczoną, włóknistą i grudkowatą.

Najczęściej atakuje takie miejsca, jak brzuch, uda, i piersi. Wygląd cellulitu jest uzależniony od stopnia jego zaawansowania. Problem rzadko kiedy dotyczy mężczyzn - u panów właściwie nie występuje ze względu na to, że mają inaczej zbudowane tkanki.

Cellulit - przyczyny powstawania

Trudno jednoznacznie określić przyczynę tworzenia się cellulitu - może być ich kilka i o różnym podłożu. Wbrew pozorom, przyczyną powstawania cellulitu nie zawsze jest zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej. Problem ten dotyka przecież kobiet, które cieszą się szczupłą sylwetką i nie mają nadwyżki kilogramów. Zdecydowanie najczęściej przyczyną jest jednak nadmiar tkanki tłuszczowej.

Wśród innych istotnych przyczyn powstawania cellulitu wymienia się:

 • niewielką, zbyt małą aktywność fizyczną,
 • prowadzenie siedzącego trybu życia,
 • zbyt duża ilość soli oraz cukru w codziennym menu,
 • zaburzenia krążenia,
 • nierównowaga hormonalna - przewaga estrogenów w stosunku do niedoboru progesteronu,
 • zakładanie odzieży o zbyt małym rozmiarze, zbyt dopasowanych i obcisłych,
 • uzależnienie od papierosów,
 • wady postawy (np. skrzywienie kręgosłupa może zaburzać krążenie krwi w nogach).

Warto dodać, że konkretne przyczyny są bardzo często związane z rodzajem występującego cellulitu.

Rodzaje cellulitu

Rodzaje cellulitu są rozróżniane pod względem przyczyny, która doprowadziła do jego powstania. Wymienia się trzy typy cellulitu:

 • tłuszczowy,
 • wodny,
 • cyrkulacyjny.

Niezależnie od rodzaju cellulitu, ma on taką samą budowę - to przerośnięte grudki komórek tłuszczowych, które są otoczone przez mieszankę wody i toksyn o nierównomiernym rozmieszczeniu.

Cellulit tłuszczowy

Przyczyną powstawania tego rodzaju cellulitu jest zbyt duża ilość komórek tłuszczowych, które bardzo często pojawiają się jako konsekwencja szybkiego przyrostu wagi. Lipidy wraz z upływem

czasu zaczynają formować się w grudki, które naciskają na naczynka. W wyniku tego toksyny z tkanek nie mogą w skuteczny sposób zostać odprowadzane. Zalegają zatem, powodując jeszcze większy rozwój lipidów. Ten rodzaj cellulitu może wiązać się z uczuciem dyskomfortu, a nawet bólu w czasie ucisku.

Większość osób, która dostrzega u siebie problem zakłada, że mają do czynienia z cellulitem tłuszczowym, jednak nie zawsze to jest właśnie ta odmiana.

Cellulit wodny

Za przyczynę cellulitu wodnego uznaje się kłopoty z krążeniem krwi i limfy. Często są one spowodowane prowadzeniem mało aktywnego trybu życia lub siedzącej/stojącej pracy. W konsekwencji w tkankach magazynuje się woda i toksyny, a to przekłada się na tworzenie się skórki pomarańczowej. Ten rodzaj cellulitu dotyka przeważnie osoby szczupłe, które nierzadko skarżą się także na uczucie opuchnięcia przed okresem.

Cellulit cyrkulacyjny

W przypadku trzeciego typu za przyczynę uznaje się jednoczesny przyrost lipidów, a także nagromadzenie wody i toksyn. Ta odmiana to połączenie cellulitu tłuszczowego i wodnego.

Jego przyczyną bardzo często jest także szybki wzrost masy ciała, ponieważ szybkie tycie bezpośrednio przekłada się na kłopoty z mikrokrążeniem.

Cellulit - sposoby likwidacji

Podejmując walkę z cellulitem, warto nastawić się na długofalowy proces – usuwanie cellulitu nie zajmuje kilku tygodni. Niekiedy likwidacja problemu zajmuje nawet kilka lat. Z tego względu najlepiej mu przeciwdziałać, a jeśli jest to już niemożliwe, jak najszybciej podjąć właściwe działania, by zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się.

Wśród metod zwalczania skórki pomarańczowej jest odpowiednia dieta – zdrowa, zrównoważona i zbilansowana. W codziennym menu powinny przeważać pełnowartościowe produkty bogate w błonnik, warzywa, owoce, kasze, ryby, chude mięso i wędliny, zaś mocno ograniczyć należy fast foody i niezdrowe przekąski. Istotne jest również regularne spożywanie posiłków i picie dużej ilości wody - woda pomaga usuwać z organizmu toksyny.

Kolejny etap to odpowiednia dawka aktywności fizycznej – nie muszą to być wyczerpujące treningi na siłowni, wystarczają regularne spacery i nawet krótkie treningi wykonywane w domu. Najlepiej, by aktywność odbywała się min. 3 razy w ciągu tygodnia.

Innym polecanym sposobem są masaże, a dokładnie masaż limfatyczny, który odbywa się przy pomocy ostrej szczotki, rękawicy lub masażera posiadającego specjalne wypustki. Taki masaż ma na celu poprawę funkcjonowania skóry, która dzięki temu nabiera jędrności i wspiera pozbycie się toksyn. Oprócz masażu skutecznie działają także chińskie bańki.

Niektóre gabinety zapewniają skuteczność takich zabiegów, jak: mezoterapia igłowa, lipoliza iniekcyjna, jonoforeza oraz całkowicie nieinwazyjnych - mezoterapia bezigłowa, velashape, endermologia.

Zobacz czym jest cellulit i jak można go zwalczać?

Zobacz wideo
Więcej o: