Instrumenty muzyczne dla dzieci - jakie, kiedy i dlaczego warto?

Instrumenty muzyczne dla dzieci to zabawki, które uczą, bawią i rozwijają. Jakie korzyści wiążą się z zabawą instrumentami?  Kiedy jest najlepszy moment na zakup pierwszych instrumentów muzycznych dla dzieci?

Instrumenty muzyczne dla dzieci - zalety

Zabawa z dźwiękami przynosi korzyści już od najmłodszych lat, dlatego nie warto zwlekać z wprowadzaniem maluchów w świat muzyki.  Na początku wystarczy oczywiście zaśpiewać lub zanucić maluchowi kołysankę albo uruchomić pozytywkę. Gdy będzie starsze, można mu wręczyć grzechotkę, zaś po skończeniu roku można dziecku zaproponować pierwsze instrumenty zabawkowe. Muzyka i rytm ogrywają ogromną rolę w rozwoju słuchu i sprawności fizycznej każdego dziecka. Jakie są jeszcze benefity zabawy z instrumentami muzycznymi?

Zdaniem naukowców z Brown University, tworzenie dźwięków w aktywny sposób, a także wszelkie podejmowanie czynności artystycznych i twórczych, ma pozytywny wpływ na umysł malucha; dzięki graniu na gitarze czy na pianinie kształtuje pożądane cechy. Granie na instrumentach muzycznych bezpośrednio oddziałuje te strefy w mózgu, które odpowiadają za koncentrację, koordynację, cierpliwość, wytrwałość czy poczucie własnej wartości. Należy jednak wziąć pod uwagę, że dziecko powinno mieć wsparcie rodzica.

Dodatkowo, granie na instrumentach muzycznych wspiera koordynację oko-ręka, a postępom w nauce towarzyszy rozwój umiejętności logicznego myślenia i obserwowania procesów przyczynowo-skutkowych.  Nie wolno zapominać także o tym, że poza intensywnym rozwijaniem koordynacji, maluchy uczą się także tworzenia dźwięków  o zmiennym natężeniu - im więcej siły dziecko włoży w wydawaniu dźwięku, w tym jest on głośniejszy.

W 10 zdaniach dowiadujemy się, jak negatywne stymulowanie źle wpływa na dzieci, ale także, ile dobra przynoszą pozytywne bodźce. Co się stanie, jeśli będziesz zawstydzać i poniżać, a co, gdy okażesz akceptację?

Zobacz wideo

Od kiedy instrumenty muzyczne dla dzieci?

Na pytanie, kiedy jest najlepszy moment, by dziecko zaczęło oswajać się z muzyką, odpowiedź jest jednoznaczna - im wcześniej, tym lepiej.  Z tego względu muzyczne zajęcia dla dzieci są zalecane już nawet kobietom w ciąży. Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. W rzeczywistości jednak korzyści płynących z muzykowania jest o wiele więcej. Rodzice zwracają uwagę na to, że wszelkie zabawki dźwiękowe i muzyczne są bardzo często głośne, hałaśliwe, a przez to drażniące i irytujące. I choć faktycznie niektórzy postrzegają je jako generator hałasu, to przy właściwym podejściu granie na cymbałkach czy na bębenku może stać się czynnością, które dziecko będzie wykonywało w skupieniu.

Muzyka sprawia także, że poprawia się zdolność koncentracji dziecka, staje się ono spokojniejsze, potrafi się wyciszyć. Warto podsuwać instrumenty muzyczne maluchom, tylko pamiętajmy, aby nie od razu sięgać po te najgłośniejsze. To ważne nie tylko w kontekście bezpieczeństwa dziecka i jego uszu, ale i jego rodziców - wygrywany przez cały dzień głośny dźwięk nie będzie czym, co będą miło wspominać.

Pierwszy instrument muzyczny dla dziecka

Pierwsze instrumenty muzyczne typu grzechotka można podsunąć dziecku, które umie chwytać zabawki w ręce. W przypadku bardziej zaawansowanych instrumentów najlepszy wydaje się czas około 18 miesiąca. Jest on uznawany za przełomowy, gdyż od tego momentu dzieci potrafią zazwyczaj skoncentrować się na zabawie i jednocześnie czerpać z niej radość. 18-miesięczne dzieci są świadome rzeczywistości, która je otacza. To dobry moment na zaproponowanie mu instrumentów muzycznych. Na początek idą proste w obsłudze, takie jak cymbałki, bębny czy znane już dziecku grzechotki. Takimi zabawkami dziecko łatwo się bawi, a jednocześnie uczy i odkrywa samodzielnie świat dźwięków. Dziecku powinny się też spodobać wszelkie kołatki, tamburyny, klawesyny, trójkąty, talerze i dzwonki, czyli instrumenty, które wydaje przyjemny dźwięk i pomagają rozładować energię w twórczy sposób.

Dobrze jest dać dziecku dość dużo swobody w używaniu instrumentów. Niech samo tworzy własną "muzykę", co zachęca dziecko do poznawania świata dźwięków, poprawiając przy tym jego sprawność ruchową.

Fajnym pomysłem na jeden z pierwszych instrumentów  jest mikrofon, który ma opcje nagrywania dźwięków. Mikrofon - zabawka może posłużyć do nagrywania piosenek, ale posiada jeszcze jedną ogromną korzyść - stanowi doskonałe wsparcie podczas nauki mówienia, pomoże zarówno w składaniu sylab, jak i tworzeniu pierwszych słów.

Instrument dla dziecka powinien być dobrze wykonany, na tyle, by nie rozsypał się na części podczas uderzenia. Istotne jest także, by nie posiadał niewielkich elementów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka - dzieci mają tendencje do wkładania wszystkiego do buzi, a zatem jest ryzyko połknięcie drobnych fragmentów.

Więcej o: