Tęczowy Piątek. O co chodzi w akcji? Jak się przyłączyć? Każdy może to zrobić
Tęczowy Piątek. Co to jest?
Tęczowy Piątek to międzynarodowa akcja na rzecz akceptacji w szkołach osób LGBT+ (lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer i interpłciowe), które - jak pokazują badania - ciągle nie czują się bezpieczne. Według danych raportu "Sytuacja społeczna osób LGBTA" do 26 proc. aktów przemocy wobec osób LGBT dochodzi w szkole. Aż 70 proc. nastolatków LGBT ma myśli samobójcze i ponad połowa z nich zmaga się z depresją.
Inicjatorem Tęczowego Piątku jest Kampania Przeciwko Homofobii. Szkoły dobrowolnie mogą wziąć udział w akcji i mogą to zrobić na różne sposoby. Niektóre placówki wykorzystają ten dzień jako pretekst do rozmów z uczniami o tolerancji, inne podejmują bardziej kompleksowe działania. To, jak ten dzień będzie wyglądał, zależy wyłącznie od uczniów i nauczycieli.
Jak czytamy na stronie Tęczowego Piątku, nawet jeśli szkoła odgórnie nie organizuje żadnej akcji, można indywidualnie zaangażować się inicjatywę. Organizatorzy proponują np. wpiąć w klapę tęczową wstążeczkę, przyjść ubranym w tęczową koszulkę albo przykleić plakat na szkolnej tablicy (dostępne są do pobrania tutaj). Dobrym pomysłem jest też zrobienie sobie zdjęcia z grafiką (do pobrania tutaj) z hasztagiem #TęczowyPiątek i umieszczenie go w mediach społecznościowych. Może to zrobić każdy, nawet jeśli nie jest już uczniem.
Plakaty do pobrania są dostępne na stronie akcji Tęczowy piątek Teczowypiatek.org.pl/mat. promocyjne
Tęczowy Piątek. Poruszający spot
Siedem dni przed Tęczowym Piątkiem Kampania Przeciw Homofobii wypuściła poruszający spot, w którym gwiazdy czytają fragmenty listów dzieci i młodzieży LGBT+. Ich słowa, o ludzkiej potrzebie akceptacji środowiska, wzruszają.
Nigdy nie powiedzieliście mi, że to, co czuję, jest okej. Musicie nas po prostu zaakceptować takich, jacy jesteśmy. W moim życiu zabrakło jednego dnia w roku, kiedy ktoś powiedziałby mi: "to, kim jesteś, jest okej".
W spocie "Stoję po stronie młodzieży" wzięli udział: Mateusz Janicki, Jacek Poniedziałek, Małgorzata Rozenek-Majdan, Tomasz Tyndyk, Julia Kamińska, Jerzy Radziwiłowicz, Majka Jeżowska i Beata Kawka.
Więcej o akcji przeczytasz w naszym artykule:
Potrzeba bezpieczeństwa jest fundamentalną potrzebą każdego człowieka. Jeśli dzieci nie czują się w szkole pewnie, nie mogą skupić się na nauce. Więcej o zaburzeniach uczenia i problemach szkolnych dowiesz się z naszego wideo:
-
Kiedy koniec roku szkolnego? Tegoroczne wakacje będą krótsze niż dwa lata temu
-
Minister Czarnek ogłosił powołanie nowej dyscypliny naukowej - biblistyki. "Polska jednym z trzech najważniejszych ośrodków tej nauki"
-
Kiedy dzieci 1-3 wracają do szkoły? Rodzice nie rozumieją, dlaczego tylko przedszkola są otwarte. Minister Czarnek wyjaśnia
-
Kobieta ma podwójny system rozrodczy. Dowiedziała się o tym podczas porodu
-
Zapomnimy o 500 plus? Będzie Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? To aż 1200 zł dla dorosłego, 600 zł dla każdego dziecka
- Brno to miasto w: a) Czechach; b) Szwajcarii; c) Niemczech?
- Kasia Tusk pokazała męża i córkę. Jest także Donald Tusk. "Dziadek roku"
- Robi koce pamiątkowe dla rodziców, którzy stracili dzieci. "Muszą wiedzieć, że nie zostaną zapomniane"
- Brazylia. Rząd prosi kobiety, żeby odłożyły decyzję o ciąży "na nieco lepsze czasy"
- Anna Samusionek zdradza plany zawodowe córki. "Nie jest to łatwa branża, ale widać, że jest w to mocno zaangażowana"