Mama 4 plus. Kto może dostać pieniądze? Eksperci: Przepisy nie traktują równo obojga rodziców

Mama 4 plus to program świadczeń dla osób, które nie mogły podjąć pracy zawodowej (lub pracowały zbyt krótko), ponieważ wychowywały przynajmniej czworo dzieci. Przepisy jednak dyskryminują mężczyzn, zwracają uwagę eksperci.

Mama 4 plus to nowy rządowy program mający wspomóc osoby, które poświęciły się wychowywaniu dzieci, przez co nie mogły w ogóle podjąć pracy zawodowej lub pracowały zbyt krótko, by uzbierać ze składek minimalną emeryturę. 

Mama 4 plus. Dla kogo?

Świadczenie Mama 4 plus jest przeznaczone przede wszystkim dla matki, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci. Wnioski mogą składać osoby, które osiągnęły wiek emerytalny (w przypadku kobiet to 60 lat, a w przypadku mężczyzn - 65 lat) i nie mają niezbędnych środków do życia. 

W myśl przepisów o specjalną emeryturę Mama 4 plus mogą ubiegać się także mężczyźni, ale tylko wtedy, jeśli matka dzieci nie żyje lub je porzuciła. Ustawodawcy pominęli więc całkiem rodziny, w których to kobieta utrzymywała dom, a mężczyzna zrezygnował z pracy, by poświęcić się wychowaniu dzieci.

To kolejny przykład regulacji dyskryminujących ojców, których nie brakuje w naszym systemie. Prawo do ubiegania się o tzw. matczyną emeryturę przysługuje bowiem ojcu w bardzo ograniczonym zakresie. Mężczyzna jest praktycznie z niego wyłączony

- mówi dla "Dziennika Gazety Prawnej" Rafał Wąworek, adwokat z Narodowego Centrum Ojcostwa.

Jak wynika ze statystyk, o tzw. matczyną emeryturę wnioski złożyło zaledwie 172 mężczyzn (na ponad 58 tysięcy osób). 

Przepisy nie traktują równo obojga rodziców, zdecydowanie faworyzują matki. Wygląda na to, że skutecznie zniechęciły one ojców do składania wniosków

- komentuje sytuację w cytowanym już artykule Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Mama 4 plus. Kryterium dochodowe

Program Mama 4 plus jest realizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i to właśnie tam od 1 marca należy składać wnioski. Jak pokazują raporty, duża część wniosków zostaje odrzucona ze względu na kryterium dochodowe. Nie dostają go bowiem osoby, których dochód przekracza najniższą emeryturę, czyli 1100 zł brutto miesięcznie. 

Mama 4 plus. Jak złożyć wniosek?

Wnioski o emeryturę dla mam, czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające, dostępne są na stronie ministerstwa. Chcąc ubiegać się o pieniądze z tytułu Mama 4 plus, do wniosku musimy jednocześnie dołączyć:

  • akty urodzenia dzieci,
  • informację o numerach PESEL dzieci,
  • oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej, a także o innych okolicznościach, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

Wnioski będą rozpatrywane indywidualne, odpowiednio przez prezesa ZUS lub prezesa KRUS (w drodze decyzji administracyjnej).

Jakie wsparcie, oprócz emerytury dla mam, oferuje państwo rodzicom? Zobacz w naszym wideo:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA