Nauka jazdy na nartach dla dzieci. Jak długo trwa i ile kosztuje?

Nauka jazdy na nartach dla dzieci jest bardzo ważna. Umożliwia opanowanie techniki zjeżdżania i wyrabia dobre nawyki, przez co pozwala na stoku czuć się swobodnie i bezpiecznie. Jest inwestycją na przyszłość. Kiedy zacząć naukę jazdy na nartach? Lepiej uczyć dziecko samodzielnie czy wykupić lekcje u instruktora?

Nauka jazdy na nartach dla dzieci wymaga czasu i chęci, sprzyjających okoliczności i warunków pogodowych, jak i zasobów finansowych. Narciarstwo nie jest tanim sportem. Kosztują nie tylko ewentualne lekcje, ale również sprzęt i użytkowanie stoku. Czy warto inwestować w tę formę aktywności? Oczywiście! Wrażenia towarzyszące zjeżdżaniu na nartach są niepowtarzalne.

Nauka jazdy na nartach - od jakiego wieku?

Instruktorzy przekonują, że nigdy nie jest za późno, by rozpocząć naukę jazdy na nartach. Czasem może być jednak za wcześnie. Specjaliści są zdania, że by dziecko mogło rozpocząć przygodę z nartami pod okiem instruktora, musi mieć co najmniej trzy i pół roku, cztery lata. Dlaczego wtedy? Ponieważ taki maluch może zostać sam bez mamy czy taty z instruktorem, a i jest gotowy na naukę pod względem motorycznym: ma świadomość własnego ciała i ruchu. Oznacza to, że umie napiąć mięśnie, potrafi już kontrolować swoje ciało. Zdarza się jednak, że rodzice sami zaczynają uczyć maluchy nawet już dwuletnie. I czasem to naprawdę działa.

Naukę można zacząć podczas ferii zimowych. Kiedy wypadają w tym roku szkolnym?

Zobacz wideo

Nauka jazdy na nartach dla dzieci - rodzic czy trener?

Rodzice, którzy chcą, by ich dziecko opanowało jazdę na nartach, czasem korzystają z usług instruktora, ale i w rolę nauczyciela wcielają się sami. Co jest lepsze?

Rodzice, aby móc nauczyć dziecko jazdy na nartach nie tylko muszą być dobrzy technicznie, ale i posiadać inne umiejętności, na przykład umieć zjeżdżać na nartach tyłem. Ale to nie wszystko. Rodzice, którzy chcą wcielić się w role instruktora, powinni także umieć opanowywać emocję, nie podchodzić do nauki ambicjonalnie. A to nie zawsze jest łatwe. Chcieliby, aby ich syn czy córka błyskawicznie opanowali technikę, odkryli, że oni właściwie urodzili się z tą umiejętnością. A przecież dziecko nie musi złapać bakcyla, coś może mu nie wychodzić, trzeba powtarzać jedną rzecz kilka (jeśli nie kilkanaście) razy. Dlatego lepiej zdać się na profesjonalistę, który ma większe doświadczenie. I nie wchodzi w emocjonalny kontakt z dzieckiem.

Nauka jazdy na nartach dla dzieci - ceny

Argumentem za tym, by dziecko na nartach uczyć samodzielnie, dla wielu rodziców jest cena za lekcję. Godzina indywidualnych lekcji kosztuje najczęściej około 70 zł. Nieco tańsze są lekcje grupowe lub organizowane w ramach szkółki lub przedszkola narciarskiego. To i tak spore kwoty, zwłaszcza że maluch nie nauczy się jeździć na nartach w godzinę czy nawet w jeden dzień.

Bardzo ważny jest również wybór instruktora dla dziecka. Warto skorzystać z usług trenerów poleconych przez znajomych, poszukać opinii w internecie lub poobserwować nauczycieli jazdy na nartach na stoku.

Nauka jazdy na nartach - jak długo trwa?

To, jak długo dziecko powinno uczyć się jeździć na nartach, jest w dużej mierze kwestią indywidualną, niemniej można się pokusić o pewne prognozy. Zwykle by młody człowiek potrafił sam zjeżdżać ze stoku, potrzebuje tygodnia nauki. Idealnie jest, jeśli drugi tydzień ferii jeszcze pracuje nad techniką i wyrabianiem dobrych nawyków.

Dziecko w wieku wczesnoszkolnym na stoku powinno spędzać cztery godziny dziennie w blokach: dwie godziny jazdy, przerwa na jedzenie, odpoczynek i regenerację, dwie godziny jazdy. System nauki młodszych dzieci jest nieco inny. Maluchy zwykle jeżdżą 45 minut, mają kwadrans przerwy i znów jeżdżą 45 minut.

Nauka jazdy na nartach - sprzęt kupować dziecku czy wypożyczać?

Do kosztów związanych z nauką jazdy na nartach, oprócz wynagrodzenia instruktora, należą karnety narciarskie oraz narty, buty oraz kask. Lepiej mieć sprzęt własny czy go wypożyczać? Wydaje się, że optymalną opcją jest wypożyczanie nart i butów. Dziecko może mieć na przykład swój kask. Ma to związek z tym, że sprzęt narciarski jest dość drogi, a dziecko nieustannie rośnie. Wypożyczenie jest lepsze od kupowania nart używanych: zwłaszcza starych i zużytych.

Nauka jazdy na nartach - ćwiczenia

Jazda na nartach nie powinna być pierwszą aktywnością fizyczną dziecka. Maluch powinien wcześniej ruszać się na basenie czy innych zajęciach. Na stoku najlepszym sposobem trenowania najmłodszych dzieci jest nauka poprzez zabawę. W co się bawić? Zbieranie jagód, zabawy w szybowce czy robienie pajacyków to sprawdzone metody zawodowych instruktorów.

Naukę jazdy na nartach dla dzieci i dorosłych rozpoczyna się od prostych ćwiczeń, takich jak opanowywanie podstawowych kroków, obrotów, trenowanie pługu, nauka hamowanie. Dopiero gdy podstawy zostaną opanowane, przechodzi się do nauki skręcania poprzez przenoszenie ciężaru z jednej nogi na drugą (ćwiczenia przypominają wspomnianą zabawę w szybowiec, polegająca na rozkładaniu ramion na boki i przenoszeniu ręki wraz z ciężarem ciała).

Więcej o: