Joanna Krupa zamówiła sześciodniowej córce manicure. Położna: To ryzykowne

Pielęgnacja dziecka to coś, czego w pierwszych dniach boją się młode mamy. Joanna Krupa poprosiła o pomoc położną, która wykonała dziecku jego pierwszy manicure.

Dziecko Joanny Krupy miało pierwszy manicure 

Joanna Krupa niedługo będzie świętować pierwszy tydzień ze swoją córeczką. Asha-Leigh Presley Nunes przyszła na świat w sobotę, 2 listopada w Los Angeles, w szpitalu Cedars-Sinai, gdzie rodziły takie gwiazdy, jak Kim Kardashian, Beyoncé i Victoria Beckham. Modelce przy porodzie towarzyszył mąż Douglas Nunes i prawdopodobnie jej mama i siostra.

Joanna pokazuje na Instagramie, jak wyglądają pierwsze dni z dzieckiem. Pisze, że nie może się powstrzymać, żeby nie wrzucać zdjęć Ashy. Nie dziwimy się jej wcale, maleństwo jest urocze.

Modelka pokazała, jak wygląda pielęgnacja noworodka. Na Insta Stories widać położną lub pielęgniarkę, która spiłowuje delikatnie dziewczynce paznokcie. Joanna pieszczotliwym głosem mówi, że Asha ma robiony manicure i żartobliwie pyta, jaki kolor lakieru wybiera córeczka. 

Zobacz wideo

Jak powinna wyglądać pielęgnacja dziecka?

Piłowanie paznokci noworodkowi to nieznana w Polsce praktyka. - Na dłonie zakłada się dziecku rękawiczki, tzw. niedrapki. Dzieci chcą mieć swobodę, więc te rękawiczki często zrzucają. Innym sposobem, nie tylko na powstrzymywanie dziecka przed drapaniem buzi, jest spowijanie. Metoda ma uspokajać dziecko, imitując warunki, które miało w łonie matki - mówi położna ze Szpitala Bielańskiego, Irma Głowacka i dodaje:

Miękkie paznokcie dziecka obcina się, kiedy trochę się wzmocnią, nożyczkami do paznokci z zaokrąglonymi brzegami lub cążkami, ale nie ma reguły - jeśli dziecko rodzi się z dłuższymi, ostrymi paznokciami, to można je skrócić po porodzie. Zazwyczaj ta czynność, podobnie jak pierwsza kąpiel dziecka, wykonywana jest już w domu. Piłowanie paznokci jest ryzykowne, bo łatwo może uszkodzić skórę i spowodować zakażenie.

O opinię zapytaliśmy także lekarza pediatrę, Beatę Kowalewską, która zaleca skracanie paznokci najwcześniej dwa tygodnie po porodzie. Piłowanie paznokci nie jest znane w Polsce, ale w Stanach Zjednoczonych już tak. Na stronie thebump.com pediatra, Kristen Slack, rekomenduje skracanie paznokci wyłącznie pilnikiem przez pierwsze miesiące jego życia. Argumentuje to tym, że nawet najbardziej uważny rodzic może skaleczyć dziecko, używając nożyczek lub cążek.

Inna pediatra, Gina Posner, radzi, żeby kupić specjalny, mniejszy pilnik dla dzieci i użyć go do wygładzenia krawędzi paznokci.

Na stronie National Library of Medicine - medlineplus.gov zalecane jest obcięcie paznokci nożyczkami, a następnie opiłowanie ich. 

medlinePlus.gov piłowanie paznokci dzieckumedlinePlus.gov piłowanie paznokci dziecku medlinePlus.gov piłowanie paznokci dziecku

Więcej o: