Jak dziecko powinno bezpiecznie jeździć w zimie w foteliku samochodowym? Rodzice popełniają ten błąd

Na ulicach zimą jest niebezpiecznie. Zobacz, jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku i w prawidłowy sposób przypiąć je do fotelika samochodowego.

Niebezpieczeństwo dla dziecka

Zbliża się zima, co wiąże się ze śliskimi drogami. W tym czasie szczególnie należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i dzieci. Przypinanie dzieci do fotelika w prawidłowy sposób to podstawa. Okazuje się, że najgorszą rzeczą, jaką może zrobić rodzic jest przypinanie dziecka w zapiętej kurtce - pasem. Pas w tym momencie nie zapewnia odpowiedniego zabezpieczenia, bo nie da się go zapiąć wystarczająco ściśle i ślizga się po kurtce. Na szczęście istnieją sposoby bezpiecznego przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych dzieci, przy jednoczesnym zapewnieniu im ciepła.

Dziecko niebezpieczne w foteliku

W oficjalnym laboratorium testowym w Michigan zrobiono testy. Do samochodu włożono manekina - dziecko, które wydawało się, że jest bezpiecznie przypięte do fotelika samochodowego. Samochód pędził narażony na katastrofę. Badanie przedstawiło, że duża kurtka i zbyt luźne przypięcie dziecka do fotelika jest bardzo niebezpieczne.

Wszystko między dzieckiem, a pasami jest śliskie. Przestrzeń między pasem, a kurtką stwarza większe ryzyko, że dziecko może wyślizgnąć się z pasów podczas wypadku 

- powiedział dr Benjamin Hoffman, dyrektor medyczny Tom Sargent Safety Center w szpitalu dziecięcym Doernbecher w Portland w stanie Oregon

Bezpieczne dziecko w foteliku samochodowym

Lekarze pediatrzy uczulają rodziców, aby jesienią i zimą nie wozić dzieci zapiętych w fotelikach samochodowych w puchowych kurtkach. W sieci znajdziemy wiele eksperckich filmów instruktażowych, pokazujących eksperyment polegający na zapięciu dziecka w foteliku w kurtce, a potem bez kurtki. Widzimy - jak np. poniżej na filmie przygotowanym przez Consumer Report – że po zdjęciu dziecku grubej kurtki pomiędzy dzieckiem a uprzężą robi się luz.

Jak przypiąć dziecko w foteliku samochodowym

Warto sprawdzić, czy kurtka nie jest za luźna:

  • Ubierz dziecko w kurtkę, umieść je na siedzeniu samochodu i zapnij pas. Zaciśnij pas tak, aby nie był w stanie przyciąć żadnego paska. Zrób to za pomocą kciuka i palca wskazującego.
  • Bez luzowania pasa, odczep go i wyjmij dziecko z fotelika samochodowego. Zdejmij kurtkę, umieść dziecko z powrotem w foteliku samochodowym i zapnij pasy szelek, które należy regulować tak, jak wtedy, gdy dziecko miało kurtkę
  • Jeśli możesz teraz ścisnąć taśmę między kciukiem a palcem wskazującym, wówczas kurtka jest zbyt obszerna, aby można ją o było nosić pod pasem.

Zobacz, jak wyglądają testy zderzeniowe fotelików dla dzieci

Zobacz wideo
Więcej o: