Dzieci muszą prosić rodziców o odłożenie telefonu. Dorośli są uzależnieni

Rodzice są uzależnieni od telefonów. Z ostatnich badań wynika, że dzieci muszą prosić się o uwagę dorosłych, ponieważ poświęcają im niewiele więcej czasu niż smartfonom. Tak wynika z ostatnich badań.

The Genius of Play (organizacja, która ma na celu wprowadzić więcej zabawy w życie dzieci) przeprowadziła ankietę wśród dwóch tysięcy rodziców dzieci w wieku szkolnym (5-18 lat). Z badania wynika, że połowa tych dorosłych została poproszona przez dziecko o odłożenie telefonu.

Respondenci poświęcają dziennie dwie godziny i 17 minut wolnego czasu na korzystanie z telefonu, w porównaniu do dwóch godzin i 41 minut czasu wolnego spędzonego z dziećmi z dala od ekranu. To oznacza, że rodzice poświęcają dziecku średnio tylko 24 minuty więcej uwagi niż telefonowi.

Rodzice uzależnieni od smartfonów

Większość respondentów (83 proc.) twierdzi, że ekrany i technologia są niezbędne przy wychowywaniu dziecka w dzisiejszych czasach. Ponad połowa ankietowanych rodziców przyznała, że traktuje telefon jako urządzenie, które może zająć dziecko, a także jako nagrodę dla niego. Taka sama liczba respondentów zdradziła, że daje dziecku telefon, gdy jest zestresowane. Traktuje to jako sposób na uspokojenie go.

Przypominamy, że według zaleceń WHO dzieci do drugiego roku życia w ogóle nie powinny patrzeć w ekran, a starsze powinny spędzać co najwyżej godzinę dziennie przed telewizorem, smartfonem czy laptopem.

Rodzice wiedzą, że ważne jest poświęcanie czasu rodzinie bez zaglądania w telefon. 83 proc. ankietowanych to potwierdziło. Aż 79 proc. ankietowanych uważa, że relacje z dziećmi byłyby lepsze, gdyby wszyscy spędzali mniej czasu z telefonem.

Jak twoje dziecko powinno spędzać wolny czas i czy powinno mieć dużo zajęć dodatkowych? Zobacz nasze wideo:

Zobacz wideo

Warto organizować dziecku różne zabawy, nawet podczas wykonywania obowiązków domowych. O najlepszych pomysłach przeczytasz w artykule: W co się bawić z dzieckiem - w zależności od tego, ile macie czasu i jak wiele uwagi możecie poświęcić?.

Więcej o:
Copyright © Agora SA