Ciężkie nogi - przyczyny, objawy i skuteczne sposoby leczenia

Uczucie ciężkich nóg to częsta dolegliwość występująca zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Jej przyczyny mogą być bardzo różne, dlatego warto zapoznać się z tym, co je powoduje. Oto przyczyny uczucia ciężkich nóg i możliwe metody leczenia

Ciężkie nogi - o czym mowa?

Uczucie ciężkich nóg to problem, który dotyka bardzo wielu osób. Szczególnie narażone są na nie osoby w wieku okolicach 45-55 lat i starsze, jednak może on pojawić się u osób w każdym wieku.

Sam problem opisuje się jako poczucie ciężkości w dolnych kończynach, któremu towarzyszy ból i opuchlizna, zazwyczaj obrzęk wokół kostek. Oprócz tego nieprzyjemnego uczucia może pojawić się piekący lub kłujący ból w stopach i łydkach, skurcze mięśni, mrowienie i drętwienie nóg, pajączki naczyniowe - pajączki na nogach, żylaki a nawet wystąpienie pewnych zmian na powierzchni skóry. W zaawansowanych i długotrwałych przypadkach może dojść nawet do owrzodzenia podudzi. Ciężkie nogi mogą być sygnałem wskazującym na początek choroby żylakowej, dlatego nie wolno tego problemu bagatelizować i najlepiej, jak najszybciej podjąć odpowiednie działania.

Ciężkie nogi - przyczyny

Uciążliwa dolegliwość ciężkich nóg zazwyczaj jest wynikiem zastoju krwi w żyłach kończyn dolnych, zastój zaś może być spowodowany różnymi chorobami żył. Wśród innych przyczyn ciężkich nóg wymienia się:

  •  przewlekłą niewydolność żylną, czyli tak zwane żylaki nóg,
  • zakrzepicę żył głębokich,
  • niewydolność serca - jeśli serce nie może w prawidłowy sposób przepompowywać krwi do tętnic, wpływa to na zaleganie w żyłach obwodowych. W dalszej kolejności żyły robią się coraz bardziej pełne i coraz mniej przepuszczalne. To zaś powoduje takie konsekwencje, jak: ból, obrzęk i właśnie nieprzyjemne uczucie ciężkich nóg,
  • wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych - podczas treningu wzmaga się przepływ krwi (sprawnie działająca pompa mięśniowa) i rozszerzają naczynia, które mają za zadanie dostarczenie mięśniom potrzebnej ilości tlenu i składników odżywczych. Po skończeniu ćwiczeń naczynia wciąż są rozszerzone, a pompa już nie pracuje i dochodzi do zastoju krwi, czego efektem jest uczucie ciężkości nóg.
  • przebywanie przez długi czas w nieruchomej pozycji - długa jazda samochodem, lot samolotem, siedzący tryb pracy.

Warto zauważyć, że problem ciężkich nóg może dotyczyć również aktywnych, zdrowych osób.

Często towarzyszy on również kobietom w ciąży, w organizmie których zachodzą prawdziwe burze hormonalne. Podwyższony poziom estrogenów wpływa na rozluźnienie naczyń żylnych. Poza tym, podczas ciąży zwiększa się ilość krwi i powiększa się macica, która naciska na żyły w okolicy jamy brzusznej.

Drętwienie kończyn - błaha dolegliwość czy choroba?

Zobacz wideo

Ciężkie nogi - co przyniesie ulgę? Sposoby leczenia

W łagodzeniu dolegliwości związanych z uczuciem ciężkich nóg można spróbować następujących sposobów:

  • Odpowiednia dawka ruchu

Chodzi tu zarówno o aktywność fizyczną, jak i o zapewnienie ruchu podczas codziennego spędzania dnia. Zamiast wszędzie jeździć samochodem, dobrze jest się przespacerować, a zamiast jeździć windą - można wejść schodami. Nawet jeśli mamy siedzącą pracę, starajmy się jak najczęściej poruszać stopami i podnosić kolana. Nie zapominajmy o robieniu sobie regularnych przerw na krótki „spacer po korytarzu”.

  • Zdrowa, zbilansowana dieta

Oprócz ruchu duże znacznie odgrywa również odpowiednia dieta, ograniczająca spożycie „złego” cholesterolu (tzw. LDL). Jego nadmiar powoduje odkładanie się tłuszczu w naczyniach krwionośnych i ogranicza przepływ krwi.

W codziennym menu nie powinno znajdować się zbyt dużo cukru. Warto uważać nie tylko na słodycze, ale również słodkie napoje gazowane i soki. Słodkie przekąski powinny zastąpić warzywa i owoce, które mają wiele witamin. Szczególnie ważne jest spożycie witaminy C, która zapobiega uszkodzeniom w strukturze tkanki łącznej ścian naczyń krwionośnych.

  • Stop nałogom - rzucenie palenia

Zdaniem naukowców palenie papierosów jest jedną z przyczyn, które powodują niewydolność żył kończyn dolnych.

  • Wykonywanie masaży

Masaże można robić samodzielnie np. podczas kąpieli, polewając się na zmianę ciepłą i zimną wodą, zaczynając od góry. Im częściej będą wykonywane, tym lepsze będzie krążenie i wygląd zewnętrzny skóry.

  • Rajstopy przeciwżylakowe

Noszenie rajstop lub pończoch przeciwżylakowych jest skutecznym sposobem na walkę z problemem ciężkich nóg i żylaków. To wygodny i łatwy sposób, ale najlepsze efekty osiąga się, gdy dobierze je lekarz.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.