Jego ojciec ma zespół Downa. Poruszająca opowieść syna: Nie mógłbym być bardziej dumny

"Nazywam się Sader Issa, a mój tata ma zespół Downa". Od tych słów zaczyna się wyjątkowa opowieść o ogromnej miłości ojca do syna, której nie ograniczają różnice w liczbie chromosomów.

Sader Issa ma 31 lat i studiuje stomatologię. Jego ojciec ma zespół Downa. Co to znaczy mieć tak wyjątkowego rodzica? Syryjczyk opowiedział o tym w poruszającym wideo zrealizowanym przez amerykański National Down Syndrome Congress (Krajowy Kongres poświęcony Zespołowi Downa).

Wielu ludzi uważa, że dla kobiety ciąża z mężczyzną z zespołem Downa, to najgorszy z możliwych scenariuszy. Zaleca się aborcję. Gdyby jednak moja babcia także była przekonana do takiego podejścia, nie byłoby mnie tutaj

- wyznał Sader Issa. 

 

Zespół Downa. Rodzic kocha tak samo

Historia 31-letniego Sadera i jego taty Jada uczy, że miłość rodziców z zespołem Downa nie różni się w niczym od miłości każdego innego rodzica. 

Dziecko, które wychowuje rodzic z zespołem Downa, otrzyma od niego taką samą - bezgraniczną - miłość i czułość, jaką okazałaby mu każdy inny rodzic

- mówił Sader Issa. 

Mężczyzna przekonuje, że gdyby miał wybór, nie mógłby sobie wybrać na ojca nikogo lepszego. 

Nie chciałbym, żeby moim ojcem był ktokolwiek inny. Jestem z niego tak samo dumny, jak on jest dumny ze mnie. 
 

Dumny tata, dumny syn

Zespół Downa nie określa, jaka jest miłość rodzica do dziecka. A miłość Jada do jego syna jest ogromna. Sam dorastał w skromnych warunkach, jednak zrobił wszystko, co w jego mocy, by dać synowi lepszą przyszłość. Dzięki jego ciężkiej pracy Sader mógł studiować stomatologię. 

Podczas moich studiów był ogromnym wsparciem zarówno pod względem ekonomicznym, jak i psychicznym oraz emocjonalnym. Bardzo to cenię

- wyznał Sader.

Jada przepełnia duma, gdy mówi o synu. 

Lubię, kiedy przedstawia mnie swoim znajomym. Mówi wtedy: "To mój syn, jest lekarzem". Gdy to mówi, na jego twarzy widać ogromną dumę. Przekazuje tym samym światu: "Mam zespół Downa, ale wychowałem syna i pomogłem mu stać się lekarzem, który dziś sam pomaga innym" 

- opowiadał Sader. 

Miłość rodzi miłość

Jad jest dla swojego syna wzorem. Nie tylko ze względu na ciężką pracę, która pozwoliła mu zapewnić synowi odpowiednią edukację, lecz także z uwagi na jego podejście do drugiego człowieka: pełne dobroci i szacunku. 

W tej społeczności relacje międzyludzkie są czyste i proste. Mój ojciec kocha wszystkich i wszystko, więc ludzie odpłacają mu taką samą miłością i szacunkiem.
 

Zespół Downa. Czym jest?

Zespół Downa jako jednostka choroba został po raz pierwszy opisany w XIX wieku przez brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa. Wraz z rozwojem nauki odkryto, że zespół Downa to aberracja chromosomowa liczbowa, czyli wada genetyczna polegająca na zaburzeniu liczby chromosomów. Zamiast dwóch kopii chromosomu autosomalnego 21, którą posiada większość ludzi, u osób z zespołem Downa występują trzy kopie. To inaczej tzw. trisomia 21 chromosomu, która w populacji występuje ze średnią częstością 1 na 700 żywych urodzeń.

Co ważne, osoby z zespołem Downa, dzięki odpowiedniej terapii, są osobami wysoko funkcjonującymi w społeczeństwie. Dzięki odpowiedniemu wsparciu mogą prowadzić normalne życie. Przekonuje o tym historia Jada, ojca Sadera, a także Marty, o której dowiecie się z naszego wideo:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA