Powierzasz opiekę nad dzieckiem starszemu rodzeństwu? Popełniasz błąd. Psycholog tłumaczy

Rodzice czasem zostawiają dziecko pod opieką starszego rodzeństwa. Czy starszy brat lub siostra może zatroszczyć się o jego bezpieczeństwo? Czy istnieje wiek, w którym jest na tyle dojrzałe, aby zastąpić opiekuna? Ekspert odpowiada.

Rodzice często powierzają opiekę nad dzieckiem jego starszemu bratu lub siostrze. Zapytaliśmy czytelników, czy zostawali sami w domu z rodzeństwem.

- Ja mam młodszego brata i urodził się, jak miałam 12 lat. Od początku lubiłam się nim opiekować. Nie miałam problemu, żeby z nim zostawać. Dzięki temu dziś potrafię opiekować się małymi dziećmi i nie boję się wziąć ich na ręce czy przewijać - napisała Judyta. 

- Zostawałam w domu pod opieką o pięć lat starszej siostry od momentu, kiedy ona miała około 11 lat. Podobno często się wtedy kłóciłyśmy. Gdy rodzice wracali zazwyczaj byłyśmy na siebie obrażone - napisała Kasia.

- Odkąd skończyłam 16 lat, często opiekowałam się o 10 lat młodszą siostrą i 13 lat młodszym bratem. Byłam dojrzałą i odpowiedzialną dziewczyną. Starałam się zorganizować tak czas, aby moje rodzeństwo się nie nudziło, ale też nie rozrabiało - napisała Anna. 

Psycholog: To może prowadzić do konfliktów

Joanna Gruhn Devantier, psycholog dzieci i młodzieży, psychoterapeutka, założycielka poradni Dom Rozwoju, podkreśla, że opieka nad dziećmi jest zawsze odpowiedzialnością rodziców. Częste obarczanie starszego rodzeństwa opieką nad młodszym bratem lub siostrą może prowadzić do konfliktów oraz pogorszenia relacji pomiędzy rodzeństwem.

Starsze dziecko może się wtedy czuć niesprawiedliwe traktowane

- wyjaśnia specjalistka. Dodaje, że nakładając na małe jeszcze dziecko obowiązki, które nierzadko wykraczają ponad jego możliwości, możemy sprawić, że nie będzie ono mogło cieszyć się swoim dzieciństwem. Zamiast tego stanie się "małym dorosłym" - co może prowadzić do nadmiernego poczucia odpowiedzialności, ciągłego poświęcania się dla innych i lekceważenia swoich własnych potrzeb.

Nie wolno zmuszać dziecka do opieki nad młodszym

Decydując, na ile chcemy włączyć starsze dziecko w opiekę nad młodszym, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, na ile chce ono zajmować się swoim bratem lub siostrą

- mówi Joanna Gruhn Devantier. Tłumaczy, że jeśli relacja pomiędzy dziećmi jest ciepła i bezpieczna, a starsze z rodzeństwa wyraża chęć zajmowania się młodszym, czerpie z tego radość, czuje się z tego dumne, oczywiście można na krótki czas zostawiać młodsze dziecko pod opieką starszego. Nie warto jednak zmuszać, namawiać ani przekupywać dziecka. Takie sytuacje bardzo często będą prowadziły do wrogości pomiędzy dziećmi.

Rodzice odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci 

- Pamiętajmy, że to nasz obowiązek, a starsze dziecko może nam w nim pomóc, jeśli czuje się z tym dobrze - podkreśla psycholog. To wyłącznie na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za dzieci - to oni odpowiadają za ich bezpieczeństwo i dobrostan. Dlatego zanim zostawimy dzieci same, zastanówmy się najpierw, czy starsze na pewno będzie w stanie poradzić sobie z każdą trudną sytuacją, która może się wydarzyć (jak np. płacz młodszego, skaleczenie się itp.) i, gdy stanie się coś trudnego, nie będzie obarczało się winą.

W jakim wieku dziecko może zajmować się młodszym rodzeństwem?

Nie da się wyznaczyć jasnej granicy wiekowej, od której starsze dziecko jest już wystarczająco duże, by zajmować się młodszym. Wszystko zależy od jego dojrzałości, od temperamentu młodszego dziecka, a także od relacji między rodzeństwem.

Więcej o: