Maciej Zakościelny i Paulina Wyka bezstresowo wychowują dzieci? Pozwalają im malować ściany

Maciej Zakościelny z partnerką Pauliną Wyką mają dwóch synów. Ostatnio modelka udostępniła relację, na której widać było, jak dzieci malują ściany.

Aktor Maciej Zakościelny i modelka Paulina Wyka są parą od 2014 roku. Fani dowiedzieli się o ich związku dopiero, gdy modelka zaszła w pierwszą ciążę. Teraz mają dwóch synów: prawie 3,5-letniego Borysa i 1,5-rocznego chłopca (nie zdradzili, jak ma na imię). Relacje, które wstawiła ostatnio Paulina na Instagram, świadczą o tym, że pozwalają dzieciom na kreatywność. 

Maciej Zakościelny i Paulina Wyka pozwalają dzieciom malować ściany

Na zdjęciach, które opublikowała modelka, widać jak chłopcy malują różnymi kolorami ściany. Para albo ma zmywalną farbę na ścianach, albo jest bardzo wyrozumiała w stosunku do swoich synów i bezstresowo ich wychowuje. 

Pozwól dzieciom na kreatywność

Dzieci uwielbiają malować, kolorować. Warto zorganizować im odpowiednie warunki do tego. Polecamy np. rozłożyć na podłodze kilka kartek z dużego bloku albo arkusz szarego papieru, przykleić taśmą malarską do podłoża i pozwolić dziecku tworzyć. Innym pomysłem jest ozdabianie kartonu - można stworzyć z niego np. domek dla zabawek. Aby uatrakcyjnić zabawę, warto zrobić własne pieczątki. Jak je zrobić? Tradycyjnie - z ziemniaka, możemy też wykorzystać kawałki gąbki.

Wychowanie bez kar

Dlaczego warto dzieciom pozwolić na odrobinę swobody i kreatywności, nie karać ich za "rozrabianie"? Psycholog Jarek Żyliński twierdzi, że w przypadku karania dziecka "działa po prostu straszenie":

za chwilę stanie się coś, czego bardzo nie lubisz. Ze strachu dziecko jest w stanie wspiąć się na bardzo wysokie wyżyny samokontroli, ale kiedy to się już dzieje często jest to jeszcze bardziej wkurzające.

- tłumaczy. Dodaje, że tworzy się wtedy relacja oparta na strachu. Rodzic jest pierwszą ważną osobą w życiu dziecka i to na podstawie swoich relacji z rodzicem dziecko uczy się tego, jak wyglądają relacje z ważnymi ludźmi. A tu - w takiej relacji miłości - pojawia się kara niosąca smutek, strach, złość. Według eksperta, to nie jest dobre. 

Co się dzieje z dzieckiem, które żyje w atmosferze krytyki?

Zobacz wideo
Więcej o: