Jedynacy częściej mają nadwagę niż dzieci, które mają rodzeństwo. Matki jedynaków także częściej są otyłe

Liczba otyłych dzieci wzrasta z roku na rok. Skłonność do nadwagi nie zależy tylko od predyspozycji genetycznych, lecz także od środowiska. Z ostatnich badań wynika również, że wpływ ma struktura rodziny. Jedynacy częściej są otyli.

Rodziny z jednym dzieckiem rzadziej niż rodziny wielodzietne mają zdrowe nawyki żywieniowe. Tak wynika z najnowszych badań opublikowanych na łamach JNEB.

Specjaliści od żywienia muszą wziąć pod uwagę wpływ rodziny i rodzeństwa, aby zapewnić odpowiednią i dostosowaną edukację żywieniową dla rodzin małych dzieci

- powiedział dr Chelsea L. Kracht, która wraz z dr Susan Sisson z University of Oklahoma Health Sciences Center przeprowadziła badania na temat wpływu struktury rodziny na otyłość dzieci. Celem badań jest pomoc wszystkim rodzinom w ustaleniu zdrowych nawyków żywieniowych i zapobieganie otyłości.

Matki jedynaków częściej są otyłe

Matki wypełniły kwestionariusze dotyczące żywienia rodziny i aktywności fizycznej. W ten sposób oceniono zachowania żywieniowe w rodzinie. Mamy ponadto zapisywały w dziennikach żywności, co jedzą ich dzieci. Nauczyciele z kolei prowadzili dzienniki i notowali w nich, jakie produkty spożywały dzieci w szkole. 

Naukowcy odkryli, że matki jedynaków również częściej są otyłe. BMI matki jedynaka jest bardziej podobne do BMI dziecka. Wpływu wzorców żywieniowych ojców naukowcy nie określili. Zbadano tylko matki i ich dzieci.

Mama może zmniejszyć ryzyko otyłości u dziecka

Ciepło i wrażliwość matki w kontakcie z dzieckiem w pierwszym roku życia zmniejsza ryzyko rozwoju otyłości

- poinformowali z kolei naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo w USA. Wywnioskowali to na podstawie badań z udziałem 172 par. Matki i dziecko były obserwowane podczas karmienia i innych interakcji, w tym zabawy, gdy maluchy miały miesiąc, a później siedem miesięcy. Dzieci kobiet, które dawały więcej ciepła i poświęcały więcej czasu na zabawę z potomkiem, wolniej przybierało na wadze. U 36 proc. dzieci, którym matki okazywały mniej ciepł,  stwierdzono otyłość.

Czy otyłość mamy zapisaną w genach?

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA