Andrzejki 2019. Dzieci chętnie wróżą z wosku i poznają swoją przyszłość

Andrzejki 2019 - impreza z dzieckiem? Czemu nie! Najmłodsi uwielbiają andrzejkowe wróżby, dla nich to kolejna okazja do dobrej zabawy. Jakie atrakcje warto przygotować?

Kiedy są andrzejki 2019?

Andrzejki obchodzone są w wigilię imienin świętego Andrzeja, a więc w noc z 29 na 30 listopada. W tym roku wypadają idealnie, bo z piątku na sobotę. Andrzejki 2019 możemy przeciągnąć na cały weekend.

Co to za święto? Zarówno andrzejki, jak i obchodzone kilka dni wcześniej (25 listopada) katarzynki, dawniej  kojarzyły się z wróżbami matrymonialnymi. W wigilię imienin św. Katarzyny kawalerowie chcieli dowiedzieć się jak najwięcej o swojej przyszłej ukochanej. Z kolei w wigilię imienin św. Andrzeja to panny pragnęły dobrze poznać swojego oblubieńca. Co więcej, do wróżb podchodzono niezwykle poważnie, wierzono w to, co mówią. Dziś mało kto pamięta o katarzynkach, andrzejki są popularniejszym świętem. Chociaż wciąż to wieczór wróżb i czarów, to przepowiednie traktujemy jako okazję do zabawy, wyników nie traktujemy poważnie.

Zobacz wideo

Przebrania na andrzejki

Niezależnie od tego, czy szykujemy przyjęcie dla dzieci, czy dla dorosłych, oprócz pomysłów na zabawy andrzejkowe, potrzebujemy czegoś, co wprowadzi wyjątkową atmosferę. Strój na andrzejki wcale nie musi być jakiś wyjątkowy, ale dobrze po prostu nie zakładać tego, co nosimy na co dzień. Mogą to być kreacje, które przygotowaliśmy na Halloween, najmłodsi z chęcią wykorzystają karnawałowe przebrania. Andrzejki to wyjątkowa chwila, gdzie czarownica może spotkać się z królową lodu. Najprostsze przebranie na andrzejki? Ciemna baza z naklejonymi fluorescencyjnymi naklejkami. Sprawdzą się zwykłe gwiazdki, których często używamy do ozdabiania dziecięcego pokoju.

Sukienki na andrzejki kojarzą się z długimi kreacjami, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać inną, którą mamy w szafie. Dzieci, które są zapraszane na wieczór wróżb, często chcą się ubrać po prostu elegancko.

Ozdoby na andrzejki

Skoro przygotowujemy się na Halloween, możemy zrobić to i z okazji Andrzejek. To święto kojarzone jest z magią i tajemniczością. Możesz wykorzystać brokat i konfetti, migocące ozdoby. Dzieciom na pewno spodobają się też rozwieszone serpentyny, jak i balony. Możecie sięgnąć zarówno po te wypełnione helem, jak i te wypełnione powietrzem. Dostępne są one w różnych kształtach i kolorach - na andrzejki sprawdzą się szczególnie te błyszczące, w kształcie gwiazd. Dobrym pomysłem jest też zakup balonów z gumką na końcu - mogą one udawać kryształowe kule. Możemy je zawiesić na dłoni, a później z nich "wróżyć".

Jak jeszcze odróżnić imprezę andrzejkową od takiej zwykłej? Jedzeniem! Na wieczór wróżb możesz przygotować przekąski, których nie serwujesz standardowo. Sprawdzone przekąski na andrzejki to m.in. kulki warzywne z sosem pomidorowym czy minikanapki z pastą jogurtowo-ziołową i pestkami dyni. Przygotuj także ciasteczka z wróżbą, oto przepis:

Zobacz wideo

Andrzejki, czyli wieczór wróżb

Pamiętajmy, że w andrzejki przede wszystkim chodzi o poznawanie przyszłości. W trakcie naszej imprezy nie może zabraknąć wróżb andrzejkowych. Najmłodszym spodobają się zapewne wszystkie, które im zaproponujecie. Te najpopularniejsze to przede wszystkim:

  • wróżenie z wosku. Potrzebujecie wosku (wystarczy roztopić świecę), klucz z dużą dziurką, rondelek, miskę wypełnioną wodą, a także źródło światła. Wosk przelewamy przez dziurkę od klucza do miski z wodą. Czekamy chwilę, a następnie wyjmujemy nasze dzieło. Teraz musimy sprawdzić, co ten kształt przypomina. Jak to zrobić? Wystarczy rzucić cień na przykład na ścianę. Przekręcając figurę, która powstała, możemy zobaczyć wiele różnych rzeczy;
  • wróżba z butów. Każdy uczestnik zabawy zdejmuje jednego buta, a następnie wyznaczamy drogę (np. od progu do okna) i cel (np. zwycięzca otrzyma najwięcej szóstek). Przekładamy but za butem, aż jeden z nich dotrze do mety.

Nie zapominajmy, że andrzejki to nie tylko wieczór wróżb, ale i imieniny Andrzeja. Jeśli znacie jakiegoś, pamiętajcie, aby złożyć mu życzenia. A jaki prezent na Andrzejki? Taki sam, jaki wręczylibyśmy innemu solenizantowi. Teraz mamy odrobinę łatwiej, bo możemy skorzystać ze zniżek, jakie pojawiły się z okazji Black Friday.

Więcej o: