Wróżby andrzejkowe 2019: lanie wosku, przebite serca i inne pomysły

Wróżby andrzejkowe kojarzą nam się z dobrą zabawą. Nie bierze się ich na serio, choć nie zawsze tak było. Niegdyś traktowano je bardzo poważnie, a odprawiano indywidualnie i na osobności. Miało to związek z ich intymnym i matrymonialnym charakterem. Wróżby andrzejkowe przeznaczone były niegdyś tylko dla niezamężnych dziewcząt. A obecnie? Dziś bawią wszystkich: zarówno dzieci w szkołach, jak i osoby dorosłe na andrzejkowych prywatkach.

Wróżby andrzejkowe odprawia się w wieczór 29 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Pochodzenie zwyczaju nie jest znane. Niektórzy wskazują na starożytną Grecję, inni odwołują się do kultu starogermańskiego boga Frejra. Wiadomo, że niegdyś wieczór andrzejkowy miał wymiar rytualny i magiczny. Dziś raczej nikt nie wierzy w to, że pod koniec listopada, po zmroku, na ziemię schodzą duchy przodków, by odsłonić przed nami tajemnice przyszłości.

Wieczór andrzejkowy to pretekst do spotkań towarzyskich, które uświetniają zabawy utrzymane w magicznym klimacie. Do wróżb andrzejkowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych można wykorzystać wiele codziennych przedmiotów, takich jak jabłka, igły, świeczki, klucze, buty. Warto mieć pod ręką karton, długopis, miskę z wodą. Na pewno przyda się dobry nastrój i pozytywne nastawienie. Wróżby andrzejkowe w szkole, w domu czy na imprezie są zwykle źródłem nieskrępowanej radości.

Makijaż na andrzejki. Wybierasz się na wieczór wróżb? Zobacz, jak pomalować się czarująco:

Zobacz wideo

Wróżby andrzejkowe - lanie wosku

Ową przyszłość dziś bez wielkich mozołów
Wskazać może wosk stopiony lub ołów,
Gdy swobodną kroplą w wodę upadnie
Rzecz ciekawa, co tam z niego się złoży?
Pewno młodzian urodziwy, a hoży.

Jedną z najbardziej popularnych wróżb andrzejkowych jest lanie wosku, najlepiej przez dziurkę od klucza (klucz może być zrobiony z kartonu). Niezbędna jest:

  • świeca (na wosk),
  • garnuszek (do stopienia świecy),
  • miska z wodą,
  • klucz,
  • latarka.

Z garnuszka leje się wosk na wodę, przez dziurkę klucza. Gdy zastygnie, należy go podnieść i rzucić na niego światło latarki. Cień rzucany na ścianę przez figurę, która powstała z zastygniętego w kontakcie z zimną wodą wosku, ma przepowiadać przyszłość. Co można zobaczyć? Cień przyszłego wielbiciela, jak również akcesoria-symbole związane z zawodem czy przyszłością.

Ich interpretacja dostarcza wiele radości. Co może oznaczać figura z wosku? Gdy pokazuje zwierzę domowe, przepowiada stabilizację. Maska jest ostrzeżeniem przed fałszywym przyjacielem. Anioł przynosi dobre wieści, a motyl - wiele zmian.

Wróżba z butów

Inną znaną wróżbą andrzejkową jest ustawianie butów - tak zwany wyścig butów - od ściany do progu, jeden za drugim. Czyj but jako pierwszy przekroczy próg, ten pierwszy zmieni stan cywilny: ożeni się bądź wyjdzie za mąż.

Wróżby andrzejkowe - przebite serce

Kolejna wróżba andrzejkowa również skupia się na sprawach sercowych. Ma ujawnić imię wybranki bądź wybranka. Aby je poznać, należy na kartce wyciętej w kształt serca wypisać imiona potencjalnych ukochanych (oddzielnie dla dziewcząt, oddzielnie dla chłopców). Następnie należy przekłuć czystą stronę kartki (nie widząc napisów). Imię, które spotkało się z ostrzem szpilki, jest imieniem przyszłej miłości.

Wróżba ze skórki jabłka

Aby poznać imię przyszłej żony czy męża, wystarczy obrać jabłko. Ważne, by skórka była długa. Potem należy ją rzucić za siebie. W andrzejkowy wieczór skórka od jabłka na podłodze powinna ułożyć się tak, że odczytać z niej można inicjały ukochanego lub ukochanej.

Wróżby andrzejkowe - kartki z zawodami

Aby poznać swoją przyszłość zawodową (z przymrużeniem oka, rzecz jasna), należy przygotować karteczki z nazwami różnych zawodów i profesji. Przygotowane losy należy wrzucić do naczynia. Każdy losuje karteczkę i odczytuje swój przyszły zawód.

Wróżba ze szpilek

Aby wróżba andrzejkowa ze szpilek była możliwa do realizacji, należy przygotować nie tylko pudełko szpilek, ale i specjalną listę. Szpilki należy wrzucić do plastikowego kubeczka, a następnie rozsypywać na stole tak, by udało się odczytać jakąś literę. Każda litera ma jakieś z góry ustalone znaczenie. Na przykład A=sukces w pracy, M=wielka miłość, Z=ciekawa podróż, G=niespodzianka finansowa i tak dalej.

Wróżby andrzejkowe - monety

Aby w wieczór andrzejkowy poznać odpowiedź na nurtujące pytanie, należy wziąć monetę o dowolnym nominale i skupić się na pytaniu lub życzeniu. Następnie trzeba próbować trafić monetą - z odległości - do ustawionego naczynia z wodą. Trafienie oznacza spełnienie życzenia bądź jest odpowiedzią na "tak".

Wróżba z kubeczków

Aby poznać swoją przyszłość, do kolejnej wróżby andrzejkowej warto wykorzystać kubeczki oraz przedmioty, które symbolizują różne stany. Umieszcza się je w kubeczkach i wybiera. Wróżba polega na wybraniu kubeczka i symbolu, który mówi o najbliższej przyszłości.

Co mówi wróżba? Zależy kto co wybierze. Na przykład:

  • moneta symbolizuje przypływ gotówki i powodzenie materialne,
  • cukierek zwiastuje szczęśliwe życie,
  • mały samochodzik przepowiada podróż,
  • zawieszka w kształcie serduszka zapowiada wielką miłość.
Więcej o: