Hanna Lis opowiada o endometriozie. "Miałam farta, że choroba pozwoliła mi w ogóle zostać matką"

Hanna Lis postanowiła pomóc przyszłym mamom. Opowiedziała o swojej chorobie, endometriozie, która utrudniała jej zajście w ciążę i donoszenie dziecka. "Te najpiękniejsze w życiu kobiety dziewięć miesięcy były dla mnie zarazem czasem największego lęku" - napisała gwiazda.

Hanna Lis o endometriozie

Hanna Lis - dziennikarka i prezenterka - postanowiła podzielić się z fanami osobistą historią sprzed lat. Napisała: "Z cyklu "trudne słowo na E", a więc endometrioza". Na swoim profilu na Instagramie pokazała nieliczne zdjęcia z okresu ciąży. Na jednym widać gwiazdę w szóstym miesiącu ze starszą córką Anną. Na drugim - w ósmym z młodszą córką Julką. Dziennikarka wyznaje, że nie pozwalała robić sobie zdjęć w ciąży, żeby nie zapeszyć. Pisze:

Te najpiękniejsze w życiu kobiety dziewięć miesięcy były dla mnie zarazem czasem największego lęku. Obie ciąże zagrożone przez endometriozę, ciężko wywalczone, cudem uratowane. Miałam farta, że choroba pozwoliła mi w ogóle zostać matką.
 

Fani pytają, dlaczego opowiada o chorobie

Hanna Lis przyznała, że pojawiały się pytania, po co dzieli się tą historią. Obserwujący oskarżają ją o ekshibicjonizm. Zadeklarowała, że nie przestanie o tym mówić. Wręcz przeciwnie, będzie mówić więcej:

Czy wiecie, że endo to główna przyczyna niepłodności? Czy wiecie, że choruje na nią co siódma, a nawet co piąta kobieta? Czy wiecie, że ból endo jest porównywalny do bólu spowodowanego zawałem serca? Że może być powodem resekcji nerki? Jelita? Stomii? Że miliony dziewczyn cierpią na tę chorobę średnio 7-10 lat, zanim ktoś (w końcu) postawi prawidłową diagnozę?

Podczas dnia otwartego w klinice we Wrocławiu wysłuchała wielu tragicznych opowieści o cierpieniu w "zaciszu własnego ja". Dodała, że: "endo to także niezrozumienie najbliższych, osamotnienie, wykluczenie. Rozwody, utrata pracy, stygmatyzacja". Na koniec wpisu dziennikarka informuje, że dziś endometriozę z powodzeniem można leczyć i można żyć bez bólu. Motywuje kobiety i przekonuje, że nawet z chorobą można zostać mamą. Trzeba tylko w to uwierzyć. Namawia, aby mówiły głośno o chorobie, bo jest szansa, że pomoże to innym. Przekonuje do walki o siebie i niepoddawania się. Zwraca się również do mężczyzn:

Wy, panowie: wspierajcie swoje kobiety, proszę.

Endometrioza: czym jest?

Endometrioza najczęściej występuje u kobiet w wieku rozrodczym, ale może spotkać zarówno kobiety młodsze, jak i te już po menopauzie. Jednym z głównych objawów jest ból, na który skarżą się chore kobiety. Poważne następstwa endometriozy to przede wszystkim niepłodność oraz ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych. Tkanki endometrium mogą znajdować się w takich miejscach jak:

  • otrzewna miednicy mniejszej (zrosty),
  • jajniki,
  • przegroda odbytniczo-pochwowa,
  • przepona,
  • płuca,
  • osierdzie.

W przypadku endometriozy jajników powstają na nich torbiele endometrialne nazywane torbielami czekoladowymi. Endometrioza jajnika to około połowa wszystkich przypadków endometriozy. Endometrioza najczęściej powoduje takie dolegliwości jak:

  • bóle miednicy mniejszej
  • bolesne i obfite miesiączki
  • niepłodność
  • bolesne stosunki płciowe

Mimo że jednym z głównych objawów endometriozy jest ból, nie musi on być wprost proporcjonalny do stopnia zaawansowania choroby. Możliwy jest także bezobjawowy przebieg choroby. Jedną z konsekwencji endometriozy jest ograniczenie płodności. W zaawansowanych postaciach choroby torbiele endometrialne oraz zrosty w miednicy mniejszej uniemożliwiają owulację. Jajowody mogą mieć zaburzoną perystaltykę, a często są po prostu niedrożne. Problemy z zajściem w ciążę mają również kobiety o mniejszym stopniu zaawansowania choroby. Dzieje się tak, ponieważ endometrioza może zaburzać czynności hormonalne jajowodów. Skutkiem jest nawet całkowity brak jajeczkowania. Dodatkowo, konsekwencją występowania błony śluzowej macicy poza macicą może być tworzenie się autoprzeciwciał przeciw antygenom endometrialnym. Utrudniają one zagnieżdżenie się zarodka oraz podnoszą ryzyko poronień.

Zobacz, jak dbać o bezpieczeństwo dziecka podczas ciąży

Zobacz wideo
Więcej o: