Wady stóp u dzieci przyczyny i sposoby leczenia

Wady stopy są wynikiem dysproporcji między wytrzymałością mięśni oraz aparatu więzadłowo-torebkowego a ich obciążeniem. Najczęściej wśród wad stóp wymienia się takie problemy, jak: stopa płaska, stopa szpotawa, stopa płasko-koślawa i stopa wydrążona. Jakie są przyczyny powstawania wad stóp u dzieci i jak wygląda leczenie? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie wady stopy?

Budowa stopy i jej funkcja

Stopa ma określoną budowę i pełni określone funkcje. Anatomicznie jest to dolna część kończyny, usytuowana pod kostką. Składa się z trzech elementów: ze stępu, śródstopia oraz palców. Stęp stworzony jest z kości skokowej, piętowej, sześciennej, łódkowatej oraz trzech kości klinowych. Śródstopie składa się z pięciu kości długich, przedzielonych przestrzeniami międzykostnymi. Palce zaś tworzą trzy paliczki - wyjątkiem jest paluch, posiadający jedynie dwa paliczki.

Stopa ma wiele funkcji, z których najważniejszą jest utrzymanie ciężaru ludzkiego ciała i reagowanie na zmienność podłoża, ciężaru i różnorodności ruchów. Stopa zapewnia kontakt z podłożem, po którym możemy chodzić, biegać, czy skakać. Za te właściwości odpowiada układ więzadeł i mięśni - tzw. stabilizatory stopy. Ich zadanie polega na tym, by reagować na nacisk - rozciągać się pod jego wpływem, a następnie powrócić do stanu wyjściowego.

Kości łączące się w stawach są podstawą ludzkiej stopy. Stawy wzmocnione są wiązadłami, dzięki czemu ich ruch jest obsługiwany przez mięśnie. Z zewnątrz stopa pokryta jest skórą, a w której jest wiele bardzo czułych nerwów i gruczołów potowych. Na końcu stopy znajdują się paznokcie, zabezpieczające końcówki palców przed okaleczeniem.

Wady stóp - ogólne przyczyny

Wady stopy są wywołane przede wszystkim przez:

 • nadwagę,
 • zaburzenia związane z krążeniem krwi w obrębie kończyn dolnych (np. żylaki),
 • obniżenie napięcia i siły mięśni – np. powstałe z powodu różnych chorób mięśni (miastenia, dystrofia mięśniowa), schorzeń na tle neurologicznym, czy wyczerpania organizmu (np. po przebytej wyczerpującej chorobie),
 • unieruchomienie kończyn dolnych przez dłuższy czas,
 • zbyt duże przeciążenie stóp w wyniku przebywania przez długi czas pozycji stojącej (np. wykonywanie pracy na stojąco),
 • noszenie nieodpowiedniego obuwia – twarde i za wąskie w palcach buty,
 • chodzenie w zbyt wysokich obcasach,
 • zakładanie za małych rajstop i za ciasnych skarpetek,
 • dźwiganie zbyt dużych ciężarów i noszenie ich przez zbyt długi czas,
 • przewlekłe choroby, które sprzyjają ogólnemu osłabieniu mięśni np. krzywica.

Wady stóp u dzieci - przyczyny

Wśród przyczyn powstawania wad stóp u dzieci największą rolę odgrywa czas dojrzewania, będący okresem intensywnego wzrostu - właśnie ze względu na powiększającą się wtedy dysproporcję w rozwoju układu kostnego oraz mięśniowego. Często problem potęgują przeciążenia, związane np. z otyłością.

Inną bardzo często wymieniają przyczyną jest brak odpowiedniej wiedzy rodziców, którzy na przykład próbują pionizować dzieci za wcześnie, pomijając etap raczkowania. Rodzice mogą również nieprawidłowo odbierać zachowania maluchów i np. wyciąganie rąk do rodziców, by wzięli dziecko na ręce podczas spaceru uznają za kaprys, a nie za poczucie przeciążenia kończyn dolnych.

Wady stóp u dzieci i ich leczenie

Jako najczęściej występujące wady stóp u dzieci wymienia się 4 problemy. Są to:

 • stopa płaska,
 • stopa płasko-koślawa,
 • stopa szpotawa,
 • stopa wydrążona.

A Jak wygląda proces leczenia tych dolegliwości?

W zależności od rozpoznanej wady i stopnia zaawansowania, lekarze i fizjoterapeuci dopasowują odpowiednie leczenie. Dobrane indywidualnie leczenie polega na tym, by starać się zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować przyczyny dysproporcji pomiędzy wydolnością stóp a ich obciążeniem.

Metody leczenia są uzależnione od wieku pacjenta i zaawansowania rozwinięcia zniekształcenia stopy. Warto pamiętać, że proces korekty wad postawy zajmuje sporo czasu, może trwać miesiącami i trzeba się uzbroić w cierpliwość czekając na efekty. Poza tym wymaga zaangażowania nie tylko dziecka, ale również rodziców i wizyt zarówno u lekarza ortopedy, jak i fizjoterapeuty. Proces leczenia jest długotrwały; może on mieć rozmaite formy - m.in. ćwiczenia/gimnastykę korekcyjną, albo noszenie specjalnych wkładek czy butów ortopedycznych. W skrajnych i trudnych przypadkach, przy mocnym zniekształceniu stopy, wykonuje się zabieg operacyjny. Operacja ma na celu poprawę statyki stopy i zniesienie dolegliwości.

Zobacz, jakie są najczęstsze wady postawy u dzieci 

Zobacz wideo
Więcej o: