Flavamed, popularny syrop na kaszel, wycofany z aptek decyzją GIF. Znikają kolejne serie produktu

GIF wycofuje ze sprzedaży kolejne partie syropu Flavamed. Do siedmiu serii, o których informowano w ubiegłym tygodniu dołączyło sześć kolejnych.

Syrop Flavamed. Kolejne serie wycofane przez GIF

Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) 30 października wycofał ze sprzedaży siedem partii syropu Flavamed. 5 listopada pojawiła się kolejna decyzja dotycząca tego produktu. Z aptek zniknie kolejnych sześć serii Flavamed (Ambroxoli Hydrochloridum), syrop, 15 mg/5ml:

  • numer serii: 73027, data ważności 31.08.2020
  • numer serii: 73028, data ważności 31.08.2020
  • numer serii: 73029, data ważności 31.08.2020
  • numer serii: 81008, data ważności 31.03.2021
  • numer serii: 83015, data ważności 31.07.2021
  • numer serii: 83020C, data ważności 30.09.2021

Dlaczego Flavamed został wycofany?

Jak czytamy w decyzji GIF, do inspektoratu wpłynęła informacja, że podmiot odpowiedzialny (Berlin-Chemie AG z siedzibą w Berlinie, Niemcy) podjął decyzję własną dotyczącą wycofania z obrotu wskazanych serii syropu Flavamed. Została ona podjęta w ramach środków ostrożności, związanych z możliwością występowania zwiększonej zawartości zanieczyszczenia E w seriach produktu leczniczego Flavamed, które zostały wytworzone z użyciem opakowań (butelek szklanych) od jednego z podmiotów. GIF stwierdził wadę jakościową i podjął decyzję o wycofaniu z obrotu wskazanych serii syropu.

Poprzednia decyzja Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotycząca tego produktu również była spowodowana tym, że nie zostały spełnione wymagania określone w specyfikacji dla czystości produktu.

Grypa wcale nie jest "gorszą wersją" przeziębienia. Jak je od siebie odróżnić?

Zobacz wideo

Flavamed. Co to za produkt?

Flavamed jest popularnym syropem na kaszel. Stosuje się go w ostrych i przewlekłych schorzeniach oskrzeli i płuc, przebiegających z zaburzeniami wytwarzania i transportu śluzu. Syrop można stosować także u dzieci, po konsultacji z lekarzem. Substancją czynną jest chlorowodorkek ambroksolu.

Sprawdź, czy masz w domu wycofane serie Flavamedu. Decyzja została podjęta w ramach środków ostrożności, ale syropu nie należy przyjmować.

Więcej o: