Słowa tego taty wzruszyły kobiety. Dał wskazówki, jak pomagać żonie po porodzie

Tata zachwycił kobiety. W nietypowy sposób napisał o emocjach związanych z byciem ojcem i mężem. Dał wskazówki innym mężczyznom.

Ojcowie bywają przekonani, że kobiety mają we krwi umiejętność pielęgnowania i wychowywania dzieci, dlatego zdarza się, że pozostają "z boku". Tymczasem ich zainteresowanie jest niezwykle potrzebne partnerkom. Tata z Chicago wytłumaczył, dlaczego mężczyźni powinni wspierać młode mamy. 

Tata wzruszył setki kobiet

Ted Gonder mieszka w Chicago. Mężczyzna ma żonę oraz trzech synów. Jak twierdzi, kiedyś myślał, że posiadanie rodziny jest "ograniczające". To się zmieniło, gdy został tatą. Niedawno w mediach społecznościowych napisał o swoich emocjach. Dał także innym ojcom wskazówki dotyczące m.in. tego, jak wspierać swoją partnerkę i wzruszył tym setki kobiet. 

 
Mam 29 lat i trójkę dzieci z moją żoną Franziską, która nosiła je pod sercem i urodziła wszystkie jak zawodowiec. Oto, co powiedziałbym jeszcze bezdzietnemu sobie w wieku 24 lat o tym, jak być wspierającym partnerem, kiedy na świecie pojawia się dziecko

- napisał na Facebooku Ted Gonder.

Tata dał pięć wskazówek mężczyznom:

1. Twoja partnerka nosiła dziecko w brzuchu przez dziewięć miesięcy. Dlatego ty noś je na brzuchu przez dziewięć miesięcy po urodzeniu przy każdej możliwej okazji. Nie tylko pomoże to twojej partnerce dojść do siebie, lecz także sprawi, że twoja więź z dzieckiem będzie mocniejsza niż kiedykolwiek to sobie wyobrażałeś.

2. Mama karmi piersią, co, choć może być piękne i satysfakcjonujące, jest męczące. Dlatego twoim zadaniem jest zmienianie każdej pieluchy. Zacznij od tej pierwszej! To zapobiegnie nie tylko brakowi równowagi, lecz także niechęci. Kiedy przyjaciółki twojej partnerki będą narzekać na nieobecność i brak wsparcia od swoich partnerów, mama twoich dzieci będzie się tobą chwalić.

3. Rób jej kawę bezkofeinową każdego ranka. Nawet jeśli zapomni lub nie będzie miała czasu jej wypić i zostawi ją zimą, bo zaśnie lub musi zająć się dzieckiem, pamiętaj, że nie spała całą noc i ma mnóstwo matczynych obowiązków. Twoim obowiązkiem jest pomóc jej rozpocząć dzień w sposób, który pomoże jej się choć trochę zrelaksować.

4. Mów jej, że jest piękna. Pomóż jej dostrzec to w momentach, gdy krytycznie przypatruje się swojemu ciału. Przypomnij jej o czasach, w których osiągała cele związane z ciałem w przeszłości. Przypomnij jej, że jest superbohaterką. Przytyła 20 kilogramów, aby urodzić ci dziecko, które będzie prezentem dla ciebie do końca życia. Skupiaj się na pozytywach każdego dnia.

5. Bądź ciepły i czuły. Hormony szaleją zarówno przed porodem, jak i po nim. Twoja partnerka nie zawsze będzie "sobą" i czasem będzie mówić rzeczy, których by nie powiedziała, gdyby nie czuła się jak na kacu, kofeinie i sterydach jednocześnie każdego dnia. Pamiętaj, że twoim zadaniem jest stać się jej opoką. Już wkrótce wróci "dawna ona", a ty chcesz, żeby pamiętała twoje wsparcie, żeby nie była urażona i rozczarowana, że sprawiłeś, że jej problemy stały się twoimi.

Rola taty zmienia się na przestrzeni lat. Mężczyźni coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi. Można to wywnioskować m.in. na podstawie wzrostu liczby wykorzystanych urlopów ojcowskich. 

Urlop ojcowski: coraz więcej mężczyzn opiekuje się dziećmi

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej poinformowało, że coraz częściej ojcowie zostają z dziećmi w domu, w ramach urlopów związanych z narodzinami dziecka. Z urlopu ojcowskiego od stycznia do września tego roku w Polsce skorzystało 150,3 tys. mężczyzn.

Tata ma do wykorzystania specjalny dwutygodniowy urlop ojcowski. Może wziać go w ciągu dwóch lat od narodzin dziecka, bez względu na sytuację zawodową matki i to, czy związek jest sformalizowany.

Jakie urlopy przysługują rodzicom w naszym państwie? 

Zobacz wideo
Więcej o: