Biedronki azjatyckie w przerażających ilościach. Jak je rozpoznać?

Biedronki azjatyckie są dosłownie wszędzie. To gatunek inwazyjny, który może być też groźny dla alergików. Warto więc wiedzieć, jak je odróżnić od naszych polskich biedronek i jak się ich pozbyć z domu.

Biedronki azjatyckie, inaczej arlekiny, zwane są również biedronkami ninja. To gatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych, który pochodzi z Azji. Zimuje pod korą drzew i pod ziemią. Biedronki azjatyckie bardzo często pojawiają się w blokach, które są dla nich odpowiednikiem skał. Jest to gatunek inwazyjny. Dorosłe osobniki są wegetarianami: żywią się owocami, ale pomimo to są bardzo agresywne. 

Biedronka arlekin - jak ją rozpoznać?

Lasy Państwowe na swoim oficjalnym profilu na Facebooku opublikowały post na temat biedronek azjatyckich. Dowiadujemy się z niego między innymi, jak odróżnić je od naszych, rodzimych biedronek.

W Polsce występuje około 80 gatunków biedronek. Najbardziej znanym jest biedronka siedmiokropka. Siedmiokropki są niemalże identyczne, nie różnią się znacznie między sobą i łatwo je rozpoznać. Są czerwone, mają czarne przedplecze i białe plamki na bokach. Zazwyczaj spotykamy je pojedynczo, w przeciwieństwie do biedronek arlekinów, które widujemy bardzo często w gromadach.

Biedronki obce mogą być bardzo podobne do biedronek siedmiokropek, ale w odróżnieniu od nich nie mają identycznego koloru ani ułożenia kropek. Zdarza się, że są całe czarne. 

Nie zabijaj pająków, zobacz do czego mogą Ci się przydać

Zobacz wideo

Niebezpieczeństwo dla alergików

"Samica biedronki arlekin w ciągu całego swojego życia może znieść nawet do czterech tysięcy jaj. Arlekiny są inwazyjne i stanowią zagrożenie dla rodzimych biedronek. Mogą ugryźć też ludzi, a te ugryzienia mogą wywoływać alergię" - czytamy na Facebooku Lasów Państwowych.

Biedronki arlekiny niosą duże niebezpieczeństwo dla alergików. Wytwarzane przez nie alergeny powodują, że w miejscu ugryzienia pojawia się nieprzyjemne pieczenie i swędzenie. Ugryzienie może doprowadzić nawet do bardzo poważnych problemów z oddychaniem. W takim wypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Niebezpieczne arlekiny

Biedronki azjatyckie atakują i gryzą ludzi tylko w sporadycznych wypadkach. Kłopotliwy jest ich nieprzyjemny zapach, który wywołują wydzielane przez nie alkaloidy. Jest to ich metoda obrony przed drapieżnikami. Nieprzyjemny zapach ma odstraszać zwierzęta i owady.

Owady dostają się do mieszkań od najbardziej nasłonecznianej strony. Najskuteczniejszą ochroną jest zabezpieczenie okien siatkami przeciw owadom. Ważna jest również szczelność w okolicy framug okiennych i drzwiowych. Warto pamiętać, że na biedronki azjatyckie odstraszająco działa zapach kamfory oraz mentolu.

Więcej o: