Smog, czyli zanieczyszczenie powietrza spowodowane spalinami z roku na rok znacznie wzrasta. Szkodliwe związki chemiczne przedostają się do atmosfery najbardziej w okresie jesiennym i zimowym.
Do niedawna uważano, że smog działa przede wszystkim źle na drogi oddechowe. Problem jest znacznie większy. Teraz wiadomo, że szkodliwe substancje przedostają się z powietrza do organizmu, powodując uszkodzenia we wszystkich tkankach i narządach. Zjawisko najbardziej zagraża kobietom w ciąży, zwiększając ryzyko poronienia i urodzenia dzieci o małej masie ciała. Z kolei dzieci, których matki narażone były na smog dużo częściej rodzą się z zaburzeniami neurorozwojowymi, takimi jak ADHD.
Badania przeprowadzają naukowcy w konsorcjum NeuroSmog. Na projekt otrzymali 15 mln zł od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Głównym celem jest wyjaśnienie, jak smog wpływa na rozwijający się mózg dziecka. Pierwsze wyniki udostępnione zostaną za cztery lata. Naukowcy twierdzą, że dzięki pomysłowi uda się uzyskać rzetelne dane. Do projektu jako pierwsze włączone zostaną województwa małopolskie, świętokrzyskie i podkarpackie.
Badania przeprowadzimy wśród 800 dzieci w wieku 10-13 lat. Będą to zarówno dzieci ze zdiagnozowanym ADHD, jak i bez jawnych problemów neuropsychologicznych. Oprócz obrazowania mózgu wszyscy uczestnicy badania będą poddani szczegółowym testom psychologicznym, tak aby ich ocena psychologiczna była jak najbardziej wiarygodna
- podkreśla kierownik projektu.
Planowany program na "Czyste powietrze” znamy szczegóły
Dzieci w wieku od 7 do 9 lat są najbardziej narażone na zanieczyszczone powietrze. Nie powinno się z nimi wychodzić kiedy smog przekracza normę. Układ oddechowy dziecka w tym wieku najintensywniej się kształtuje. Każdy dodatkowy wysiłek fizyczny kiedy powietrze nie spełnia norm, w późniejszych latach będzie powodował narażenie na infekcje i choroby płuc. Skutki wychodzenia w tym czasie grożą chorobami, które zostają do końca życia.
Czy w czasie smogu można wychodzić na spacer? Przed wyjściem na spacer z dzieckiem, warto sprawdzić jakość powietrza w naszym miejscu zamieszkania. Bardzo pomocne są mierniki smogu, aplikacje oraz mapy jakości powietrza. Coraz częściej temat jest poruszany na forach i w mediach społecznościowych, powstała nawet gazeta kierowana do osób starszych - "Na wdechu". W stolicy mieszkańcy dzielą się swoimi spostrzeżeniami na fanpage "Warszawa Bez Smogu"