Warkocz francuski, czyli ponadczasowa klasyka. Jak go zrobić?

Warkocz francuski jest niezwykle efektowną i uniwersalną fryzurą, która sprawdza się w różnych okolicznościach. Pasuje zarówno dziewczynce, jak i dojrzałej kobiecie, tak na co dzień, jak i od święta: na weselu, uroczystym jubileuszu, a nawet na czerwonym dywanie.

Warkocz francuski - ponadczasowa klasyka

Warkocz francuski (czyli po prostu warkocz dobierany) jest uczesaniem, do którego wykorzystuje się trzy pasma włosów. Splatanie rozpoczyna się od wierzchołka głowy, a do początkowo cienkich pasm dobiera się coraz więcej włosów. Pasma włosów wplatane są w warkocz od góry. Koniec warkocza zabezpiecza się przez rozplątaniem gumką, frotką bądź wstążką.

Warkocz francuski narodził się w północnej Afryce. Najstarsze dowody jego istnienia pochodzą z Algierii. Okazuje się, że mieszkanki Algierii robiły je już sześć tysięcy lat temu. Z Francją powiązano go o wiele, wiele później. "Francuski warkocz" pojawił się w 1871 roku w magazynie dla kobiet "Arthur's Home Magazine", jako nowinka i hit fryzjerskiej mody.

Warkocz francuski jest fryzura bardzo wdzięczną i efektowną, ale również bardzo wygodną i uniwersalną. Klasyczna wersja - warkocz francuski dla dziewczynek – jest idealny do szkoły. Na różne wyjścia i okazje można się pokusić o bardziej wymyślne sploty. Istnieje wiele wariacji na temat warkocza francuskiego dobieranego. Obok splotu klasycznego pojawia się warkocz francuski po skosie, dwa warkocze czy warkocz holenderski (poszczególne pasma przekłada się pod kolejnymi) lub kłos (warkocz dobierany z dwóch pasm).

Warkocze pozwalają na tworzenie wielu fryzur, efektownie wyglądają też same w sobie. Zobaczcie, jak zrobić modne warkocze bokserskie:

Zobacz wideo

Warkocz francuski - jak zrobić?

Jak zrobić warkocz francuski? Sam schemat nie jest trudny do opanowania, przez co niektórzy uważają splot za prosty do zrobienia. Wydaje się jednak, że wymaga to zarówno zręczności, jak i praktyki.

Technika robienia warkocza francuskiego polega na zaplataniu włosów tak jak w tradycyjnym warkoczu z trzech pasm z tą różnicą, że do plecionych kosmyków dobiera się sukcesywnie pasma z opadających włosów: raz od prawej, raz od lewej.

Warkocz francuski samemu - jak zrobić?

 1. Rozczesz włosy. Aby łatwiej je było splatać w warkocz, zwilż je nieco wodą z rozpylacza.
 2. Zaczesz włosy do tyłu. Na szczycie głowy wydziel pasmo włosów.
 3. Podziel pasmo na trzy części.
 4. Zacznij zaplatać włosy jak zwykły warkocz. Prawe pasmo przełóż na środek, potem lewe na środek.
 5. W trakcie przeplatania dobieraj włosy do pasma sąsiadującego. Jeżeli bierzesz pasmo z prawej strony, dobierz kosmyki z prawej, jeśli z lewej - weź włosy z lewej. Ważne jest, by dobierane pasma włosów były niewielkie i znajdowały się na tej samej wysokości głowy, na której zaplatasz warkocz.
 6. Powtarzaj czynności na całej długości włosów. Przy karku, po zebraniu wszystkich rozpuszczonych kosmyków, włosy zaplataj jak zwykły warkocz.
 7. Koniec warkocza zabezpiecz gumką lub frotką.

Warkocz francuski, aby był bardziej szykowny niż codzienna fryzura, można ozdabiać, tapirować, a i wyciągać finezyjnie pasma. Zwisający na plecach warkocz można również podwinąć. W warkocz francuski można również wpleść kolorową tasiemkę lub wstążkę, zarówno prowadzoną z jednym pasmem splatanego warkocza, jak i wszystkimi trzema. Warkocz francuski można również zapleść wokół głowy, tak by przypominał koronę.

Francuski warkocz - warkocz po skosie

Z warkoczami francuskimi warto eksperymentować. Można na przykład zrobić warkocz francuski biegnący po skosie. Aby go zrobić:

 1. Rozczesz włosy.
 2. Włosy ułóż delikatnie na bok.
 3. Na wysokości skroni wydziel pasmo włosów.
 4. Podziel pasmo na trzy części.
 5. Dokładnie rozczesz włosy i ułóż je delikatnie na bok.
 6. Zacznij zaplatać warkocz, przekładając pasma jak w warkoczu klasycznym.
 7. Do pasma lewego dobierz kosmyk włosów z lewej strony - przełóż je do środka.
 8. Dobierz nieco włosów do pasma prawego - przełóż je do środka.
 9. Warkocz zaplataj, powtarzając ruchy. Kieruj się od skroni w stronę karku.
 10. Na końcu warkocza zamocuj gumkę lub frotkę.

Warkocz francuski - spinka

Choć sposób plecenia warkocza francuskiego wydaje się łatwy, nie każdy umie samodzielnie zapleść go tak, by fryzura wyglądała dobrze. Z pomocą przychodzi spinka, która pomoże w przygotowaniu wielu fryzur, także idealnego warkocza francuskiego.

Spinki do warkocza produkuje się z elastycznego tworzywa sztucznego lub pianki, dzięki czemu można je dopasowywać do swoich potrzeb. Jeśli wierzyć zapewnieniom producentów i sprzedawców, w kilka minut można wyczarować najwspanialsze francuskie warkocze. Jak zastosować spinkę? Wpleć pasmo włosów w dwie pierwsze pętle - umocuj spinkę. Skręć pasmo włosów i przełóż przez przeciwległą pętlę spinki. Analogicznie zrób z pasmem z drugiej strony. Powtarzaj czynności na całej długości włosów.

Więcej o: