Dekoracje na 安i皻o Niepodleg這軼i. Pomys造 i wskaz闚ki

Dekoracje na 安i皻o Niepodleg這軼i podkre郵aj wyj徠kowo嗆 i powag 11 listopada. Poniewa najwa積iejsza w tym dniu jest pami耩 i duch patriotyzmu, warto otoczy si biel i czerwieni - barwami narodowymi. Jakie dekoracje na 安i皻o Niepodleg這軼i przygotowa?

Dekoracje na Święto Niepodległości są bardzo różne, od skromnych wstążeczek, przez koszulki, po imponujące banery. Wykorzystuje się je zarówno na okoliczność parady czy uczestnictwa w uroczystych obchodach, akademiach szkolnych i imprezach okolicznościowych, ale i w innych, mniej formalnych okolicznościach, na znak pamięci o wydarzeniach sprzed ponad 100 lat.

Narodowe Święto Niepodległości - co warto o nim wiedzieć?

Narodowe Święto Niepodległości jest świętem państwowym, które w Polsce obchodzi się co roku 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów. Zostało ono ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Zniesiono je w 1945 roku, by przywrócić w roku 1989.

Święto Niepodległości jest obchodzone w całej Polsce, także z udziałem najwyższych władz państwowych. Uroczystości 11 listopada odbywają się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W tym dniu organizowane są różne koncerty, wykłady i inscenizacje historyczne, a także parady ulicami miast. Ponieważ jest to dzień wolny od pracy, w przededniu święta w szko豉ch odbywają się uroczyste apele.

Aby podkreślić dostojność, znaczenie i powagę święta, przygotowuje się okolicznościowe ozdoby. Osoby, które chcą zamanifestować swoją pamięć o wydarzeniach z 11 listopada 1918 roku oraz pragną wyrazić swe uczucia wobec ojczyzny, nie tylko wywieszają przed domami flagi narodowe, ale i zaopatrują się w różne ozdoby patriotyczne.

Jakie dekoracje na Święto Niepodległości?

Flagi narodowe, kotyliony, bi簑teri czy odzież patriotyczną można bez trudu znaleźć w sklepach, tak stacjonarnych, jak i o on-line. Dekoracje na Święto Niepodległości można też wykonać samodzielnie. W roli ozdoby doskonale wyglądają nawet skromne wstążeczki, biała i czerwona, przypięte do ubrania.

Wśród dekoracji na 11 listopada wyróżnia się kotylion (prawidłowa nazwa to kokarda narodowa). Ozdoba utrzymana jest w barwach flagi Polski. Można ją kupić (także w formie naklejki), ale i zrobić samodzielnie w banalnie prosty sposób. Kokarda jest kolistą rozetką złożoną z dwóch kolorowych wstążek. Według zaleceń średnica kokardy narodowej powinna wynosić od 4 do 6 cm i musi składać się z dwóch okręgów: białego centralnego oraz okalającego go czerwonego. Zgodnie z heraldycznym znaczeniem barw kokarda odwzorowuje godło Królestwa Polskiego: białego orła na czerwonym polu.

Przeczytaj skąd wzięły się inne święta

Zobacz wideo

Dekoracje na Święto Niepodległości. Jak zrobić kotylion?

Kotylion na Święto Niepodległości można zrobić z papieru, materiału lub bibuły. Najważniejsze jest, by utrzymane były w dwóch kolorach polskiej flagi: czerwieni i bieli. Należy pamiętać, by biel znajdowała się wewnątrz, a czerwień na zewnątrz.

Najłatwiej zrobić kotylion z papieru. Wystarczy wyciąć biały i czerwony pasek papieru, każdy z nich złożyć w harmonijkę, pamiętając o zachowaniu równych odstępów. Kolejnym krokiem jest połączenie i sklejenie brzegów obydwóch pasków tak, by z powstał okrąg. Następnie na szczyt należy przykleić białe, wycięte wcześniej kółko.

Nieco trudniejszy w wykonaniu jest kotylion z bibuły, z uwagi na delikatność materiału. Wykonuje się go tak samo jak kotylion z papieru, z małymi różnicami. Jak zrobić tę dekorację na Święto Niepodległości?

  • Należy przygotować dwa paski bibuły w kolorze czerwonym i białym. Potrzebne są również wstążeczki: biała i czerwona.
  • Paski wycięte z bibuły należy zgiąć tak, by powstała harmonijka. Jej końce należy skleić, by powstało koło.
  • Dwie harmonijki, białą i czerwoną, należy skleić w całość.
  • Należy wyciąć koło ze sztywnego papieru, które zamknie kotylion.
  • Z tyłu złożonego kotylionu należy przykleić wstążki oraz wycięte wcześniej białe kółko.

Narodowe Święto Niepodległości - dekoracje w domu

Dekoracje na Święto Niepodległości nie muszą przypominać szkolnej akademii. Mogą mieć również mniej formalny charakter. Wystarczy wyeksponować biel i czerwień w domu. Pomogą w tym białe i czerwone świeczki, poduszki czy pledy, ułożone w swoim bliskim sąsiedztwie. Warto ozdobić dom małymi kompozycjami białych i czerwonych kwiatów, zarówno żywych i ciętych, jak i sztucznych czy ułożonych w wianki. Tak dobrane kolorystycznie akcenty doskonale podkreślają wyjątkowość 11 listopada.

Święto Niepodległości, dzień wolny od pracy, to doskonały pretekst do spotkań rodzinnych przy stole. Uroczysty charakter obiadu czy innego spotkania z kulinarnym akcentem można podkreślić czerwono-białymi dekoracjami. Nie jest to specjalnie trudne. Wystarczy na białym obrusie położyć czerwone serwetki czy gałązki z czerwonymi owocami. Można też przewiązać sztućce albo serwetki czerwonymi tasiemkami.

Wi璚ej o: