Pierwsza szczepionka przeciwko cukrzycy typu 1 u dzieci. Sukces polskich lekarzy

Lekarze z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali szczepionkę przeciwko cukrzycy typu pierwszego u dzieci. "To sukces na skalę światową" - mówią.

Cukrzyca u dzieci

Cukrzyca to choroba niezwykle wykańczająca. Dotyczy to nie tylko chorych, lecz także - na pewnym etapie życia - również ich rodziców, którzy wiedzą, z czym wiążą się złe cukry. W przypadku choroby przewlekłej ryzyko staje się jeszcze większe. Zagrożenie może pojawić się w każdej chwili w postaci ciężkiej hipoglikemii, która jest niebezpieczna dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach życia chorego.  Najczęstsze objawy cukrzycy u dzieci to spadek wagi i częste oddawanie moczu. 

Szczepionka przeciwko cukrzycy

Lekarze z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali szczepionkę przeciwko cukrzycy typu pierwszego u dzieci. Szczepionka jest jeszcze w fazie testów, ale badania mają bardzo dobre prognozy. Szczepionka ma być podawana w postaci tabletek i hamować rozwój cukrzycy u dzieci. W tabletce znajdują się wyizolowane limfocyty, które mają zapobiegać pojawieniu się cukrzycy. Kapsułkę należy podawać codziennie. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak długo będzie trzeba przyjmować tabletki. Aktualnie lekarze twierdzą, że prawdopodobnie będzie to trwało parę lat. Prof. Myśliwiec z Uniwersytetu Gdańskiego wypowiedziała się dla Radio Gdańsk:

Nasza szczepionka przeciwko cukrzycy typu I u dzieci, to sukces na skalę światową

Szczepionka, jak działa

Pacjent przyjmowany jest do szpitala, pobierana jest mu krew, która później trafia do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W Centrum odseparowane zostają z niej limfocyty, które następnie trafiają do laboratorium prof. Trzonkowskiego. Profesor wyodrębnia i namnaża pewien rodzaj limfocytów - limfocyty TREG. Całość trwa do dwóch tygodni. Gotowy preparat podawany jest dziecku i stymuluje jego układ immunologiczny. Szczepionka jest skuteczna i może odroczyć pełnoobjawową cukrzycę nawet o cztery lata. Dużym minusem jest to, że proces jest długotrwały.  W jednym miesiącu można wyprodukować szczepionkę jedynie dla dwojga dzieci. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości lek będzie refundowany.

Zobacz, jak wygląda cukrzyca u dzieci - objawy i leczenie

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.