Karta Dużej Rodziny. Elektroniczna wersja bez opłat jedynie do końca roku. Pospiesz się, jeśli zwlekasz z jej wyrobieniem

Karta Dużej Rodziny to różne zniżki m.in. na komunikację miejską. Mogą ją wyrobić rodziny wielodzietne. Od stycznia 2018 funkcjonuje także elektroniczna wersja tej karty. Jeśli plastikową KDR wyrobiłeś wcześniej, a chcesz mieć jej mobilną wersję, wniosek złóż jak najszybciej.

Karta Dużej Rodziny w wersji elektronicznej to nie tylko wygoda (w końcu telefon zazwyczaj mamy przy sobie). W aplikacji sprawdzimy, gdzie w pobliżu honorowana jest Karta Dużej Rodziny, rodzice mają też podgląd do Kart pozostałych członków rodziny. Obecnie za dostęp do wersji mobilnej nie muszą płacić ci, którzy o kartę w wersji plastikowej wnioskowali przed 1 stycznia 2018. Opłatę ponoszą ci, którzy zrobili to po tym terminie. Od nowego roku wszystko jednak się zrówna i za elektroniczną Kartę Dużej Rodziny zapłacą wszyscy, którzy chcą korzystać z tego rozwiązania, a wnioskowali jedynie o kartę plastikową. Ile będzie trzeba zapłacić? Niecałe 10 zł, dokładnie 9,21 zł.

Nie tylko 500 plus. Co oferuje rodzicom państwo?

Zobacz wideo

Karta plastikowa a karta mobilna. Czym się różnią?

Karta plastikowa ma wymiary kary płatniczej, dostaniemy ją bez opłat (duplikat karty kosztuje 9,40 zł). Karta mobilna wyświetli się w aplikacji mKDR (nie dzieje się to z automatu, o wersję elektroniczną musimy również wnioskować). Ile zapłacimy?

  1. Jeśli wniosek o Kartę plastikową złożyliśmy po 1 stycznia 2018 zapłacimy 9,21 zł,
  2. Jeśli wniosek o Kartę plastikową złożyliśmy przed 1 stycznia 2018 roku - nic nie zapłacimy.

Jeśli od razu wnioskujemy o obydwie wersje karty nie zapłacimy nic.

W przypadku osób, które będą wnioskowały o nową Kartę Dużej Rodziny, niezależnie czy jest to pierwsza Karta, czy kolejna np. z powodu zmiany danych, warto zaznaczyć na wniosku od razu obie formy Karty - tradycyjną plastikową i elektroniczną. Taki wniosek nie podlega opłacie i pozwoli uniknąć w przyszłości opłaty za domówienie drugiej formy KDR

- tłumaczy minister Bożena Borys-Szopa.

Karta Dużej Rodziny: wniosek

O Kartę mogą wnioskować rodziny, w których wychowuje się co najmniej troje dzieci (w 2019 wprowadzono zmiany, które mówią, że Kartę mogą otrzymać ci, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci). Mogą ją dostać mama i tata, macocha lub ojczym, dzieci, a także rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Kaby otrzymać Kartę, rodzice nie mogą być pozbawieni (w stosunku do co najmniej trojga dzieci) władzy rodzicielskiej ani ograniczeni we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej.

Kartę wykorzystamy w miejscach, które są oznaczone znakiem "Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny". Aby skorzystać ze zniżki nie musicie być w danym miejscu całą rodziną, każdy członek rodziny może korzystać z Karty osobno.

Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek możemy złożyć:

  • Stacjonarnie, w urzędzie. W gminach zajmują się tym różne instytucje, najlepiej zapytać w urzędzie gminy lub miasta, który podmiot zajmuje się wydawaniem KDR,
  • Przez internet - za pośrednictwem portalu MRPiPS Emp@tia.

Karta Dużej Rodziny. Na ile jest przyznawana?

Rodzicom KDR przyznawana jest na całe życie, dzieciom do ukończenia 18 lat. Dzieci, które uczą się lub studiują - do ukończenia nauki, ale nie dłużej niż do 25 roku życia. Dzieci niepełnosprawne otrzymują Kartę na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności.

Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, elektroniczną Kartę Dużej Rodziny posiada obecnie 642 tys. osób, a tradycyjną - 2,86 mln osób. Kartę honoruje 6,1 tys. partnerów, którzy oferują zniżki w ok. 23,8 tys. lokalizacji w całej Polsce. 

Korzystałam z materiałów opublikowanych na stronie ministerstwa.

Więcej o: