Bursztyn szkodliwy dla dzieci. Ekspert ostrzega przed "metodą na ząbkowanie": Nie cofajmy się do średniowiecza

Bursztynowy naszyjnik pomaga na ząbkowanie? Wielu rodziców w to wierzy i ma nadzieję, że taka biżuteria może rozwiązać problem. Ten sposób może jednak bardzo zaszkodzić dziecku. Ostrzega przed nim m.in. Ola Dufour - immunolog i mama dwójki dzieci.

Ząbkowanie u dzieci rozpoczyna się zwykle około 5. miesiąca życia. To jednak nie jest reguła. Niektóre niemowlęta zaczynają ząbkować już w 3. miesiącu życia, a inne dopiero około 10. miesiąca. Zdarzają się także roczne dzieci, które jeszcze nie mają mleczaków. U niektórych dzieci ten proces przebiega niemal bezobjawowo, natomiast inne fundują rodzicom wiele nieprzespanych nocy. Ci, w nadziei, że znajdą rozwiązanie problemu, sięgają po przeróżne sposoby złagodzenia dolegliwości. Jednym z nich jest naszyjnik bursztynowy. 

Bursztyn na ząbkowanie? Eksperci odradzają

Według producentów bursztynowych korali dla dzieci, kwas bursztynowy wchłania się przez skórę dziecka, trafia do krwiobiegu i przynosi ulgę ząbkującemu dziecku. Specjaliści odradzają jednak tę metodę. Krytykuję ją m.in. Ola Dufour, mama, która jest immunologiem. 

Magiczne bursztyny na ząbkowanie? Takie naszyjniki z bursztynów mają jeden potwierdzony efekt - dzieci się nimi dusiły. Tak, umierały

- napisała na Instagramie. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) w ubiegłym roku  ostrzegła przed ich używaniem. Stało się to po tym, jak 18-miesięczne dziecko zmarło przez uduszenie podczas drzemki w bursztynowym naszyjniku. Inny przypadek to 7-miesięczny chłopiec, który pod opieką rodziców, zakrztusił się koralikami z bursztynowej bransoletki. Rzekomo miała mu pomóc w ząbkowaniu.

Chcemy, aby rodzice byli świadomi, że taka biżuteria naraża dzieci, zwłaszcza te o szczególnych potrzebach, na ryzyko poważnych obrażeń i śmierci

- powiedział Scott Gottlieb, komisarz Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków, który jest zaniepokojony ryzykiem zaobserwowanym w przypadku używania wyrobów jubilerskich z bursztynami dla dzieci. 

Nie pomoże, a może zabić

Bursztyn nie pomoże na ząbkowanie twojego dziecka, a może je zabić. Nie cofajmy się do średniowiecza i nie wierzmy w magiczną moc kamieni

- apeluje do rodziców Ola Dufour. Przywołuje wnioski z badań :

  • Wykazano, że bursztyny nie uwalniają kwasu bursztynowego w warunkach takich jak kontakt ze skórą.
  • A nawet jeśli cudem by uwalniały, badania na komórkach immunologicznych nie wykazały właściwości przeciwzapalnych kwasu bursztynowego.
  • Odnotowano przypadki uduszenia dzieci naszyjnikami.
  • Naszyjniki z bursztynami podczas noszenia kolonizują się bakteriami (gronkowce), które mogą stać się patogenne.

Ząbkowanie bywa bolesne. Jak załagodzić dolegliwości?

Zobacz wideo
Więcej o: