Genialny sposób, który zapobiega wykluczaniu dzieci. Chodzi o "ławkę przyjaźni"

Dzieci, które są nieśmiałe, nie mają przyjaciół, czy są nowe w szkole mogą wreszcie spędzać radośnie czas z innymi na placu zabaw. To dzięki ławce, która pomaga zintegrować się dzieciom. Amerykanie pokochali ten sposób zapobiegający wykluczaniu.

Szkolny plac zabaw nie każdemu dziecku kojarzy się jedynie z frajdą. Nowe lub te bardziej nieśmiałe mogą mieć problem z tym, aby dołączyć do zabawy. Aby uniknąć takich problemów powstała specjalna ławka, która pomaga uczniom w nawiązywaniu przyjaźni. 

Pewnego dnia, podczas zwykłej rozmowy z ośmioletnim synem na temat szkoły, Tracey Cooney, psychoterapeutka usłyszała, że chłopiec nie miał się z kim bawić. - "Wszyscy grali we własnych małych grupach” - powiedział. Była zaskoczona, ponieważ syn był zwykle towarzyski i pewny siebie. Jednak dwaj jego przyjaciele zostali w domu z powodu choroby. 

Dziecko może usiąść na ławce, gdy potrzebuje się z kimś pobawić

Cooney poczuła się trochę zdenerwowana, ale przypomniała sobie coś, co widziała w mediach społecznościowych i zastanowiła się, czy to pomoże dzieciom w jego sytuacji. Miała na myśli „Buddy Bench”.

Pomysł jest prosty - jeśli dziecko czuje się samotne, może pójść na ławkę jako sygnał, że potrzebuje kogoś do zabawy. Inne dziecko je zobaczy, pójdzie z nimi porozmawiać i włączy je do swoich gier

- wyjaśniła kobieta. Cooney zapytała rodziców i dyrektora szkoły Castlemartyr w Cork, w Irlandii, czy chcieliby, żeby taka ławka powstała na terenie szkoły. Odpowiedź brzmiała "tak". 

 
Używamy ławki jako przypomnienia dla dzieci o takich rzeczach, jak komunikacja, wzajemne wsparcie i otwarcie na uczucia 

- powiedziała Judith Ashton, psychoterapeuta i współzałożyciel firmy społecznej Buddy Bench Ireland.

A wy co sądzicie o "ławce przyjaźni"? Dajcie znać w komentarzach

O czym warto pamiętać na placu zabaw:

Zobacz wideo
Więcej o: