Drudzy na świecie, pierwsi w Europie. W Lublinie dzieci wezmą udział w eksperymentalnej terapii

Eksperymentalna terapia komórkami macierzystymi dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym to ewenement w skali światowej. Mali pacjenci już mogą leczyć się tą wyjątkową metodą w Polsce - w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie wprowadził właśnie przełomową terapię eksperymentalną komórkami macierzystymi. Jest ona skierowana do osób z dziecięcym porażeniem mózgowym

Eksperymentalna terapia w Lublinie

Lubelscy neurolodzy już od dłuższego czasu prowadzą badania nad wykorzystaniem komórek macierzystych w terapii osób z mózgowym porażeniem dziecięcym. Do tej pory pacjenci mogli korzystać z leczenia komórkami od niespokrewnionego dawcy. Teraz jednak się to zmieni. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy wprowadził właśnie eksperymentalną terapię komórkami macierzystymi pobranymi z krwi pępowinowej pacjenta. 

Ta nowatorska terapia będzie bardzo pomocna w rehabilitacji osób dotkniętych mózgowym porażeniem dziecięcym.

Komórki macierzyste nie wyleczą z porażenia mózgowego. To nie będzie cud medyczny. Ich działanie polega na poprawie funkcji poznawczych i behawioralnych. Chodzi np. o poprawę koncentracji uwagi. Komórki macierzyste poprawiają pamięć i funkcję mowy, a także mogą polepszyć funkcje motoryczne. U dzieci, które mają tzw. wiotkość osiową, poprawiają napięcie mięśni, przez co dziecko może ustabilizować na krótko tułów czy utrzymać głowę

- tłumaczy "Kurierowi Lubelskiemu" dr hab. n. med. Magdalena Chrościńska-Krawczyk z Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

Lublin pierwszym ośrodkiem w Europie

Wykorzystanie własnych komórek macierzystych w leczeniu mózgowego porażenia dziecięcego to ewenement w skali światowej. Lubelski szpital uruchomił taką terapię jako drugi na świecie i pierwszy w Europie. Do programu zgłaszają się więc osoby także spoza granic naszego kraju. Najważniejszym warunkiem jest posiadanej własnej krwi pępowinowej w specjalistycznym banku komórek macierzystych.

Najlepsze efekty widoczne są u dzieci do piątego-szóstego roku życia. Terapia składa się z pięciu podań komórek macierzystych w odstępach sześciu-ośmiu tygodni. Są to podania dożylne, jedna sesja trwa ok. 10 minut 

- mówi dalej w tej samej rozmowie dr hab. n. med. Magdalena Chrościńska-Krawczyk. 

Więcej o krwi pępowinowej, jej pobieraniu i przechowywaniu oraz komórkach macierzystych przeczytasz w naszym artykule:

Mózgowe porażenie dziecięce. Czym jest?

Mózgowe porażenie dziecięce stanowi cały zespół zaburzeń. Najczęściej definiowane jest jako zaburzenie postawy i ruchu spowodowane upośledzeniem lub uszkodzeniem powstałym w niedojrzałym mózgu. Obok zaburzeń motoryki dużej i małej współwystępują najczęściej także zaburzenia:

  • czucia,
  • percepcji,
  • poznania,
  • porozumiewania się,
  • zachowania.

Dziecięce porażenie mózgowe może wystąpić w następstwie wiele czynników, które spowodują uszkodzenie mózgu. Może do niego dojść zarówno w okresie okołoporodowym, poporodowym, jak i również w ciągu życia płodowego.

Wśród przyczyn mózgowego porażenia dziecięcego okresu płodowego wymienia się np. toksoplazmozę, cytomegalię, różyczkę, konflikt serologiczny, zatrucie ciążowe czy przewlekłe choroby i wady. Dlatego tak ważne jest robinie profilaktycznych badań w ciąży. O którym nie wolno zapomnieć? Dowiesz się z naszego wideo.

Zobacz wideo
Więcej o: