Powstała nowa fundacja dla rodziców po stracie dziecka: "W tym momencie umierają dwie osoby, tylko serce matki bije dalej"

Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest w Polsce 15 października. Święto powstało z inicjatywy Organizacji Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych "Dlaczego". Kobietom po stracie ma pomóc powołana ostatnio przez Mamę Ginekolog Fundacja im. Ernesta Wójcickiego.

Dzień Dziecka Utraconego w Polce obchodzony jest od 2004 roku. Ustanowiono go z inicjatywy dwóch organizacji zrzeszających rodziny dotknięte śmiercią dziecka: Organizacji Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych "Dlaczego".

Dzień Dziecka Utraconego obchodzimy 15 października

W Polsce Dzień Dziecka Utraconego obchodzimy 15 października. Zbiega się to z międzynarodowym Dniem Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych. Tego dnia czcimy pamięć dzieci, których nie ma już z nami.

Dzień Dziecka Utraconego ustanowiono przede wszystkim z myślą o rodzicach i bliskich dzieci, którym nie zawsze umożliwiono właściwe pożegnanie czy też dla tych, którzy nie mieli okazji zorganizować pogrzebu. 

Dzień Dziecka Utraconego. Fundacja im. Ernesta Wójcickiego

Możemy nie zdawać sobie sprawy, jak wiele osób z naszego otoczenia zostało dotkniętych tragedią utraty dziecka. Kierując się pragnieniem wspierania takich rodzin, Mama Ginekolog (czyli Nicole Sochacki-Wójcicka) oraz jej mąż, Jakub Wójcicki, powołali do życia Fundację Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego. Ma ona za zadanie:

  • udzielanie pomocy psychologicznej osobom, które utraciły dziecko na różnym etapie ciąży;
  • informowanie o przysługujących prawach w przypadku utraty ciąży;
  • organizowanie akcji społecznych i edukacyjnych z zakresu tematyki poronień;
  • szkolenie personelu medycznego, by poprawić standardy opieki w trudnych sytuacjach położniczych;
  • stworzenie listy rekomendowanych ośrodków diagnostyki prenatalnej;
  • zrzeszenie fundacji wspierających rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie;
  • wsparcie osób ze zdiagnozowanymi wadami genetycznymi lub wadami letalnymi płodu.

Nicole Sochacki-Wójcicka, lekarz ginekolog, znana w sieci jako Mama Ginekolog i jej mąż, także lekarz, Jakub Wójcicki sami kilkakrotnie mierzyli się z tragedią poronienia, porodu martwego dziecka i porodu przedwczesnego. Te trudne momenty udało im się przetrwać, ponieważ - jak czytamy na stronie fundacji - "mieli siebie". 

Zbierali w sobie siłę i stworzyli fundację o imieniu ich zmarłego synka. Fundację, która ma nie tylko pomagać rodzinom w sytuacjach, w jakich byli oni sami, ale fundację, która ma próbować takim sytuacjom zapobiec poprzez podnoszenie jakości opieki prenatalnej w Polsce. A tym, którzy stracili upragnioną ciążę, ma głośno dać znać – TO NIE TWOJA WINA. Natura jest nieidealna, nie każda ciąża będzie skutkowała porodem zdrowego dziecka. Bez względu na to czy dowiesz się w ciąży, że Twoje dziecko jest chore, czy stracisz ciążę, my chcemy Ci pomóc. Chcemy Ci pomóc, bo wiemy, co czujesz

- czytamy na stronie fundacji. 

Fundacja Medycyny Prenatalnej małżeństwa Wójcickich została nazwana imieniem ich zmarłego w 24. tygodniu ciąży syna Ernesta. 

Musimy przyzwyczaić się, że przed najważniejszymi skrzyżowaniami w naszym życiu nie ma drogowskazów. Ernest Hemingway. Nasz Erneścik zmarł wczoraj, zanim się urodził

- napisała wówczas na Instagramie Mama Ginekolog. 

Dzień Dziecka Utraconego. Poruszający film Fundacji Ernesta

W wigilię Dnia Dziecka Utraconego Fundacja im. Ernesta pokazała poruszający film stworzony z fragmentów listów kobiet po stracie ciąży. Czytają je osoby, które wspierają fundację. 

Zobacz wideo

Dzień Dziecka Utraconego. Prawa pacjentki po stracie dziecka

W Dzień Dziecka Utraconego pragniemy też przypomnieć, że kobiecie po stracie dziecka nienarodzonego przysługuje wiele praw, o których, niestety, w szpitalach nie zawsze są informowane. Pacjentka może skorzystać na przykład z urlopu czy zasiłku macierzyńskiego. Więcej przeczytasz o tym w naszym artykule:

Więcej o: