Tęczowy Piątek. O co chodzi w akcji? Jak się przyłączyć? Każdy może to zrobić

Tęczowy Piątek jest inicjatywą na rzecz tolerancji dzieci i młodzieży LGBT+ w szkołach. Już od kilku lat organizowany jest w ostatni piątek października. W 2019 roku wypada on 25 października.

Tęczowy Piątek. Co to jest?

Tęczowy Piątek to międzynarodowa akcja na rzecz akceptacji w szkołach osób LGBT+ (lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer i interpłciowe), które - jak pokazują badania - ciągle nie czują się bezpieczne. Według danych raportu "Sytuacja społeczna osób LGBTA" do 26 proc. aktów przemocy wobec osób LGBT dochodzi w szkole. Aż 70 proc. nastolatków LGBT ma myśli samobójcze i ponad połowa z nich zmaga się z depresją. 

Inicjatorem Tęczowego Piątku jest Kampania Przeciwko Homofobii. Szkoły dobrowolnie mogą wziąć udział w akcji i mogą to zrobić na różne sposoby. Niektóre placówki wykorzystają ten dzień jako pretekst do rozmów z uczniami o tolerancji, inne podejmują bardziej kompleksowe działania. To, jak ten dzień będzie wyglądał, zależy wyłącznie od uczniów i nauczycieli

Jak czytamy na stronie Tęczowego Piątku, nawet jeśli szkoła odgórnie nie organizuje żadnej akcji, można indywidualnie zaangażować się inicjatywę. Organizatorzy proponują np. wpiąć w klapę tęczową wstążeczkę, przyjść ubranym w tęczową koszulkę albo przykleić plakat na szkolnej tablicy (dostępne są do pobrania tutaj). Dobrym pomysłem jest też zrobienie sobie zdjęcia z grafiką (do pobrania tutaj) z hasztagiem #TęczowyPiątek i umieszczenie go w mediach społecznościowych. Może to zrobić każdy, nawet jeśli nie jest już uczniem. 

Plakaty do pobrania są dostępne na stronie akcji Tęczowy piątekPlakaty do pobrania są dostępne na stronie akcji Tęczowy piątek Teczowypiatek.org.pl/mat. promocyjne

Tęczowy Piątek. Poruszający spot

Siedem dni przed Tęczowym Piątkiem Kampania Przeciw Homofobii wypuściła poruszający spot, w którym gwiazdy czytają fragmenty listów dzieci i młodzieży LGBT+. Ich słowa, o ludzkiej potrzebie akceptacji środowiska, wzruszają. 

Nigdy nie powiedzieliście mi, że to, co czuję, jest okej. Musicie nas po prostu zaakceptować takich, jacy jesteśmy. W moim życiu zabrakło jednego dnia w roku, kiedy ktoś powiedziałby mi: "to, kim jesteś, jest okej".
 

W spocie "Stoję po stronie młodzieży" wzięli udział: Mateusz Janicki, Jacek Poniedziałek, Małgorzata Rozenek-Majdan, Tomasz Tyndyk, Julia Kamińska, Jerzy Radziwiłowicz, Majka Jeżowska i Beata Kawka.

Więcej o akcji przeczytasz w naszym artykule:

Potrzeba bezpieczeństwa jest fundamentalną potrzebą każdego człowieka. Jeśli dzieci nie czują się w szkole pewnie, nie mogą skupić się na nauce. Więcej o zaburzeniach uczenia i problemach szkolnych dowiesz się z naszego wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: