Alanis Morissette walczy z depresją poporodową trzeci raz. "Podstępna małpa, która wdziera się w psychikę i ciało"

Depresja poporodowa dotyka nawet 30 proc. mam po porodzie. Swoimi doświadczeniami podzieła się piosenkarka Alanis Morissette, która doświadcza depresji już trzeci raz.

Alanis Morissette to kanadyjska piosenkarka, której największa popularność przypadła na lata 90., kiedy to wyszły jej dwa albumy pop-dance'owe. Od tamtego czasu kariera muzyczna Alanis spowolniła, a gwiazda zaangażowała się w działalność aktorską - występowała w filmach, serialach, na deskach teatru. Alanis to także aktywistka. Działa na rzecz ruchu metoo, promuje zdrowy obraz ciała i walczy z zaburzeniami odżywiania u nastolatek (sama przeszła przez chorobę). 

Depresja poporodowa uderzyła trzeci raz

45-letnia Alanis jest mamą trojga dzieci - 9-letniego syna Ever, trzyletniej córki Onyx i trzymiesięcznego synka Winter. W programie CBS This Morning przyznała, że od ponad 10 lat choruje na depresję. Choroba powracała po każdym porodzie

Jak wspierać osoby chore na depresję? Zobacz:

Zobacz wideo

Morissette opisała swoje doświadczenia z depresją poporodową na blogu. "Brak snu, zamglenie umysłowe, ból fizyczny, izolacja i niepokój" - tak mama podsumowała pierwsze tygodnie po porodzie."Byłam w tym już wcześniej i wiem, jak jest po drugiej stronie. A jest lepiej niż mój tymczasowo poddany depresji poporodowej mózg, może sobie wyobrazić. Jestem mamą. Przyjaciółką. Liderką. Szefową. Aktywistką." Jak gwiazda sobie radzi?

Kiedy wyszłam z depresji ostatnie dwa razy, zauważyłam, że życie nabrało głębszego znaczenia. Jestem skupiona na nagrodzie.

Depresja poporodowa - jak leczyć?

Jak piosenkarka poradziła sobie tym razem? Ma dużo wsparcia i pomocy od bliskich. Dodaje, że na tyle, na ile mogła przygotowała się wcześniej, że ten stan może powrócić. Mimo przygotowania nazwała depresję poporodową "podstępną małpą z maczetą, która wdziera się w psychikę i ciało." Alanis przyznała, że teraz - za trzecim razem - nie odczuwa tyle smutku, ile kiedyś, za to więcej jest w niej lęku i "przerażających wizji" dotyczących bezpieczeństwa jej bliskich. Chciała sama walczyć z depresją, ale podzieliła się swoim stanem z lekarzem i ten przepisał jej leki. 

Alanis napisała także, że sposobem na zmniejszenie przypadków depresji poporodowej jest nauczenie społeczeństwa, że powinno się bardziej dbać o mamy. Wpis zakończyła "Nie jesteśmy same".

Depresja poporodowa a baby blues

Depresję poporodową trudno zdiagnozować, ponieważ wiele objawów wpisuje się w to, co przeżywają mamy po porodzie. Często mylona jest z baby blues, ale w przeciwieństwie do tego stanu - nie mija po kilku tygodniach od porodu. Według prof. Janusza Heitzmana, prezesa Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, do pojawienia się depresji przyczynia się głównie spadek hormonów w organizmie, szczególnie estrogenów i beta endorfin, nazywanych hormonami szczęścia.

Jeśli przygnębienie, smutek, niepokój przeszkadzają ci w codziennym życiu, porozmawiaj o tym ze specjalistą, lekarzem ginekologiem, psychologiem.

Więcej o: