Zabawy andrzejkowe 2019. Ciekawe pomysły na spędzenie wieczoru

Zabawy andrzejkowe to wyjątkowo uroczy motyw przewodni andrzejek. Ale nie zawsze tak było. Niegdyś zaszczytu wróżb andrzejkowych doświadczały wyłącznie kobiety niezamężne, a przepowiednie miały charakter matrymonialny. Kręciły się wokół ukochanego, małżeństwa, miłości. Dziś zabawy andrzejkowe są dostępne dla każdego, a we wróżbach można szukać odpowiedzi na każdy temat.

Zabawy andrzejkowe są organizowane w wieczór i noc z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię imienin Andrzeja. Andrzejki to doskonały pretekst do spotkań towarzyskich, które warto uświetnić wróżbami miłosnymi i odkrywającymi tajemnice przyszłości. Zabawy andrzejkowe gwarantują, że wieczór będzie przepełniony magią i wróżbami, ale również beztroską, radością i salwami śmiechu.

Zabawy andrzejkowe - co warto o nich wiedzieć?

Pochodzenie tradycji andrzejkowych nie jest znane. Niektórzy upatrują go w starożytnej Grecji, inni wskazują na wierzenia celtyckie i starogermańskie. Andrzejki w Polsce pojawiły się za sprawą Marcina Bielskiego, poety, pisarza i tłumacza doby renesansu. To on w 1557 r. umieścił wzmianki o andrzejkowych wróżbach w swojej sztuce teatralnej pt. "Komedyjka Justyna i Konstancyjej".

Zabawy andrzejkowe wiążą się z wróżbami, które mają charakter miłosny, ale i zdradzają przyszłość. Mało kto jednak bierze je dziś na serio i wierzy, że tego wieczoru przybywają na ziemię duchy z zaświatów i za pośrednictwem wróżb zdradzają nam przyszłość. Dawniej wróżby andrzejkowe miały zupełnie inny charakter. Traktowano je bardzo poważnie, a wróżono sobie tylko indywidualnie, z dala od świadków, na osobności. Co więcej zwyczaj ten praktykowały tylko niezamężne dziewczęta. Dziś wróżby andrzejkowe oznaczają wspólną zabawę, a wieczór andrzejkowy jest dla wielu osób okazją do zorganizowania ostatnich hucznych imprez przed rozpoczynającym się adwentem.

Zabawy andrzejkowe: lanie wosku

Najpopularniejszą zabawą na andrzejki jest lanie wosku. Należy przygotować świecę i garnek, miskę z zimną wodą, a także klucz z dużą dziurką (może być wykonany z papieru) oraz latarkę. Zabawa polega na tym, aby przez oczko klucza na wodę lać roztopiony wosk. Jak zastygnięta masa ma zdradzać przyszłość? Za sprawą latarki, która rzuca światło na figurkę. Co można wyczytać z cieni na ścianie? Wiele, wystarczy zdać się na wyobraźnię. Na przykład anioł przynosi dobrą wiadomość, fontanna wróży szczęście. Kot zwiastuje zdradę, motyl - wielkie zmiany, zaś moneta - przypływ gotówki.

Zamiast wyczytywać przyszłość z wosku, możecie sprawdzić, co przyniesie wam wróżba ukryta w ciasteczku. Jak zrobić takie przysmaki? Zobaczcie:

Zobacz wideo

Zabawy andrzejkowe: kubeczki

Kolejną zabawą andrzejkową są kubeczki. Należy przygotować kilka kubeczków, a pod każdy z nich włożyć mały przedmiot - symbol. Może to być moneta (symbol fortuny), pierścionek (ślub), kluczyk (nowy dom), samochodzik (podróż), liść laurowy (chwała) i inne, które przyjdą do głowy.

Zabawy andrzejkowe: sypanie soli

Zabawą andrzejkową, która nie wymaga specjalnych przygotowań, jest sypanie soli. Kształt, który ziarenka utworzą na stole pokazują, co przyniesie przyszłość.

Zabawy andrzejkowe: buty

Wieczór andrzejkowy nie może obejść się bez wróżby z butami w roli głównej. Buty ustawia się od jednego rogu pomieszczenia aż do drzwi. Kiedy skończą się buty, na początek układa się parę z końca kolejki. Czyje buty jako pierwsze przekroczą próg, ta osoba najszybciej wyjdzie za mąż.

Zabawy andrzejkowe: serce z imionami

Aby w wieczór andrzejkowy poznać imię ukochanej bądź ukochanego, należy posłużyć się sercem. Wycina się je z kartonu, a po jednej stronie wypisuje imiona męskie bądź kobiece, w zależności, kto sobie będzie wróżył. Następnie szpilką należy przebić kartkę od tyłu, nie patrząc na to, co jest na niej napisane. Trafione imię należy do przyszłego partnera bądź partnerki.

Zabawy andrzejkowe: rzut monetą

Jedną z zabaw andrzejkowych, która jest prosta w wykonaniu, jest rzut monetą do naczynia z wodą. Co jest potrzebne? Zarówno moneta, miska z wodą, jak i życzenie. Zasady są proste. Jeśli moneta rzucona z odległości trafi do celu, marzenie się spełni.

Zabawy andrzejkowe: wróżba z jabłek

Aby poznać inicjały swojego przyszłego partnera bądź partnerki, należy obrać jabłko w taki sposób, aby skórka była jak najdłuższym paskiem. Później wystarczy rzucić ją za siebie przez ramię. Kiedy upadnie, tworzy kształt. Odczytana z niego litera jest pierwszą literą imienia wybranki lub wybranka.

Zabawy andrzejkowe: wróżba spod talerza

Kolejną propozycją zabawy andrzejkowej jest wróżba z talerzami. Zasady są takie same jak w przypadku wróżby z kubeczkami. Pod talerze należy schować: obrączkę, różaniec i liść. Każdy po kolei losuje talerz. Obrączka oznacza szybkie zamążpójście, liść - długotrwałe panieństwo, zaś różaniec - pójście do klasztoru.

Więcej o: