Bliźniak przytulił brata. To uratowało życie wcześniakowi

Bliźnięta z Wrexham w Walii urodziły się 15 tygodni przed planowanym terminem porodu. Dzieci były w złym stanie. Szczególnie jeden z chłopców. Lekarze twierdzili, że są małe szanse na przeżycie. Jego stan nagle poprawił się, gdy włożono do inkubatora brata bliźniaka.

28-letnia Hannah Zimunya urodziła bliźnięta w szpitalu we Wrexham w 25. tygodniu ciąży. Dylan ważył 900 gramów, a jego brat Deiniol był jeszcze mniejszy. Jego waga wynosiła 700 gramów. 

Bliźnięta przetransportowano do Royal Bolton Hospital (najbliższego oddziału dla wyjątkowo wcześnie urodzonych dzieci). Umieszczono je w inkubatorach. Stan Dylana poprawił się i został przeniesiony z powrotem do Wrexham Maelor, ale Deiniol pozostał w Bolton, nadal potrzebując tlenu, aby przeżyć. Nie wykazywał oznak poprawy.

To było trudne przeżycie dla rodziców

Hannah, która ma troje innych dzieci ze swoim mężem Xavim, powiedziała dla BBC:

Spodziewaliśmy się, że chłopcy urodzą się wcześnie, ale nie sądzę, aby ktokolwiek był w stanie przygotować się na to. To doświadczenie było straszne.

Bliźniak uratował życie bratu

Po 14 tygodniach od porodu personel medyczny martwił się, że stan Deiniola bardzo się pogarsza, więc przywieziono Dylana do szpitala, aby bracia mogli się pożegnać. Bliźniacy spędzili razem pięć minut w inkubatorze, przytulając się. Godzinę później stan Deiniola ustabilizował się. 

 
Tej nocy zadzwoniłam, żeby zapytać, jak sobie radzi Deiniol, i personel szpitala odpowiedział mi, że jego wsparcie tlenowe zostało zmniejszone o połowę

- powiedziała mama bliźniaków. Stwierdziła, że to było niesamowite. Uważa, że Dylan pomógł bratu. Nikt nie spodziewał się tego, że stan chłopca może się poprawić dzięki obecności i bliskości bliźniaka. Następnego dnia stan Deiniola znów się pogorszył. Pielęgniarki zasugerowały, żeby znowu położyć obok Dylana. 

Po dwóch dniach Deiniol nie potrzebował wsparcia tlenowego. To był naprawdę cud

- powiedziała Hannah. Obaj chłopcy obecnie mają rok i są zdrowi. 

Co warto wiedzieć na temat wcześniactwa?

Zobacz wideo
Więcej o: