Dekoracje na ¦wiêto Niepodleg³o¶ci. Pomys³y i wskazówki
Dekoracje na Święto Niepodległości są bardzo różne, od skromnych wstążeczek, przez koszulki, po imponujące banery. Wykorzystuje się je zarówno na okoliczność parady czy uczestnictwa w uroczystych obchodach, akademiach szkolnych i imprezach okolicznościowych, ale i w innych, mniej formalnych okolicznościach, na znak pamięci o wydarzeniach sprzed ponad 100 lat.
Narodowe Święto Niepodległości - co warto o nim wiedzieć?
Narodowe Święto Niepodległości jest świętem państwowym, które w Polsce obchodzi się co roku 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów. Zostało ono ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Zniesiono je w 1945 roku, by przywrócić w roku 1989.
Święto Niepodległości jest obchodzone w całej Polsce, także z udziałem najwyższych władz państwowych. Uroczystości 11 listopada odbywają się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W tym dniu organizowane są różne koncerty, wykłady i inscenizacje historyczne, a także parady ulicami miast. Ponieważ jest to dzień wolny od pracy, w przededniu święta w szko³ach odbywają się uroczyste apele.
Aby podkreślić dostojność, znaczenie i powagę święta, przygotowuje się okolicznościowe ozdoby. Osoby, które chcą zamanifestować swoją pamięć o wydarzeniach z 11 listopada 1918 roku oraz pragną wyrazić swe uczucia wobec ojczyzny, nie tylko wywieszają przed domami flagi narodowe, ale i zaopatrują się w różne ozdoby patriotyczne.
Jakie dekoracje na Święto Niepodległości?
Flagi narodowe, kotyliony, bi¿uteriê czy odzież patriotyczną można bez trudu znaleźć w sklepach, tak stacjonarnych, jak i o on-line. Dekoracje na Święto Niepodległości można też wykonać samodzielnie. W roli ozdoby doskonale wyglądają nawet skromne wstążeczki, biała i czerwona, przypięte do ubrania.
Wśród dekoracji na 11 listopada wyróżnia się kotylion (prawidłowa nazwa to kokarda narodowa). Ozdoba utrzymana jest w barwach flagi Polski. Można ją kupić (także w formie naklejki), ale i zrobić samodzielnie w banalnie prosty sposób. Kokarda jest kolistą rozetką złożoną z dwóch kolorowych wstążek. Według zaleceń średnica kokardy narodowej powinna wynosić od 4 do 6 cm i musi składać się z dwóch okręgów: białego centralnego oraz okalającego go czerwonego. Zgodnie z heraldycznym znaczeniem barw kokarda odwzorowuje godło Królestwa Polskiego: białego orła na czerwonym polu.
Przeczytaj skąd wzięły się inne święta
Dekoracje na Święto Niepodległości. Jak zrobić kotylion?
Kotylion na Święto Niepodległości można zrobić z papieru, materiału lub bibuły. Najważniejsze jest, by utrzymane były w dwóch kolorach polskiej flagi: czerwieni i bieli. Należy pamiętać, by biel znajdowała się wewnątrz, a czerwień na zewnątrz.
Najłatwiej zrobić kotylion z papieru. Wystarczy wyciąć biały i czerwony pasek papieru, każdy z nich złożyć w harmonijkę, pamiętając o zachowaniu równych odstępów. Kolejnym krokiem jest połączenie i sklejenie brzegów obydwóch pasków tak, by z powstał okrąg. Następnie na szczyt należy przykleić białe, wycięte wcześniej kółko.
Nieco trudniejszy w wykonaniu jest kotylion z bibuły, z uwagi na delikatność materiału. Wykonuje się go tak samo jak kotylion z papieru, z małymi różnicami. Jak zrobić tę dekorację na Święto Niepodległości?
- Należy przygotować dwa paski bibuły w kolorze czerwonym i białym. Potrzebne są również wstążeczki: biała i czerwona.
- Paski wycięte z bibuły należy zgiąć tak, by powstała harmonijka. Jej końce należy skleić, by powstało koło.
- Dwie harmonijki, białą i czerwoną, należy skleić w całość.
- Należy wyciąć koło ze sztywnego papieru, które zamknie kotylion.
- Z tyłu złożonego kotylionu należy przykleić wstążki oraz wycięte wcześniej białe kółko.
Narodowe Święto Niepodległości - dekoracje w domu
Dekoracje na Święto Niepodległości nie muszą przypominać szkolnej akademii. Mogą mieć również mniej formalny charakter. Wystarczy wyeksponować biel i czerwień w domu. Pomogą w tym białe i czerwone świeczki, poduszki czy pledy, ułożone w swoim bliskim sąsiedztwie. Warto ozdobić dom małymi kompozycjami białych i czerwonych kwiatów, zarówno żywych i ciętych, jak i sztucznych czy ułożonych w wianki. Tak dobrane kolorystycznie akcenty doskonale podkreślają wyjątkowość 11 listopada.
Święto Niepodległości, dzień wolny od pracy, to doskonały pretekst do spotkań rodzinnych przy stole. Uroczysty charakter obiadu czy innego spotkania z kulinarnym akcentem można podkreślić czerwono-białymi dekoracjami. Nie jest to specjalnie trudne. Wystarczy na białym obrusie położyć czerwone serwetki czy gałązki z czerwonymi owocami. Można też przewiązać sztućce albo serwetki czerwonymi tasiemkami.
-
Kiedy wracamy do szko³y 4-8? Adam Niedzielski: Bêdziemy obserwowaæ wzrost zaka¿eñ w kolejnych dniach
-
Ten pies, to najlepsza niania na ¶wiecie. Nagranie jest hitem w sieci
-
Otwarcie przedszkoli od 19 kwietnia. Adam Niedzielski wyja¶ni³ te¿, kiedy mo¿emy spodziewaæ siê otwarcia szkó³
-
Skandaliczne potraktowanie w³oskiej uczennicy podczas zdalnego nauczania. Nastolatka odpowiada³a z zakrytymi oczami
-
Joanna Krupa jest w drugiej ci±¿y? Widaæ zaokr±glony brzuszek
- 11 pytañ, które zadaj± dzieci. Sprawd¼, czy siê nie o¶mieszysz i potrafisz na nie odpowiedzieæ
- Lekarka pokaza³a na TikToku jak prawid³owo zapinaæ pas, bêd±c w ci±¿y. "Wiele mam nie mia³o o tym pojêcia"
- Kobieta urodzi³a w taksówce. Dosta³a 500 plus na kolejne przejazdy
- Emily Ratajkowski pozuje w bikini. "Dziewczyno, jakim cudem twoje cia³o tak wygl±da miesi±c po ci±¿y?"
- Komunie 2021 a koronawirus. Wirusolog: Bojê siê przyjêæ komunijnych, to mog³oby siê skoñczyæ tragicznie