Kobieta urodziła "ciężarne" dziecko. Po porodzie trzeba było wykonać kolejną operację

Monica Vega, mieszkanka Kolumbii, tuż przed porodem dowiedziała się, że jej dziecko cierpi na rzadką nieprawidłowość - ma w sobie płód. Po porodzie dziewczynka pilnie potrzebowała operacji.

Urodziła dziecko, które miało w sobie inne dziecko

Na dwa miesiące przed porodem, podczas badania ultrasonograficznego, lekarze zauważyli, że Monica Vega z Kolumbii ma dwie pępowiny. To typowa sytuacja, kiedy kobieta spodziewa się bliźniaków. Monica jednak od początku ciąży wiedziała, że urodzi jedno dziecko

Za pomocą USG 3D/4D lekarz był w stanie zobaczyć, że wypełniona płynem przestrzeń zawiera płód, wspierany przez oddzielną pępowinę pobierającą krew w miejscu, gdzie znajdowało się jelito dużego bliźniaka. 

Okazało się, że na początku ciąża była bliźniacza, ale badania tego nie pokazały. Jej nienarodzona córka wchłonęła drugi płód w macicy, który następnie przyłączył się do niej pępowiną. Jest to bardzo rzadka nieprawidłowość rozwojowa, określana jako "pasożytniczy bliźniak". Następuje, gdy jedno dziecko przestaje rosnąć podczas ciąży, ale jest fizycznie przywiązane do w pełni rozwijającego się bliźniaka.

Kobieta szczęśliwie urodziła córkę Itzamarę przez cesarskie cięcie. Dziewczynka po urodzeniu przeszła operację usunięcia częściowo ukształtowanego bliźniaka. Według lekarzy bliźniak był tylko częściowo rozwinięty: miał około pięciu centymetrów długości, szczątkową głowę i kończyny, ale brakowało mu mózgu i serca.

Bliźniak pasożytniczy - było więcej takich przypadków

Pierwszy taki przypadek opisano w brytyjskim czasopiśmie medycznym w 1808 r. W ostatnich latach podobne porody miały miejsce w Indiach, Indonezji i Singapurze. Zazwyczaj przypadki, w których występuje "pasożytniczy bliźniak", wykrywane są podczas ciąży i usuwane po urodzeniu dziecka. Są też jednak takie, w których można tego nie zauważyć. Bliźniak dorasta wtedy z płodem przez lata. Taką sytuację opisał w sierpniowym raporcie "British Medical Journal" .17-letnia Hinduska szukała pomocy medycznej, ponieważ myślała, że ma guza żołądka, który powiększał się przez ostatnie pięć lat. Okazało się, że "guzem" był wchłonięty bliźniak.

Zobacz, jakie badania w ciąży należy wykonać

Zobacz wideo
Więcej o: