500 plus do 21 roku życia - 2019 rok to kolejne zmiany w programie?

500 plus od lipca 2019 wypłacane jest na nowych zasadach - najważniejsza to zniesienie kryterium dochodowego, świadczenie otrzymamy na każde dziecko. Czy kolejny krok to 500 plus do 21 roku życia?

500 plus do 21 roku życia? 2019 rok przyniósł już zmiany w wypłacie świadczenia. Najgłośniej było o rezygnacji z kryterium dochodowego - spowodowało to, że od 1 lipca 2019 świadczenie przyznawane jest na każde dziecko, do ukończenia przez nie 18 roku życia. Właśnie. A co z 500 plus dla pełnoletnich? Ten temat wraca jak bumerang, szczególnie, że są świadczenia, których wypłata kontynuowana jest także po tym, jak dziecko skończy 18 lat, ale wciąż się uczy (tak jest np. w przypadku zasiłku rodzinnego).

Na jakie finansowe wsparcie od państwa mogą liczyć rodzice? To m.in. becikowe, zasiłek rodzinny i ulgi podatkowe. Jednak to nie koniec tej listy.

Zobacz wideo

500 plus dla dorosłych

Nie wiadomo, czy w tym roku pojawią się kolejne zmiany w 500 plus. Nie ma również potwierdzonych informacji dotyczących tego, czy świadczenie zostanie rozszerzone o kolejną grupę - kontynuujących naukę. 500 plus do 21 roku życia wielu by ucieszyło, ale nie ma oficjalnych informacji o pracach nad zmianami. Jeśli miałyby się pojawić, na pewno nie w najbliższym czasie - odpowiednio wcześniej należy zabezpieczyć budżet, aby pieniędzy wystarczyło na wypłatę świadczenia. 500 plus dla dorosłych - jeśli w ogóle - może wejść w życie dopiero w kolejnym okresie świadczeniowym.

Zmiany w 500 plus. Tego możemy być pewni

Co się stanie z 500 plus? Najnowsze wiadomości często są jedynie propozycjami, które mogą nigdy nie zostać zrealizowane. Ale są też zmiany, które są pewne. Wiemy, że od 2021 roku zmieni się okres świadczeniowy, a w związku z tym - czas składania wniosków. Obecnie okres świadczeniowy programu 500 plus trwa od października do września, a składanie wniosków rozpoczyna się w lipcu. Po zmianach, okres ten będzie trwał od czerwca do maja, a wnioski będziemy składać od lutego.

Musimy także pamiętać, że - jeśli złożyliśmy wniosek od lipca 2019 - w przyszłym roku nie będziemy musieli ponownie wnioskować o świadczenie. Decyzja została przyznana na dłuższy okres - do 31 maja 2021 roku. Ma to związek właśnie ze zmianami w okresie świadczeniowym. Od 2021 roku będzie funkcjonować już ten docelowy (od 1 czerwca do 31 maja kolejnego roku).

Więcej o: