Mama czekała z dzieckiem na SOR-ze. Stan się pogarszał. Ratownik porwał je do gabinetu

Historia opisana przez jedną z mam na Facebooku podkreśla, jak niebezpieczna może być cukrzyca."Czekała na pomoc dla dziecka na SOR-ze. Gdy półprzytomną dziewczynkę zobaczył przechodzący obok ratownik medyczny, natychmiast udzielił jej pomocy. Jego błyskawiczna reakcja uratowała ją od śpiączki i ciężkich komplikacji". Przypominamy historię sprzed lat i opisujemy, jakie objawy związane z cukrzycą powinny nas zaniepokoić.

Pani Monika Jaskulska 12 października 2019 roku na Facebooku opisała, jak wdzięczna jest mężczyźnie, który uratował jej córkę przed śpiączką. Jak zrelacjonowała, nikt w szpitalu nie zwracał uwagi na pogarszający się stan dziewczynki. Zareagował dopiero "bohater", którego tożsamość udało się poznać dzięki pomocy Facebookowiczów.

Mama z dzieckiem na SOR-ze

Pani Monika Jaskulska, mama Diany, pojechała z nią na SOR w Kościerzynie. Dziewczynka na szpitalnym korytarzu czekała na swoją kolej, a jej stan z minuty na minutę się pogarszał. Ciężko oddychającą, półprzytomną czterolatkę zauważył przechodzący obok ratownik medyczny, który od razu zabrał małą pacjentkę do gabinetu. Gdyby nie jego błyskawiczna reakcja, dziewczynka zapadałby w śpiączkę cukrzycową.

Twoja błyskawiczna reakcja i "porwanie" jej w pierwszej kolejności do gabinetu, dosłowne postawienie na nogi wszystkich i wysnucie trafnych wniosków, zapobiegło dramatowi. Przechodzili inni, ale to dzięki Tobie moja Diana nie zapadła w śpiączkę, dzięki Tobie dostała czas na szybką reakcję lekarzy. Dzięki Tobie moje dziecko żyje. Twoja wiedza, doświadczenie i refleks dały jej czas, który był bezcenny. Dzięki takiej reakcji mogliście ją szybko przetransportować do Gdańska, do Szpitala Akademickiego, gdzie jest na intensywnej terapii, pod opieką najlepszych lekarzy

- pisała na Facebooku mama dziecka.

Okazało się, że dziecko ma cukrzycę. Choroba zaatakowała Dianę niespodziewanie.

Ta choroba przyszła nagle i podstępnie. Nigdy wcześniej na nic nie chorowała, a trafiła na SOR w skrajnym stanie. To wszystko zagrażało jej życiu. Nie musiała czekać na pomoc, bo błyskawicznie otrzymała ją od Ciebie

- pisała dalej na FB Monika Jaskulska.

Mama szuka bohaterskiego ratownika

Tego dnia w szpitalu w Kościerzynie wszystko działo się tak szybko, że mama dziewczynki nie zdążyła podziękować ratownikowi za błyskawiczną interwencję. Poszukiwania mężczyzny rozpoczęła na Facebooku. Post udostępniono ponad 37 tysięcy razy i udało się poznać tożsamość ratownika. To pan Daniel Wyka, który jest również funkcjonariuszem Państwowej Staży Pożarnej w Kościerzynie.

Dzięki państwa pomocy udało mi się odszukać naszego bohatera. Będę mu mogła podziękować, dokładając wszystkie miłe słowa od państwa. Zasięg tego postu przerósł moje oczekiwania i zamierzenia, ale cieszę się, że nasza historia nie jest odosobniona, wielu z państwa też spotkało na swojej drodze różnych BOHATERÓW i mówmy o tym częściej, warto doceniać takich fantastycznych ludzi

- napisała na Facbooku pani Monika.

Córka pani Moniki - Diana - została wypisana z oddziału intensywnej terapii i przeniesiona na diabetologię. Jej życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Cukrzyca - jak rozpoznać objawy choroby?

Objawy cukrzycy mogą być bardzo nasilone, przy cukrzycy typu 1 lub przez wiele lat bagatelizowane, nie łączone z chorobą - jak przy cukrzycy typu 2. O czym powinniśmy pamiętać?

Jak czytamy na stronie NFZ, objawy, które mogą wskazywać na rozwój cukrzycy to:

  • spadek masy ciała,
  • wzmożone pragnienie,
  • wielomocz,
  • osłabienie,
  • pojawienie się zmian ropnych na skórze oraz stanów zapalnych narządów moczowo-płciowych.

Inne objawy cukrzycy to kwaśny zapach z ust (gdy stężenie glukozy jest bardzo duże) i senność. Cukrzyca typu 1 rozpoczyna się gwałtownie, a objawy są bardzo nasilone, utrudniają codzienne funkcjonowanie. Chory - mimo dobrego apetytu - szybko traci na wadze, niezależnie od warunków atmosferycznych i wysiłku fizycznego wypija przynajmniej trzy litry płynów, odczuwa ciągłe zmęczenie, a w końcu - senność, której nie może w żaden sposób opanować.

Z kolei cukrzyca typu 2 przez lata może być niezauważona. Często bywa rozpoznawana przypadkiem, przy rutynowych badaniach lub wtedy, gdy pojawią się jej powikłania (jak np. zawał serca). Dlatego tak ważne jest, aby regularnie kontrolować poziom cukru we krwi.

Zobacz też: Nietypowe objawy cukrzycy.

Jakie są objawy cukrzycy u dzieci? Zobacz w naszym wideo, jak je rozpoznać

Zobacz wideo Cukrzyca u dzieci

Szpital dziękuje za ciepłe słowa

Historia pani Moniki i jej córki dotarła do władz Specjalistycznego Szpitala w Kościerzynie, który podziękował za ciepłe słowa skierowane pod adresem ich pracownika.

Cieszą nas tak dobre słowa oceniające profesjonalizm w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego. Wiadomość została przekazana naszemu ratownikowi przez zarządzających Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. W naszym szpitalu wszyscy pracownicy Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego z wielkim poświęceniem i odpowiedzialnością pracują z misją niesienia pomocy drugiemu człowiekowi

- czytamy na Facebooku szpitala.

Więcej o:
Copyright © Agora SA