Pierwszy dzień w szkole - jak to przeżyć i jak przygotować dziecko?

Pierwszy dzień w szkole to wielki dzień dla dziecka i rodzica. To wiele silnych emocji, jak ekscytacja, ciekawość, radość, ale i strach, niepokój, wątpliwości. Jak przygotować pierwszoklasistę na ten ważny dzień?

Pierwszy dzień w szkole, czyli dzień, który zostanie w pamięci

Rozpoczęcie zajęć w szkole to taki moment, który pamięta się niekiedy przez całe życie. Jest bardzo ważny, dziecko długo się do niego przygotowuje, potem przeżywa jako ważne wydarzenie. To ważny moment nie tylko dla dziecka , równie istotny jest dla rodziców 6-latka. Z tego powodu muszą się do niego przygotować najpierw rodzice, a następnie dzieci. Przyszłego ucznia trzeba przeprowadzić w nowy etap z nowymi zasadami - dziecko musi m.in. zrozumieć, że od tej pory w pierwszej kolejności liczą się obowiązki, a w dalszej zabawa. Nauka w szkole to przecież poważna sprawa i poważne przedsięwzięcie. Właśnie dlatego rodzice już wcześniej muszą pomóc dziecku w zrozumieniu priorytetów. Co jeszcze powinni zrobić opiekunowie 6-latków, by pierwszy dzień w szkole był udanym początkiem szkolnego etapu życia?

Oto kilka rad, które warto przemyśleć przed wysłaniem dziecka do szkoły po raz pierwszy:

  • Staraj się jak najmocniej zbudować w swoim dziecku wiarę we własne możliwości, w siły i w siebie. Porozmawiaj z nim, uświadamiaj go o wartości jego zalet, pochwal go za umiejętności i zdolności. Jeśli dziecko pięknie rysuje, ma talent plastyczny, powiedz mu jak bardzo podobają ci się jego rysunki. Pochwal również mniejsze talenty i rzeczy, które dziecko robi - np. jeśli jest obowiązkowe i dba o zwierzątko domowe lub samodzielnie sprząta własny pokój.
  • Opowiedz dziecku o tym, jak wygląda normalny dzień w szkole. Niech nie będzie przerażone tym, że musi usiąść w ławce szkolnej, wytrzymać tam 45 minut, bo dopiero potem będzie krótka przerwa. Niech pierwszoklasista już przed rozpoczęciem szkoły choć trochę wie na temat lekcji W-Fu czy zajęć plastycznych.
  • Opowiadaj dziecku o szkole w sposób pozytywny, niech dowie się, że w szkole zdobędzie nową wiedzę i umiejętności, że będą tam ciekawe i pasjonujące zajęcia. Poza tym niech wie, że w szkole pozna nowe dzieci, zdobędzie nowych przyjaciół.
  • Omawiając przebieg roku szkolnego, plan i zasady szkolne nie zapomnij przygotować dziecka do tego, w jaki sposób wygląda komunikacja z innymi ludźmi w szkole. Wytłumacz mu, jak powinien zwracać się do nauczyciela, a jak do nowych koleżanek i kolegów.
  • Nie wypowiadaj się na temat szkoły w sposób, który może w jakikolwiek sposób wywołać u dziecka strach, czy dyskomfort. Rozpoczęcie nowego etapu, jakim jest szkoła, nie może mu się od razu skojarzyć z końcem beztroskiej zabawy i przyjemności. Nie próbuj nawet żartować w stylu „Zaczniesz szkołę, to twoje życie się zmieni, skończy się ciągła zabawa, bo przyjdzie czas tylko na naukę”.
  • Nie mów o szkole w sposób lekceważący, nie umniejszaj ważnej funkcji, jaką spełnia ta placówka oświaty. Niech dziecko wie, że uczęszczanie do szkoły jest ważnym i potrzebnym elementem życia każdego człowieka – niezależnie od tego, że jest to tylko szkoła podstawowa.
  • Ucz dziecko szacunku do siebie i do innych ludzi – dzieci i nauczycieli, a także pani kucharki czy sprzątaczki. Szacunek ma również dotyczyć czyjejś własności i dbania o rzeczy osób trzecich.
  • Tłumacz dziecku, że w szkole, tak samo jak w domu czy na podwórku, panują zasady współpracy i koleżeństwa. Wytłumacz dziecku, że to miłe i dobrze widziane, gdy podzieli się z kolegą lub koleżanką klejem czy bibułą, np. na zajęciach plastycznych.
  • Naucz dziecko podstawowych zasad higieny – niech myje ręce po skorzystaniu z toalety, przed spożyciem posiłku czy po zajęciach W-Fu.
  • Sprawdź, czy twoje dziecko zna swoje dane osobowe, takie jak imię, nazwisko i adres. Jeśli zaś zamierzasz puszczać dziecko samodzielnie do szkoły, to upewnij się, czy potrafi sam dostać się do szkoły, wrócić do domu i na jakie rzeczy ma zwracać uwagę podczas drogi (bezpieczeństwo podczas poruszania się poza domem).

Nowe wyposażenie pokoju

Warto zwrócić uwagę na to, że pierwszy dzień w szkole to nie tylko psychiczne przygotowanie. To w pewnym sensie nowy rozdział w życiu - zarówno dziecka, jak i rodziców, a właściwie całej rodziny. Jak już wspomniano, dziecko ma rozpocząć naukę w dobrej atmosferze, bez stresu, z pozytywną energią i zainteresowaniem.

Rodzic zaś musi zapewnić dziecku odpowiednie zaplecze do nauki, tj. książki, zeszyty, podręczniki, plecak i inne przybory szkolne. Niezwykle jest ważne również przeorganizowanie umeblowania pokoju - pokój dziecka rozpoczynającego naukę w szkole powinien być dostosowany do tej nauki, posiadać miejsce do odrabiania lekcji, mieć odpowiednie światło, a dziecko powinno mieć ciszę i spokój

Jakie są największe problemy polskiego systemu edukacji?

Zobacz wideo
Więcej o: